INTERVIEW: fotograf John Conwest - o focení divoké zvěře v ZOO i v přírodě

Dnešní fotograf fotí zvířata v zoologické zahradě a občas v divočině. Jeho fotky mě zaujali proto, že vypadají jako rodinné fotografie divokých zvířat a taky člověk často ani nepozná, že jsou ze ZOO.

John Conwest je fotograf, který propadl fotografování jako malý kluk, avšak pak jej na dlouhá léta opustil a když šel do důchodu, vrátil se ke své lásce. John žije v Kanadě v Torontu, kde pravidelně navštěvuje tamní zoologickou zahradu a trénuje, aby byl připraven na focení v divočině.

Co tě přivedlo k fotografování?

O focení jsem se začal zajímat, když jsem byl na střední škole. Zpočátku jsem používal taťkovu starou TLR na dovolených a ve městě (Vancouver, B.C.). Moji první SLR (Minolta SR1) jsem si pořídil z peněz, které jsem si nastřádal z brigád. V této době jsem už také měl doma vlastní (B&W) temnou komoru, kterou jsem si postavil ve sklepě. Co mě ale inspirovalo k tvoření fotografií, byl starý televizní seriál v hlavní roli s Charlesem Bronsonem. Seriál byl o novinovém fotografovi, jehož fotky byly často relevantní k nějakému zločinu. Částečně byla postava fotografa inspirována freelance fotografem z New Yorku působícím ve 40.letech 20.století zvaném Weegee.

Kdo bys řekl, že tvoje fotografie ovlivnil?

Na počátku 60.let mě ovlivnili fotografové jako W. Eugene Smith, Ansel Adams a Robert Frank. Tehdy mě vážně zajímaly reportážní fotografie a krajiny. Fotit divokou zvěř mě tehdy ani nenapadlo. Je pravda, že jsme taky ve Vancouveru neměli dobrou ZOO. Pak jsem fotografování na dlouhou dobu opustil a když jsem šel do důchodu, vrátil jsem se k focení a šel digitální cestou. V poslední době mě ovlivnili fotografové jako George Lepp hlavně jeho fotkami zvěře a Bryan Peterson díky jeho informativním knihám. A pak také fotografové divoké zvěře na flickru mě inspirují každý den.

Jak jsi se dostal k focení zvířat?

Začal jsem fotit zvířata, protože jsem se ocitl s novou digitální zrcadlovkou v ruce (Sony Alpha 100), aniž bych měl co fotografovat. Vzpomněl jsem si na ZOO v Torontu, což je skvělá ZOO, a tak jsem tam začal pravidelně jezdit a zamiloval se do focení zvěře.

Fotografuješ spíše v ZOO, nebo cestuješ za zvěří?

Fotím většinou v Torontské zoologické, ale fotografuji i kolem Toronta a také na výletech. V poslední době jsem například byl na Galapágách a před tím jsem jezdil s fotoaparátem po Kanadě. Až si to budu moct dovolit, rád bych se podíval na Antarktidu, Aljašku a možná do Afriky. Nicméně zatím si dopřávám trénink v zoologických.

Fotografie tvých zvířat mi tak trochu připomínají rodinné portréty. Snažíš se své subjekty “pózovat”, nebo čekáš na správný moment?

Trpělivost je pravděpodobně klíčovým elementem při focení všech subjektů, ale je absolutně zásadní pro focení zvěře ať už v ZOO či ve volné přírodě. Občas přijdu a můžu hned fotit, jindy musím dlouze čekat, než se zvířata uspořádají - čekám třeba hodinu, než jsou tam, kde je chci mít, nicméně dlouze čekat nezaručuje, že budu mít skvělé fotky. Obvykle ale zbytečně nečekám a jdu k jiným zvířatům, abych měl představu o tom, co dělají. Divokou zvěř člověk v podstatě nemůže pózovat, ale je dobré znát jejich zvyky. Například lvi se více shromažďují, když je zima, v jejich doupěti, jenž je chrání před studeným větrem. Také když jsem tam brzy ráno a zvěř neměla žádné návštěvníky, dívají se, kdo se na ně přišel podívat (tak na 3 vteřiny, než se začnou nudit).

Co je ta nejdůležitější věc, kterou by měl člověk fotící zvířata vždy na mysli?

Nemyslím si, že bys měl mít hodně na mysli, když fotíš divoká zvířata. Měl bys mít čistou mysl, aby tě nic nerušilo a mohl v klidu fotit s radostí v duši. Možná bys ale měl mít na mysli, hlavně při focení v přírodě, světlo, počasí a také předvídat, co zvěř udělá. Ovládání fotoaparátu a objektivů by pro tebe mělo být absolutně přirozené, aby ses mohl soustředit na zvěř a její chování.

Řekl bys, že ti přítomnost na flickru pomohla s fotografováním?

Flickr nesmírně zvýšil moji schopnost “vidět” fotografii. Jako administrátor jedné z “wildlife” skupin na flickru vidím briliantní fotky každý den a lépe si tak všímám toho, co dělá fotku lepší a odlišuje ji od těch průměrných. Také vidím nadbytek excelentních fotek na flickru a přeji si, abychom se všichni mohli živit focením. Přijde mi nefér, že všechen tento talent kolem nás všude na světě nedostává rozumnou odměnu za jeho fotografie.

Hraje foto vybavení zásadní roli ve focení, nebo je to spíše o fotografovi?

Vybavení je pro fotografy důležité, ale jenom v rámci toho, co chtějí dělat se svými fotografiemi. Pokud své fotky vystavují pouze na internetu, nepotřebují velmi drahé vybavení. Já jsem si pořídil Full Frame fotoaparát, abych mohl tisknout velké fotografie. Nyní si mohu ale dovolit tisknout fotky o maximální velikosti 30 na 45 cm, protože chci maximální velikost při zachování maximální kvality snímků. Ale moje galerie, která prodává moje fotky, by radši, abych tiskl ještě mnohem větší fotografie. Avšak zatím jich neprodávám tolik, abych si mohl dovolit resp. ospravedelnit novou "větší" tiskárnu. Dobré fotoaparáty a objektivy zlepší technickou kvalitu fotografií, ale estetická stránka je pouze na fotografovi.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/conwest_john/

© Copyright John Conwest 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)