KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #08: HDR - Untitled

konstruktivni-kritika-fotografie-odcloneno-hdr 1.jpg

Vítejte u dalšího článku naší pravidelné rubriky, kde se vám snažím poradit pomocí konstruktivní kritiky fotografií každou druhou sobotu. Chcete být také součástí této rubriky a znát názor můj i ostatních (dole v komentářích) na váš snímek? Zašlete alespoň 640px (na delší straně) velkou fotografii na email kritika@odcloneno.com a postupem času se na ni také dostane. Nejde mi tu o pošpiňování vašich fotografií, ale o radu a pouze názor, který vám nabízím. Ale to už vy, co zde nejste poprvé, znáte, že?! Nebudu tedy dál zdržovat a pojďme k dnešní fotografii.

Dnešní fotografie mi přišla ještě se dvěma dalšími, za které jsem také rád, ale protože se zde vždy vyjadřuji k jedné fotce v jednom článku, vybral jsem "strom na skále" a k těm dalším třeba v budoucnu. :)

Na úvod bych rád řekl, že HDR neboli fotografie s vysokým dynamickým rozsahem polarizují komunitu fotografů na dvě resp. na tři strany: někteří to milují, další to nesnáší a ostatním se to líbí, když to není přehnané. Osobně spadám do třetí kategorie a HDR fotografie se mi líbí, pokud fotograf věděl, kde se zastavit a jakou hranici nepřekročit. Dnešní fotografie mi přijde, že je vcelku hezky udělaná. Další věcí, na níž si u HDR často musíme dát pozor je fakt, že pokud na HDR nejsme zvyklí, přijde nám každý snímek úžasný jenom proto, že je to High Dynamic Range fotografie, která nám více připomíná to, co naše oko v kombinaci s mozkem vidí. Je nutné tedy při kritice k tomuto faktu také přihlédnout. 

Když jsem se poprvé podíval na dnešní fotografii, nepřišla mi ničím vyjímečná a neviděl jsem v ní moc - teda kromě toho, že je to relativně dobře vytvořená HDR fotka. Po zaměření se, jsem ale zjistil proč:

  • středová kompozice. Osobně moc rád porušuji pravidla fotografování a líbí se mi fotky se středovou kompozicí, ale takové fotky musí "fungovat" a tato bohužel nefunguje - hlavně proto, že mé oči neustále přebíhají ke zřícenině vpravo v pozadí.
  • Dále oranžový mech v rohu vlevo dole mi do scény tak nějak nepatří a odvádí mé oči pryč.
  • Ořízl bych tedy, čímž bych se také zbavil zmíněné středové kompozice a posunul strom více na stranu.
  • Další věc, která mi zavadila je nepřirozené vyvážení bílé, celá fotografie je až moc modrá/tyrkysová a třebaže se mohlo jednat o vytvoření jakési atmosféry, tak mi to zde nesedí.
konstruktivni-kritika-fotografie-odcloneno-hdr 2.jpg
  • Obecně vzato mi připadá, že barva je na této fotografii nevýznamná, a tak jsem převedl snímek do černobílé a v rychlosti upravil místně kontrast pomocí křivek.
  • Fotografie už byla hezky ostrá od jejího autora, hloubka ostrosti (od popředí do pozadí) je v pořádku. 
  • Expozice, fokus, světlo taktéž OK.
  • Na co chtěl fotograf poukázat mi nebylo zpočátku úplně jasné. Viděl jsem pouze osamělý strom na skále. Sice mě začínaly napadat věci jako samota a jí podobná témata, ale protože mě rušila barva neviděl jsem dále. Nicméně po převodu do B&W se mi začal odkrývat svět tvarů a křivek a jejich hra na obloze s křivkou stromku. A také poetická část fotografie mi teď přijde snadněji viditelná. Jak se říká: "Pokud barva fotografii nepřidává na hodnotě, jdi do black and white."
  • Použil bych na autorově místě HDR? Pravděpodobně ano, ale skončil bych v Black and White, což je ale stále High Dynamic Range. :)
konstruktivni-kritika-fotografie-odcloneno-hdr 3.jpg

Moc děkuji za zaslané fotografie, rád jsem se k této vyjádřil a doufám, že jsem alespoň trochu pomohl. Také budu rád, když vy ostatní sdělíte svůj názor na tuto fotografii v komentářích, abychom dnešnímu fotografovi více pomohli - hlavně: já nemusím mít vždy pravdu.

Přeji hezký víkend, těším se na příště a na vaše fotografie na kritika@odcloneno.com