Nový projekt o fotografování: THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Dnes mám to potěšení vám říct, že příští týden, konkrétně v úterý a každé následující úterý, se nám odcloněno.com blog o fotografování rozroste o novou rubriku resp. projekt o fotografování, který jsem poslední dobou připravoval a třebaže na něm neustále pracuji, tak si myslím, že už je čas se o některé výsledky s vámi podělit. 

A o čem že vlasně tento projekt je? Jednoho dne jsem seděl, nic zásadního nedělal a přemýšlel na různými věcmi. Po chvilce jsem narazil na tématiku fotografování, vzdělávání, učení se od nejlepších fotografů etc. "Učení se od nejlepších fotografů? To zní zajímavě," říkal jsem si. Rozhodl jsem se tedy nad tím více pracovat. Po několika dnech jsem dospěl k názoru, že začnu posílat jedněm z nejlepších fotografů světa email, ve kterém se jich zeptám na jednu otázku a bez jakékoliv direkce nechám odpověď i její formu (text, audio, video) na nich. 

Nebyl jsem si jistý výsledkem a jesli se mi vůbec někdo ozve či mi v nejlepším případě pošle jeho/její odpověď. Nicméně jsem to zkusil a minulý měsíc poslal cca. 7 testovacích emailů a k mému milému překvapení, lidé začali odpovídat. 

Proč tento projekt dělám? Mým cílem je předat vám, čtenářům resp. kamarádům odcloněno.com blogu, informace od špiček v oboru na jednoduše položenou avšak velmi komplexní otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jsi kdy udělal/a a která z vás učinila lepšího fotografa?"

Také si myslím, že pokud fotograf zná, odpověď na tuto otázku, je schopen tu "věc" ještě více zdokonalit, stát se ještě lepším fotografem a také pomoct ostatním. Mám fotografování velmi rád a rád bych tímto projektem přispěl k neustálemu zlepšování tohoto (jak česky, tak anglicky mluvícího) oboru umění. Tento projekt bude tedy publikován jak v češtině, tak v angličtině.

Doufám, že se vám bude líbit a budete se těšit na každé úterý na novou odpověď.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

Today I am very pleased to tell you that odcloněno.com (mostly Czech blog about photography) is spreading its roots and branching out into the English speaking photography world, beginning next week on Tuesday.

For the last several weeks I've been working on a new photo-project and now I feel like it's the right time to start publishing and sharing the results with you.

And what is it going to be about? One day I was sitting, thinking about stuff and not doing anything important in particular. After a while I started to think about photography, studying the craft, learning from the best etc. "Learning from the best? That sounds interesting!" I said to myself. So I decided to think about it more and maybe come up with something cool. After a few days I knew what to do: let's start asking the best photographers in the world one question via email and publish their answers on my blog. And let's leave the answer and its form (text, audio, video) completely up to them.

Well I wasn't sure about the outcome and whether anyone will get back to me or even send me his/her answer. Nonetheless I didn't pay much attention to my doubts and I tried and sent out about 7 test emails last month. You cannot even imagine how excited I was and still am to this day when I get an email with an answer to my question.

Why am I doing this project? My goal is to share the answers (by the best in the field) to my simply put yet quite complex question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" with all my readers or more precisely with you, my friends. :)

I think, it won’t just be useful for other photographers reading these posts, but I believe it will also benefit the photographer (who answers)  because the more aware we are of the “thing” that makes us better, the more we can improve it. I love photography so I want to make the English and Czech speaking industry as good as possible. Which also means - this project is going to be bilingual - published in Czech and in English.

I hope you'll like this new project and are looking forward to every Tuesday.