FOTO MISE: Panning

Foto mise na téma panning byla zřejmě náročnější, než jsem si představoval a možná by to dnešní a jemu podobná témata bylo lepší zařadit do odcloněno foto dílny a mít tak více času na "trénování". Moc se mi líbili vaše připomínky v diskuzi na flickru, za které všem moc děkuji.

Nejvíce vašich hlasů získala černobílá fotografie babety fotografa Hellish-CZ. Musím říct, že byla také mezi mými favority. Zaujal mě na ni nejvíce jakýsi pomyslný (i když zřejmě ne skutečný) pokus muže jedoucího na babetě o interakci s kolemjdoucí ženou. A třebaže jeho pravou rukou zřejmě pouze naznačuje směr jízdy, nemohu si pomoct a přemýšlím, co chce asi dělat a co následovalo poté, co fotograf zmáčkl spoušť svého fotoaparátu. Výborný příklad panningu neboli švenkování, jak my v Česku občas říkáme, že?! Po stránce kompozice fotografie musím chválit. :)

 

Peter Kučerka vyfotil také skvělou fotografii. Moc se mi líbí, protože perfektně vysvětluje jak na panning resp. jeho princip. Fotograf se vůči subjektu nehýbá resp. cestuje s ním a za pomoci delší doby expozice rozmazává pozadí. Raději bych fotografii viděl v černobílém provedení, protože si myslím, že pozadí je až příliš členité a zelený roh mi odváděl oči pryč od slečny. Také její modré kalhoty soupeřili o pozornost s jejím obličejem, a proto B&W. Kompozice i perspektiva jsou moc pěkné a celkově se jedná o hezký dynamický snímek.

 

Perfektní příklad panningu také v podání Martina Vlka. Jsem rád, že se fotografie z automobilových závodů také v našem flickru poolu objevila. Prvně se mi moc nezdál náklon/natočení fotky, ale po srovnání si horizontu jsem zjistil, proč jsi se tak Martine rozhodl učinit. Možná bych auto umístil o kousek více na pravou stranu fotky (několik mm doprava), aby auto mělo více před sebou než za sebou, ale jinak je to moc pěkná fotografie.

 

Tramvaje a panning - také jsem se jich nafotil. :) Fotka se mi Oldřichu líbí, i její zpracování, avšak bych ořízl, abych omezil velký tmavý strom nalevo a tramvaj tak také posunul více mimo střed. Jinak hezká panning fotka. 

 

Pastelově barevná fotografie Rudolfa Vlčka je také super panning. Osobně bych se pokusil nezahrnout levý velký sloup do obrazu, protože tam působí jako vizuální překážka pro to, abych mohl volně svýma očima cestovat po fotografii a také bych nechal o kousek víc místa dole. Technika švenkování je ale dobrá.

 

Tvoji fotografii Luboši jsem zařadil záměrně, abych na ní vysvětlil, jak lépe na panning. Doufám, že ti to nevadí. Ačkoliv není špatná, mohla by být mnohem lepší a to jednou věcí - pozicí fotografa a fotografovaného subjektu - v tomto případě auta.

Podstatou panningu je rozmazat pozadí a přitom mít pohybující se subjekt ostrý, přitáhnout tak k němu více pozornosti a zároveň vytvořit dynamickou fotografii. Toho nejlépe dosáhneme v místě, kdy se subjekt pohybuje v souvislosti s fotografem a pozadím nejrychleji. Tato situace nastává, když vidíme subjekt z jeho boční strany. Osobně jsem si to trénoval jako malý kluk při jízdě v autě. Když jsem se podíval z bočního okénka přímo kolmo na stráň, byla rozmazaná a "rychlá", ale když jsem se kouknul dopředu, nebo dozadu, byl jsem schopen rozeznat kytky, kameny, ptáky, odpadky v trávě lemující silnici. Třeba pro focení lidí dobře funguje čas 1/8 sec. a klidně clona f/16 pro omezení okolního světla, abychom neměli fotku přepálenou, když fotografujeme venku za denního světla. Máte objektiv na f/22 a stále jste přepálení? ND filtr pomůže. ;) Dále se postavím tak, abych byl k fotografovanému subjektu bokem, zaostřím na něj a začnu jej sledovat v hledáčku mého fotoaparátu. Snažím se, abych s aparátem hýbal před i po stisknutí spouště a také aby subjekt byl v jednom místě hledáčku resp. aby moje rychlost otáčení byla totožná s jeho rychlostí pohybu a když nastane bod jeho "nejvyšší relativní rychlosti" vůči mě nebo je tak, kde jej chci mít, stisknu spoušť a dokončím snímek. Snad to pomůže, případné dotazy rád zodpovím v komentářích. :)

Také jsem upravil kontrast, fotka dle mého názoru postrádala černou barvu a lehce jsem řízl.

 

Moc všem děkuji za fotky

Také bych rád připomněl, že tento pátek nám končí druhý díl foto dílny, už máte vymyšleno a vyfotografováno? Už jste přidali fotku na flickr? Pokud ano, označte ji prosím TAGem: ODCLONENO-FOTO-DILNA abych ji mohl najít. 

A nyní ke slibovanému tématu na příště - PORTRÉT NEZNÁMÉHO. Jak jsme se domluvili v komentářích pod tímto článkem: Jak na lepší fotografie: Pojďme do extrému, úkolem je zastavit člověka například na ulici nebo když se nepohybuje, tak za ním přijít :) a požádat jej, jestli jej můžete vyfotografovat. Můžete si s ním také popovídat apod. - to už je na vás. Podstatou je vykročit ze své zóny pohodlíčka a posunout se dál ve svém fotografickém umění. 

Jak na to? Osobně volím způsob upřímnosti, optimismu a milého jednání. Jdu po ulici, někdo mě zaujme a pokud nechvátá a nebo není na první pohled vidět, že nemá zájem, oslovím jej, vysvětlím kdo jsem a co dělám, požádám o fotku a dám mu vizitku. Také nabídku zaslání fotografie emailem, a proto žádám i o jeho email. Nebojím se říct stůjte tady nebo tam, udělejte to a to, jestli je to OK a vyfotím ne jednu, ale alespoň 5 fotografií. Poděkuji, podám ruku, usměji se a jdu dál. Podstatou pro mě není výsledná fotografie, ale to, aby, až se rozloučíme, jsem měl dobrý pocit jak já, tak i fotografovaný => výsledná fotka je také často dobrá.

Když nastane situace, že zastavený nechce být fotografován, řeknu, že je to v pořádku, usměji se, popřeji hezký den a pokračuji dál. Nikoho nepřemlouvám, lidí je na ulici dost a o fotografii typu "no tak jo, ale rychle" nemám příliš velký zájem. :)

Pokud fotografuji s úmyslem vystavení fotky na internetu, což je téměř pokaždé, řeknu po vytvoření snímku (když se nezeptají předem), že může být použit pro moje online portfolio, flickr, atp. (standard), ale že nebude mojí osobou zneužita či prodána ke komerčnímu účelu.

Jsou dny, kdy člověk jde po ulici a slyší: Ne děkuji, ne děkuji, ne děkuji, ne děkuji, ne děkuji, ... a pak ANO. Nebojte se tedy prvního odmítnutí. Nezapomeňte se také postavit do jejich bot. :)

Těším se na příště.

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH

Přidejte se k nám na facebook.com/odcloneno či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Twitter" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.