KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #05: Rána v trávě

rana_v_trave_640px.JPG

Na úvod krátký update: vypadá to, že nám kritika jen tak nevymře, naopak pozvolna ožívá a emailová schránka na adrese kritika@odcloneno.com se začíná pozvolna naplňovat, což mě těší a děkuji. Nicméně posílejte dál...

A teď k dnešní fotografii s názvem "Rána v trávě": mezi pozitiva bych rád zařadil dobře zvolenou hloubku ostrosti i ostrost samotnou, moc hezký bokeh, perfektně zakřivené stéblo s kapkou na správné straně, pěkné a měkké světlo, vyvážení bílé je také v pořádku i volba barvy a ne B&W je dobrá, ale:

  • černý pruh nahoře odvádí moji pozornost od stébla trávy a hezky umístěné kapky rosy na něm, a proto bych jej příště nezahrnul.
  • Na fotografii je na můj vkus zahrnuto až příliš okolí a mé oči přebíhají neuspořádaně z jedné strany na druhou a není pro mě snadné se nadlouho zadívat na snímek a začít přemýšlet nad jejím potencionálně poetickým příběhem (jara, kapky života, ...).
  • Změnil bych tedy kompozici, abych více přitáhl divákovi oči k hlavnímu stéblu s kapkou resp. příběhu. (Jak jsem zmínil v dřívější kritice, každý milimetr na fotografii by měl mít význam a přizpívat k jejímu sdělení/zprávě, zde je nutné řezat.) :)
  • Expozice je podle mě a i podle histogramu zhruba o třetinu podexponována, prodloužil bych tedy čas expozice, abych nezměnil hloubku ostrosti, a nebo bych vytvořil novou kombinaci ISO a času, pokud by to představovalo natolik dlouhý čas, že by to nešlo udržet z ruky - při absenci stativu.
  • Snímek obsahuje až příliš světlých bodů - světlejších než hlavní kapka - což mě vcelku ruší a při prvním pohledu na fotku si prvně všimnu jich a až potom toho, co je podstatné.
  • Z hlediska post-processingu resp. úpravy fotografie na počítači bych pokročil o něco dále, než autor snímku Rána v trávě. Na první pohled jsem si všiml, že je fotografie poněkud temnější (viz podexpozice) a její kontrast není dostatečný. Pomocí úrovní bych tedy posunul černý a bílý bod blíže ke křivce histogramu a dále bych si pohrál s "mezi-body" - jinými slovy bych detailně upravil kontrast pro černou, pro bílou a pro prostor šedých odstínů mezi nimi. Docílil jsem tím vyšší barevnosti a světlosti snímku. Dále jsem lehce přidal na saturaci (cca. 10%). Viz:
konstruktivni-kritika-rana-v-trave 1.jpg
  • Dále bych ztmavil světlé (rušící) body a retušoval bych částí fotky, které jsou příliš členité - převážně dole, abych ji zjednodušil a přitáhl divákovi oči ke stéblu.
  • Nakonec jsem si pohrál s barvami, saturacemi a lehoučkou vinětou, abych dosáhl fotografie, kterou můžete vidět níže. Jsem si vědom toho, že někomu se bude více líbit ta výš, druhému ta níž a třetímu úplně jiná - proto jsem uvedl obě verze, třebaže ta poslední je více dotažená do konce a ta druhá je jen alternativní demonstrací konstrastu a barevnosti.
konstruktivni-kritika-rana-v-trave 2.jpg
  • Fotografie má dobrý potenciál, avšak je nutné ji ještě trochu doladit. Ořezem ale bohužel přijdeme o možnost tisku větších fotografií a proto by bylo lepší příště jít raději blíže ke kýženému subjektu, být více specifický ohledně "zprávy/příběhu" resp. zaplnit hledáček fotoaparátu a mluvit (řečí obrazu) trochu hlasitěji. :)

Moc děkuji autorovi dnešní fotografie, který mi ji zaslal na kritika@odcloneno.com - musím říct, že se hodilo zahrnutí i originální velikosti, protože jsem mohl snadněji demonstrovat moji představu. Samozřejmě to není jediná možná představa a každý máme svou unikátní vizi a své "oko" fotografa. Dále bych chtěl říct, že si vážím projevené odvahy a důvěry ve mě, můj názor a moji kritiku - vím, že to není snadné. Přeji všem hezkou sobotu a doufám, že jsem alespoň trochu pomohl. :)