Dasein - An Invitation to Hang aneb Chase Jarvis zve fotografy k účasti na výstavě fotografií v NYC

Pokud sledujete Chase Jarvise, určitě jste si všimli jeho nového projektu "Dasein - An Invitation to Hang". Neboli projektu o studii "momentky" (snapshot). Momentka je fotografie, která vznikla pouze proto, že člověk někde byl, měl s sebou fotoaparát a stiskl jeho spoušť. A protože v dnešní době má v kapse fotoaparát, ať už v telefonu či v klasické podobě, v podstatě každý, je to prý ta nejlepší doba na studii a oslavu momentek, říká Chase. Osobně se mi jeho nový projekt moc líbí, rád bych jej podpořil a podělil se s vámi o možnost mít fotografii ve webové galerii projektu a možná i na samotné výstavě v hotelu ACE v New York City.

Co je Dasein? Vám německy hovořícím je to jasné a pro vás ostatní: Dasein je "bytí" - termín často užívaný ve filozofii. Chase si jej speciálně našel u Martina Heideggera - německého filozofa a chápe jej jako "bytí tam", což je zásadní pro vytvoření momentky, kterou chápeme jako fotografii, již člověk neplánoval a nepromýšlel 7 dní předem, ale přišel, viděl, vyfotil - věc, budovu, text, lidi, zvířata, krajiny atd. Jinými slovy jedná se o fotografie, jichž máme v našich archivech požehnaně a denně jich každý z nás nemálo produkuje.

 

Je možné přidat i fotky, které máme v archivu, nebo to musí být čerstvá práce? A kolik fotek může každý přidat?

Můžeme přidat i fotky z archivu a může jich být hodně! :)

Kdo se může zúčastnit?

Každý se může zůčastnit a nemusí být to profesionální fotograf.

A co kvalita a formát fotografií?

Technická kvalita fotografií není podstatná, rozlišení také není úplně důležité, protože vybrané fotografie budou tištěny na malý ZINK papír od Polaroidu. Chase by ale rád dostal fotografie ve formátu JPG či GIF.

Trvání a cíl projektu?

30 dní od počátku projektu (12.května 2011) a cílem je pokrýt zdi galerie v ACE hotelu v NYC momentkami, zjistit co dělá dobrou momentku a více. V galerii na webu pak fotky budou napořád a v cihlové galerii budou do 30. června 2011.

 

Chcete-li se tedy zúčastnit, běžte na webové stránky projektu Dasein - An Invitation to Hang, klikněte Submit, přidejte svoji/svoje fotografie a buďte také součástí tohoto projektu. Chase a jeho tým každý den prochází webovou galerii jeho projektu, vybírá fotky, tiskne je a přidává na zdi v galerii v New Yorku.

 

Skvělý nápad, že?! Já už tam fotku mám a budu přidávat další. :)

 

Pro vás anglicky hovořící přidávám záznam živého představení projektu a Q&A ze střechy ACE hotelu z minulého čtvrtka: