FOTO MISE: Portrét neznámého (prodlužujeme + tipy a rady jak fotografovat)

Zastavit někoho na ulici není snadné, ten prvotní ostych člověka dokáže odradit a nechat jej chodit po městě s foťákem, aniž by domů přinesl jediný snímek. Avšak stejně tak to není složité a jakmile je ostych překonán, fotograf zjistí, že je to mnohem snažší, než se zprvu zdálo. Nicméně proto, abych vám tento proces ulehčil, připravil jsem na dnešek krátký článek s tipy a radami, jak fotit někoho, s kým jsme nikdy předtím nemluvili a jak dosáhnout kýženého souhlasu.

Jak jsme se na flickru v diskuzi domluvili a jak můžete vidět v nadpisu, téma prodlužujeme na příští týden. :) A proto jsem se rozhodl dnes publikovat několik mých rad o "kontaktním focení lidí na ulici": 

 • Při focení na ulici je vcelku důležité působit důvěryhodným dojmem, a proto vytahané tričko a natrhlé kalhoty nechte doma. Neříkám, abyste chodili fotografovat v obleku a vázance, avšak sprcha, učesané vlasy, vyčištěné zuby, hezká vypraná košile, kalhoty, ... nebudou kolemjdoucí zbytečně odrazovat a doplní váš sebevědomý vzhled.
 • Při výběru výzbroje, plná brašna objektivů, blesků, filtrů, ... pouze dělá focení na ulici náročnější. Portrétní objektiv a jedno tělo bohatě postačí => fotograf zbytečně nepřemýšlí a nefidlá z vybavením, když má komunikovat se subjektem.
 • Při volbě objetivu se hodí něco mezi 50-100mm v závislosti na Full Frame či Crop a osobním citu, což zajišťuje ne příliš velkou vzdálenost od subjektu a možnost snažší komunikace.
 • Při hledání místa na ulici: zajímavá pozadí, barevné zdi či zdi s opadanou omítkou nebo dokonce vším možným (letáky apod.) polepené zaručí při nižším i vyšším clonovém čísle jednoduché a zajímavé pozadí. Také věnujte pozornost světlu. Říká se, že za poledního slunce má fotograf nechat foťák v brašně, avšak já jdu v tuto dobu nejraději - na ulici je dostatek lidí a při nalezení si stinného místa jsem "za vodou". :)
 • Při výběru člověka: pokud se kolemjdoucí mračí a vypadá, že by mohl být nepříjemný, nechám jej jít dál. Pokud kolem někdo běží a je vidět, že chvátá, nechám jej jít dál. Pokud jde kolem někdo "procházkovým krokem" a má zajímavý obličej, zastavím jej: "Dobrý den, nezdržuji? Jmenuji se..."
 • Při komunikaci s lidmi je vhodné být usměvavý, milý a slušný s úsměvem na tváři a dobrým úmyslem. Hned zpočátku se lidem představím, vysvětlím, že jsem fotograf, že bych si je rád vyfotil a případně na jakém projektu pracuji. Dále zmíním, že jim to zabere tak půl a až dvě minuty času a že jim fotku rád zdarma zašlu mailem či vytisklou na jejich adresu, když email nemají.
 • Před focením je vhodné mít rozmyšleno, jak bude výsledný portrét vypadat, přednastavit si  na fotoaparátu clonu a ISO a doladit čas při focení. Zpočátku bych nedoporučoval experimentální fotografie - vytvořit jednoduchý portrét 2-3 fotky a když bude subjekt v pohodě a chtít více, je čas na experiment.
 • Při zastavení: zastavovat lidi tím, že je doběhneme na ulici a zezadu jim poklepeme na rameno vede minimálně k NE, často k úleku a případně k pěsti do nosu.
 • Při odmítnutí: počkat na dalšího člověka a dalšího a dalšího a dalšího... až uslyšíme ANO. :)
 • Při samotném focení: úsměv na tváři, pozitivní nálada a když už někoho zastavíme, buďme alespoň natolik solidní, že mu dodáme hezkou fotku => nebojme se říct: "Postavte se tady a stoupněte si tak a tak, prosím." Dále velmi důležitý bod: MLUVIT, MLUVIT a MLUVIT se subjektem, ptát se jej na ne příliš osobní, ale takové ty běžné věci jej vyvede z nervozity. Zbytečně nezdržovat a neplýtvat časem druhých je také vhodné.
 • Při rozloučení: poděkovat, podělit se o vizitku a zapsat si jejich email, (případně podepsat model release) rozloučit se.

