KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #06: Modrý drahokam

modry drahokam.jpg

Přišla další druhá sobota, a tak je opět čas na konstruktivní kritiku. Dnes se chci zabývat fotografií s názvem Modrý drahokam s motýlem v zelených listech. Z hlediska pozitivních vlastností fotografie bych rád zmínil fokus, vyvážení bílé, kontrast subjektu vůči okolí, rozhodnutí se ponechat fotku v barvě a úsilí a trpělivost s hledáním a focením motýlů.

Avšak:

  • první věc, která mě na snímku zarazí je až příliš černé barvy v rozích - připadá mi to, jako přehnané užití viněty. Nejvíce mě trápí pravý dolní roh, který mi během 2 vteřit odvede oči z fotografie.
  • Dále mě zaráží až moc, pro subjekt na fotce, nevýznamných informací resp. zahrnutí mnoha různorodých listů, jenž soupeří s motýlem o moji pozornost a fotografie na mě pak působí neutěšeným dojmem. Snímek bych tedy ořízl, třeba na čtverec, abych přitáhl více pozornosti k Modrému drahokamu.
  • Výhradu mám také k perspektivě - líbilo by se mi více, kdyby byl motýl vyfocen ze strany, zdola, zepředu či zezadu resp. nějak jinak než, jak jej bězně vidíme, aby fotografie nabyla na vyšší zajímavosti. Věřím, že třeba pro sběratele motýlů je to zajímavá fotka, avšak pro člověka, který motýlům dvakrát nerozumí to vypadá jako obyčejná fotka modrého motýla. Příště bych se tedy snažil ukázat lidem, co běžně nevidí. Dále by perspektivou - jinou než zvrchu - mohla vzniknout větší vzdálenost mezi motýlem a pozadím a při nízkém clonovém čísle by se lépe od něj motýl oddělil.
  • Na první pohled to člověk ani nezjistí a není to významné, dokud člověk netiskne velké fotky, ale modrá křídla jsou lehce přepálená, proto bych byl příště více opatrný s expozicí či upravováním na počítači.
  • Vize fotografa je čitelná, je jasné, na co chtěl upozornit a ukázat druhým, název se mi také líbí.
  • Světlo je, až na výhrady výše (černá), OK.

Těžko na fotce změním aspekty snímku, jako třeba jeho perspektivu, ale abych mu alespoň trochu pomohl, ořízl bych jej, příležitostně ztmavil zelené listy, zvýšil saturaci barev na motýlovi a obnovil přepaly. Je to hezká fotka, ale postrádá takový ten WOW! faktor. Nicméně to jsou věci, které se při focení příště snadno "přidají". :)

modry-drahokam-konstruktivni-kritika (2).jpg

Moc děkuji za zaslání fotografie, vážím si toho. Doufám, že jsem nebyl moc tvrdý, snažil jsem se hlavně pomoct. Jako obvykle žádám i ostatní, aby se v komentářích také vyjádřili k dnešní fotografii. S focením motýlů nemám mnoho zkušeností, i když vím jaké fotografie se mi líbí. Přesto si ale myslím, že mnozí z vás to můžou vidět lépe. Děkuji a přeji hezký víkend. :)

Chcete také, aby se váš snímek objevil v konstruktivní kritice? Zašlete mi jej alespoň 640 pixelů na delší straně velký na kritika@odcloneno.com a já vám rád řeknu můj názor. :)