Ralph Gibson - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Je úterý resp. ten správný čas na další odpověď na moji otázku od jednoho z nejlepších fotografů naší doby. Pokud jste zde poprvé a nebo jste o této rubrice ještě neslyšeli, dovolte mi několik slov na vysvětlení: THE BEST FOTO "THING" je můj nový projekt, ve kterém se ptám předních světových fotografů vždy na stejnou otázku. Pokud odpoví (v jakékoliv formě se jim zlíbí), tak zde na odcloněno.com (blogu o fotografování nejen pro fotografy) vždy v úterý publikuji jednu odpověď a také vám fotografa krátce představím a odkážu na jeho tvorbu pro inspiraci. Minulý týden jsme zde měli odpověď od fotografa jménem FREEMAN PATTERSON, dnes nás čeká Ralph Gibson:

RALPH GIBSON je americký fotograf, který se narodil v Los Angeles v Californii roku 1939. Fotografování studoval zatímco sloužil v americkém námořnictvu a pak na Institutu umění v San Franciscu (San Francisco Art Institute). Na počátku 60. let započal svou profesionální kariéru asistováním fotografce jménem Dorothea Lange, jejíž dokumentární fotografie nás dodnes nepřestávají inspirovat. Po dvou letech u ní se Ralph Gibson šel učit dál. Tentokrát našel místo u dalšího legendárního fotografa se jménem Robert Frank, se kterým pracoval a asistoval mu na dvou jeho filmech. O dva roky později se R. Gibson vydává na vlastní cestu. V průběhu jeho kariéry sbírá ocenění (Doctor of Fine Arts, Leica Medal of Excellence, ...) za své fotografie a svou práci publikuje ve více než 40 knihách. Z více současných za zmínku jistě stojí "NUDE" kterou publikoval světově proslulý Taschen. Přes 50 let pracoval s fotoaparáty značky Leica, která dokonce před několika lety vytvořila i limitovanou edici padesáti "Ralph Gibson" fotoaparátů, se kterým dodnes dnešní fotograf pracuje.

A na moji otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal/a a která z vás učinila lepšího fotografa?"odpověděl:

Bez pochyb ta nejdůležitější věc, kterou jsem kdy udělal, abych zlepšil moji práci je provádění následujícího a vcelku náročného cvičení: Vezmi si tu fotografii, kterou považuješ za svou nejlepší práci, posaď se s ní do tvého oblíbeného křesla s dobrým světlem etc. a začni se dívat na tu fotografii, aniž bys spustil oči z jejího povrchu, po dobu následujících tří hodin. Můžu tě ujistit, že až skončíš, budeš vědět věci o tvém fotografování, které jsi předtím nevěděl a jinou cestou nemohl odhalit.

Více o Ralphu Gibsonovi najdete na: www.ralphgibson.com

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

It's Tuesday i.e. the right time for another answer to my simply put yet quite complex question from one of the best photographers of our time. Is this the first time you are reading about this (one question- one answer) project? Well let me tell you more about it: THE BEST FOTO "THING" is my new photography project in which I am asking the leading photographers in our industry what is the best "thing" they have ever done that made them a better photographer. The answer and it's form is always and completely up to them and if they send me some, I publish the answer, a little bit of their background and a link to their work for your inspiration. And it all happens here on odcloněno.com (a Czech blog about photography not only for photographers) every Tuesday. For example last week we had FREEMAN PATTERSON and today we have Ralph Gibson.

RALPH GIBSON is an american photographer born in Los Angeles, California in 1939. He studied photography while he was in the US NAVY and then at the San Francisco Art Institute. In early 1960' he started his professional career by assisting to a photographer Dorothea Lange, whose documentary photographs inspire many photographers to this day and after two years of working with her, Ralph Gibson went to learn from and assist to another legendary photographer called Robert Frank with whom he worked on two of his films. Two years later R.Gibson goes his own way of taking photographs, collecting awards (Doctor of Fine Arts, Leica Medal of Excellence, ...) and publishing more than 40 monographs. From his more current photography books I have to mention "NUDE" published by the famous Taschen. For over 50 years Ralph Gibson has worked exclusively with Leica and they even made a limited edition of 50 "Ralph Gibson" Leicas a few years ago. He works with one of them to this day.

And his answer to my question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

Without doubt the most important single thing I have ever done to enhance my work is the performance of the following, rather difficult, exercise: Take what you consider to be your finest photograph and sit with it in your favorite chair, with good lighting etc., and look at this print without taking your eyes off the surface of the print for three hours. At the end of this time I can assure you that you will know things about your photography that you did not know before you started and that you could not have discovered any other way.

Find out more about him and his work at: www.ralphgibson.com