 

Musíme mít MODEL RELEASE? Včera mi od jednoho z vás, v souvislosti s touto foto misí, přišel následující email:

Dobrý den, jsem pravidelný čtenář vašeho webu a musím říct, že děláte super práci a rozhovory jsou opravdu poučné a pro mě jako samouka i dost inspirující. Hlavně v tom když vidím jaké fotky dokáže člověk udělat aniž by měl fotografické vzdělání. A to mě tlačí kupředu.
Píšu hlavně proto ,že se chci zeptat, jak to je s ochranou osobnosti a tím spojené focení na veřejnosti. V pondělním článku byl fotograf z Ostravy, který se ptá lidí popřípadě je vyfotí za cenu cigarety atd. To se ti lidé co fotí nebojí, že se to někomu rozleží v hlavě nebo popř. uvidí svoji fotku někde na webu a budou chtít zpětně odměnu nebo dělat problémy, když neuzavřeli písemně žádnou dohodu ale jenom ústní?
Potom bych se ještě rád zeptal, jak je to když půjdu na malý festival, koncert nebo obyčejnou zábavu a vezmu si foťák a vyfotím tam různé lidi nebo kapelu bez optání, můžu tyhle fotky dát na web nebo výstavu bez jejich svolení aniž by mě za to něco hrozilo?

Dočetl jsem se, že by měl být pokaždé podepsaný release aby potom bylo vše v pořádku a hlavně když by člověk fotografii chtěl prodat. Ale nedovedu si představit, že někde na fesťáku nebo na veřejnosti budu lidem dávat podepsat papír. Můj názor je, že by mi ho stejně v dnešní době nikdo nepodepsal. :-))

Děkuji

Sice už jsem na podobné téma psal článek "CO TEN BLÁZEN FOTÍ" ANEB FOTÍME NA ULICI, nicméně včerejší email obsahuje otázky, na které jsem neodpověděl, a proto se pokusím problematiku dovysvětlit:

Fotograf má právo fotografovat lidi na veřejnosti, pokud od dotyčného nedostane výslovný nesouhlas. V případě, když někoho budeme zastavovat, samozřejmě lépe zjistíme, jestli souhlas máme nebo ne, avšak souhlas s focením není nutný. Pořízené fotografie si fotograf může použít pro svoji webovou prezentaci (flickr, blog, portfolio), publikaci v novinách jako editorial, nicméně bez model release je nesmí použít ke komerčním účelům - prodej licence fotografie na reklamu, přebal CD, knihy, přesnídávky, ... 

V případě, že zastavíme kolemjdoucího, požádáme o fotku, souhlasí, je vyfocen a pak se mu to rozleží v hlavě, těžko bude v krajním případě u soudu prokazovat, že na té fotografii, kde pózuje a usmívá se, u toho byl k něčemu nucen a fotografie byla pořízena s jeho nesouhlasem. Přesto je ale možné kdykoliv fotku z flickru, blogu, ... smazat a zbytečně se nedohadovat. Většina lidí ale pravděpodobně nebude požadovat odstranění snímku.

S focením na koncertech je to o něčem jiném. Na veřejnosti máme na focení právo, ale v prostorách a na pozemcích soukromých subjektů musíme mít svolení jejich majitele či provozovatele. Například abych mohl fotit v domě u Nováků, musí majitel domu - paní Nováková - vysloveně souhlasit. Podobný princip je u koncertů, festivalů, divadel, ... kde je třeba svolení provozovatele a udělení případného PRESS PASS.

Mít pokaždé podepsaný model release tedy není nutné, třebaže je to jistota a pokud tomu situace alespoň trochu nahrává, je dobré jej mít. A že by jej stejně nikdo nepodepsal? To záleží na přístupu a jednání fotografa, jestli s ním bude subjekt spolupracovat či ne. :)

Opět podotýkám, že nejsem advokát a že se jedná pouze o moji zkušenost a informace, které jsem se dočetl či doslechl a vyzkoušel, ale nikdy jsem nemusel argumentovat před soudem. Doufám, že jsem pomohl a příští týden se budu těšit na super fotografie z ulic.

P.S. Poproste rodiného příslušníka a zahrajte si na "zastavuji neznámého na ulici" třeba před vaším domem, či na zahradě - je to opravdu dobrý suchý trénink, budete si pak na ulici více jisti a navíc budete mít o fotku víc vaší sestry, bratra, mamky, taťky, dědy, ...