INTERVIEW: fotograf Chema Alba - o cestovatelské fotografii, fotografování lidí, ...

Cestovatelské fotografie fotografa z dnešního rozhovoru mě zaujaly nejen proto, že jsou z různých exotických oblastí, které často známe pouze z filmů, dokumentů, fotografií a vyprávění, ale hlavně proto, že při pohledu na jeho fotografie mám pocit, jako bych tam byl.

Chema Alba je fotograf žijící v Madridu ve Španělsku, kde také pracuje jako kolorista a také se zabývá postprodukcí. V ostatních chvílích cestuje po světě a přináší nám úžasné snímky z jeho různých koutů. V oboru cestovatelské fotografie není žádným nováčkem, zabývá se jím již přes 25 let.

Jak jsi se vlastně dostal k cestovatelské fotografii?

Nebyl to původně můj záměr, fotíval jsem cokoliv kolem mého domu, ale jakmile vyjdeš ven ze svého města a pak i země, začneš se na věci “dívat” jinak. Dokonce mám tak více času chodit s fotoaparátem v ruce, povídat si s lidmi a fotografovat.

Kteří fotografové bys řekl, že měli největší vliv na tvoji tvorbu?

Ansel Adams jeho technickými úspěchy - mám moc rád jeho hlad po dokonalosti. Henri Cartier-Bresson jeho talentem pro stisknutí spouště v ten pravý okamžik. Edward Hopper jeho světlem a tichem. A André Kartész mi vždy pomáhá přehlédnout ten očividný snímek a hledat “jiný” úhel pohledu.

Co máš na focení na cestách nejraději a co bys zařadil mezi nebezpečí, kterému je třeba se vyhnout?

Každý si vytváříme vlastní limity, takže je třeba, aby si jich člověk byl vědom a zjistil, co je pro něj riskantní a co ne. Jsou místa, která jsou pro mě riskantní a pro tebe třeba nebudou. Je potřeba se s tím vyrovnat. Zpočátku se můžeš svých cest obávat, ale jakmile se nad to povzneseš, zjistíš, že ty obavy byly jenom v tobě. Lidé ke mně byli milí kdekoliv.

Ta nejlepší věc na fotografování na cestách je... Je to perfektní kombinace.

Jsem unešen tím, jak jsou lidé na tvých fotografiích uvolnění, jak toho dosahuješ?

Měl jsem to štěstí, že jsem před lety potkal fotografa jménem Walter Rosenblum, jedli jsme spolu a povídali si o fotografování (on povídal... já poslouchal). Říkal jsem mu, že nejsem úplně v klidu při focení lidí, obávaje se jejich reakce, … On mi na to řekl něco, co mi velmi pomohlo: “Nikdy nefotografuj někoho, kdo se zdá být znepokojený při přítomnosti fotoaparátu.” Myslím, že je to skvělá rada. Také se snažím vždy fotit s úsměvem na tváři a “nekrást” fotografie.

Změnilo ti cestování a fotografování pohled na svět?

Zjistil jsem, že svět je mnohem bezpečnější a snažší než jsme si my v Evropě mysleli. Lidé jsou vždy milí, čehož si všimneš hlavně, když vyjedeš za hranice velkých měst a přijedeš do malých vesniček. Rádi tě pohostí a případně i pomohou.

Jaký máš názor na flickr resp. tam máš svoje fotografie?

Flickr je pro fotografy užitečným nástrojem, způsobem ukazování fotografií, potkávání dalších fotografů a dostávání skvělých referencí pro vylepšení tvorby.

Je fotografovo vybavení pro cestovatelskou fotografii důležité nebo je to spíše o jeho osobnosti a talentu?

Vybavení pomáhá, někdy opravdu hodně, ale dobrý fotograf dokáže vyfotit dobrou fotku i se špatným foťákem, nicméně nezkušený fotograf nebude mít i s tím nejlepším fotoaparátem co říct.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/cybertiesto/

© Copyright Chema Alba 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)