INTERVIEW: fotograf Markus Hartel - o dokumentování života v NYC

Krásné slunečné pondělí vám přeji a přináším další skvělý rozhovor s talentovaným fotografem, které tráví značnou část svého života v ulicích NYC, kde fotografuje resp. dokumentuje život tamějších lidí. Jeho fotografie jsou převážně černobílé a mě zaujali proto, že jsou plné života a ryzí bezprostřednosti.

markus-hartel-street-foto-rozhovor-odcloneno-p.jpg

Markus Hartel je fotograf původem z Německa, kde se postupem času zamiloval do fotografování, když mu jeho babička půjčovala fotoaparát, aby mohl zvěčnit svoji rodinu. V průběhu dospívání rozvíjel svou technickou zdatnost, ale ještě než se stal fotografem, živil se jako grafický designér, retušér, … až do doby, kdy v roce 2003 odletěl do New York City, kde objevil dokumentaci života v ulicích.

Co tě přivedlo k fotografování života v ulicích?

V zásadě vizuální bohatství a výstřednost New York City a také “vidění” částí života v ulicích, které stály za zaznamenání, mě přiměly k vytáhnutí mého fotoaparátu.

Koho nebo co bys zařadil mezi to, co tvoji tvorbu ovlivňuje?

Rád hodně čtu a trávím mé dny hltáním informací odkudkoliv. Jsem kontinuálně ohromen, už od mých teenagerských let, schopností Charlese Bukowského vyjádřit jeho myšlenky, emoce a potřeby přímým, surovým, ale přesto poetickým způsobem. Z hlediska fotografie se mi hodně líbí práce Winogranda - v jeho podobně přímém a surovém stylu.

Co máš na street fotografování nejraději?

Mám moc rád bezprostřednost a jednoduchost street focení. Mám také moc rád fakt, že můžu proměnit něco skutečného v něco jiného, třeba karikaturu.

Co je ta nejdůležitější věc, kterou je mít třeba na mysli, když člověk fotí v ulicích?

Nejsou zde žádná pravidla a to je tak krása street photography. Běž ven, podívej se na něco, vyfoť to, podívej se na to, co jsi vyfotografoval a pokus se pro sebe najít zajímavý úhel pohledu na danou fotografii.

Změnilo ti street fotografování pohled na svět kolem tebe?

Rozhodně, street focení mi dalo nové povědomí o mém okolí a způsobu dívání se na věci, nejvíce ale lituji, když vidím něco, z čeho bych mohl vytvořit fotografii a nemám s sebou fotoaparát.

Měl jsi někdy při focení nějaký spor s cizím člověkem na ulici?

Za 8 let se mi stalo dvakrát, že mi někdo chtěl sebrat můj fotoaparát a dva lidé se cítili dotčení, že na ně mířím objektivem. Standardně jsem si vědom mého okolí a potenciálních subjektů a také shledávám zdvořilost pravidlem číslo jedna při focení na ulici... jak se říká: “Nedělejme druhým, co nechceme, aby činili nám.”

Řekl bys, že ti byl flickr nějak nápomocný s fotografováním?

Flickr je skvělým nástrojem pro sdílení fotografií a účasti ve fórech a skupinách, jak je nazývají. A také mi pomohl zůstat v kontaktu s lidmi, kteří nechodí často na moji webovou stránku.

Je fotografování v ulicích více o vybavení nebo o fotografově talentu?

Jako u každého druhu umění je vybavení druhotné a pouze komunita fotografů trpí záviděmím  vybavení druhého. Je dobré mít ten správný nástroj pro ten správný úkol, ale nakonec je to stejně o tvé vizi a výsledku, ne fotoaparátu.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/mhartel/. A mnoho jeho dalších fotografií můžete také spatřit v jeho portfoliu na www.markushartel.com.

© Copyright Markus Hartel 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)