Jak být více kreativní aneb fotografování v omezených podmínkách

Když jsem začínal fotografovat, měl jsem pouze automatický fotoaparát, žádné jiné vybavení a často jsem si povzdychnul: "Kdybych měl to, tohle a tamto, mohl bych tvořit mnohem lepší fotografie." Jistě něco podobného také znáte, že?!

Nutno ale říct, že do jisté míry jsem měl pravdu. A třebaže stále lepší a mnohem více foto vybavení člověku dává více možností a technicky lepší fotografie, tak často právě nekonečné množství možností představuje kreativní propast pro tvořivost fotografa. Někdy je prostě lepší mít méně.

Dobrý fotograf je schopen snadno řešit problémy, bez mrknutí přecházet přes překážky a tvořit dechberoucí fotografie nehledě na přístroj, který drží v ruce, protože perfektně rozumí zásadám fotografování, fyzikálním vlastnostem světla a čoček resp. objektivů atd. A dobrý fotograf je také schopen využít mnohem více vybavení, než třeba začínající jedinec. Nicméně pokud přijde na dobu, kdy je třeba tvořit umění, tak dlouhé přemýšlení nad objektivem, typem světla, ... může snadno přenést pozornost kreativního člověka od podstaty jeho potencionálního díla k soustředění se na vybavení. A i když je pravda, že mít ten správný formát, objektiv etc. pro danou situaci je nápomocné, tak několik kreativních lidí (malíř, fotograf, designér, ...) mi řeklo, že vytvořili nejlepší díla právě, když byli nějak omezení (časově, vybavením, konečným formátem, selekcí barev atd.)

Až příliš mnoho fotografů si hledá důvody a výmluvy (omlouvám se, ale je to tak) proto, aby si mohli vztyčit vlajku s názvem "nemůžu produkovat skvělé fotografie, protože mám jenom obyčejnou zrcadlovku s kitovým objektivem" nebo "já nemám blesky a už vůbec studiová světla, abych mohl dělat takové a takové fotky". A méně už hledají způsoby, jak za pomocí znalosti principů fotografie tato omezení překonat či toho dokonce využít a z "nevýhody" si udělat výhodu. 

Ono vyrazit někam pouze s jedním pevným objektivem může znít pro mnohé nepředstavitelně. Nicméně takové omezení nás nutí více přemýšlet. Osobně musím říct, že takové přemýšlení nad konečnou fotkou a ne nad tím, jestli bych si náhodou neměl vyměnit objektiv a zkoušet pak jeden za druhým více stimuluje moji kreativní stránku. A proto bych doporučil každému malý experiment: zkuste fotit každý den či každý víkend či když máte čas (ale na pravidelné bázi) pouze s jedním objektivem, nebo s jedním světlem, nebo jeden subjekt, ... po dobu jednoho měsíce. Nejen, že svůj objektiv, světlo, subjekt, barvu etc. mnohem lépe poznáte, ale věřím, že se o svém vybavení nebo subjektu mnohem více naučíte a v budoucnu využijete pro lepší fotografie.

P.S. Sám v současné době pracuji na něčem podobném a musím říct, že zatím mám relativně dobré výsledky a až to dokončím, určitě se zde s vámi rád podělím o více informací a výsledků.