INTERVIEW: fotograf Ammar Al-Fouzan - "Dobrá fotka je prvně zachycena, zpracována, editována a nahrána v a do naší mysli"

Dnes poprvé zde máme fotografa, který se zabývá fotografováním pod hladinou moře. Jeho fotografie jsou plné neobvyklých úhlů, sytých barev a úžasného světla. Také se mi moc líbí nejeden z jeho citátů, které má ve svém flickr profilu například: “Nepočítej s tím, že elektronický procesor bude zpracovávat obrazy lépe než tvoje oči.”

Ammar Al-Fouzan je 41letý advokát z Kuwaitu. Říká, že se považuje za amatérského fotografa. A ve chvílích volna se vydává pod hladiny moří a přináší lidem fotografie úžasných, bez speciálního vybavení nepřístupných, scenérií.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal fotografovat?

Věřím, že to má co dočinění s mým dětstvím. Vyrostl jsem v domě, který byl plný fotografií, alb a mnoha krabic naplněných snímky, které jdou až na počátek doby, kdy se domácí fotoaparáty začaly prodávat. Vždy mě bavilo prohlížet si tyto fotografie a alba. Navíc můj taťka vlastnil mnoho fotoaparátů, když ale poprvé koupil Polaroid, byl jsem jím fascinován a fotil, jak jsem nejvíce mohl.

Kdo nebo co bys řekl, že tvoji tvorbu ovlivnilo?

Moje rodina na mě bez debat měla dramaticky velký vliv. Také věřím, že moje mysl měla podíl na mé lásce k fotografování a videu - jsem vizuální osoba, která vždy vidí, slyší a cítí mluvené slovo a mnoho dalších věcí v životě ve své mysli jako obrázky či video klipy.

Na co by si člověk měl dát pozor, když fotografuje pod vodou?

Fotograf si pod vodou v první řadě musí být vždy vědom sám sebe a nikdy neztratit ponětí o základech potápění se s výstrojí během celé doby, kdy fotografuje. Například zadržování dechu může způsobit bolestivá fyzická poranění potápěče a také nehlídání si úrovně hloubky a tlaku může vést k nebezpečnému stoupání či klesání. Tudíž bezpečnost musí být vždy na prvním místě nehledě na to, jak ohromující scény člověk pod vodou vidí.

Co bys řekl, že je složitější: fotografování ve městě nebo pod vodou?

Bez pochyb je podvodní fotografování více náročné, než jakákoliv činnost s fotoaparátem nad hladinou moře. Fotograf pod vodou si musí být vždy vědom své bezpečnosti a dále světlo a barvy se pod vodou chovají úplně jinak. Podvodní fotografie také vyžaduje speciální výstroj, zacházení a péči. Fotograf tedy nejen musí zvládat techniku potápění, ale také fotografování, což v prostředí, které není dvakrát určené pro lidi, není snadné.

Díváš se teď, díky fotografování pod hladinou, na svět kolem sebe jinak?

Určitě ano. Díky focení pod vodou se mi odkrylo o 70% více zázraků naší planety, které si mohu zblízka prohlížet a užívat.

Řekl bys, že být součástí flickr komunity fotografů pro tvé fotografování mělo význam?

Nevěřím, že bych dnes stál tam, kde stojím jako fotograf, kdybych se k flickr komunitě, která hrála významnou roli ve zvyšování laťky mých dovedností, nepřidal. Prohlížení si skvělých snímků mnohých talentovaných fotografů každý den a dostávání podpůrných komentářů od ostatních členů komunity změnilo způsob, jakým moje mysl přemýšlí, když držím fotoaparát.

Co je více důležité fotograf nebo jeho vybavení?

Věřím, že talent a dovednost přichází na řadu jako první, ale nechci tím zároveň minimalizovat význam kvalitního fotografického vybavení. Je možné setkat se s úžasnou fotkou vytvořenou uměleckým fotografem s amatérským foťákem. Avšak to samé nemůžeme říct, pokud fotografie sice byla vytvořena profesionálním přístrojem, ale tvořící fotograf neměl umělecký cit a nevěděl, co dělal.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/aalfouzan/

© Copyright Ammar Al-Fouzan 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)