KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #07: Tornado Tower

tornado-tower-cb.jpg

Přeji všem příjemnou sobotu a přináším vám další díl konstruktivní kritiky, kde, pokud jste o této rubrice ještě neslyšeli, se snažím podrobněji vyjádřit o fotografii, která mi byla zaslána jedním z vás na email: kritika@odcloneno.com. Dnes bych se rád pozastavil u fotografie moderní stavby z Kataru zvané Tornado Tower. Rád bych upozornil, že nejsem fotograf specializující se na architekturu, a tak mohou být moje názory touto skutečností ovlivněné, ale přesto si myslím, že jsem schopen něco k dnešnímu snímku říct: 

Moc se mi líbí rozhodnutí se pro konverzi fotky na černobílou, což hezky zvýrazní strukturu stavby, aniž by byl člověk rušen barvou. Dále světlo dodává věži na plastičnosti resp. 3D dojmu na 2D fotografii. Kompozice, ostrost, expozice, hloubka ostrosti, absence rušivých elementů také dobré. Avšak:

  • první co mě zaujme je to, že pokud bych neprovedl "google search" a nenašel podle názvu fotografie o jakou stavbu se jedná, neměl bych ponětí, co to je, kde to je a jak je to velké. U fotografií architektury je podle mě velmi důležité dát člověku najevo, jak je velké to, na co se právě dívá, je. Samozřejmě pokud je tato fotka jedna ze série více snímků a jedná se pouze o detailnější záběr, pak by moje výhrada pozbyla významu. Nutno ale říct, že fotografie sama o sobě úplně nefunguje.
  • Fotograf snažil kompozičně stavbu umístit do středu fotky - to mi nevadí (naopak), ale Tornado Tower lehce padá na pravou stranu a to mě lehce ruší.
  • Autor mě žádal i o to, abych se pozastavil u B&W konverze - kromě nedostatečného kontrastu resp. s prominutím lehce "blátitého" vzhledu, který se právě nechá odstranit hrou s křivkami "S" prohnutí bych řekl, že je OK. Kdybych byl ale velký detailista, řekl bych, že kombinaci R-G-B bych zvolil tak, abych udělal oblohu více tmavou a zvýraznil tak světlou stavbu - třeba žlutý filtr. 
  • Když se ještě vrátím k nedostatečnému vyjádření velikosti stavby - viděl jsem fotku, kde bylo zahrnuto do fotografie okno na stavbě, okamžitě jsem měl alespoň přestavu. :)
  • A co vize fotografa a "příběh" fotky? Je vcelku jasné, že fotograf chtěl ukázat krásnou stavbu, ale pokud je fotka sama a já musím hledat podle jejího názvu v google image search o co se jedná, chtělo by to příště více zapracovat.
  • A na závěr: abych byl upřímný, tak jsem se tím nechtěl moc zaobírat, ale obě zaslané fotografie - jak barevná tak ČB verze na sobě mají silně výrazné artefakty způsobené buď neopatrnou úpravou v editoru fotografií a nebo komprimací, což z fotky z krásné digitální zrcadlovky bohužel udělá snímek vypadající jak z mobilního telefonu.

Moc děkuji za zaslání fotografie, vážím si toho a vím, že to není jednoduché nechat někoho šlapat po vlastní práci. Snažil jsem se "našlapovat", abych spíše pomohl, a tak doufám, že to bude i tak pochopeno. Přeji hezkou sobotu a budu se těšit na příští díl konstruktivní kritiky za 14 opět v sobotu.

P.S. Chcete také znát můj názor a názor ostatních fotografů v komentářích na váš snímek? Zašlete jej alespoň 640px na delší straně a 72dpi velký na email kritika@odcloneno.com a my rádi pomůžeme, že?!