KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #04: Los Andos, Bolívie

konstruktivni-kritika-fotografie-odcloneno-krajina 1.jpg

Když mi přišla dnešní fotografie na email kritika@odcloneno.com (zdá se, že tato rubrika nevyhyne a děkuji všem za zaslané fotografie), říkal jsem si: "Tak to vypadá, že v sobotu budu muset pouze chválit..." :) Mezi kvality tohoto snímku patří ostrost (jak v popředí, tak v pozadí), barevnost (živé barvy i kombinace modré a žluté), textura, rovný horizont, vcelku hezké světlo, zrcadlová hladina jezera a také zásadní aspekt krajinné fotografie - popředí, prostřední část - neboli jak já rád říkám "prostředí" a pozadí. Na první pohled je vidět, že fotograf ví, co dělá.

Nicméně po delší chvíli prohlížení si této fotografie jsem našel několik detailů, o kterých si myslím, že by mohli již pěknou fotku trochu vylepšit. Dnes jsem si dovolil naznačit mé poznámky také do fotografie, abych má slova snadněji demonstroval (viz níže). 

  • Nejvíce mě ruší malý kousek země úplně vlevo, kam mé oči neustále utíkají. Buď bych při fotografování zahrnul více země, abych okraj fotografie zakončil úplně suchou zemí a nebo bych již ve fotoaparátu případně později na počítači tento malý kousek ořízl. V tomto konkrétním již vyfoceném případě bych se nejspíše uvážil k použití klonovacího razítka.
  • Člověk sedící u jezera mi přijde jako další člen expedice a ne třeba domorodec, který by dodal fotce na vyšší kvalitě či by prohloubil její příběh resp. atmosféru. Počkal bych tedy, až bude pryč a pak bych fotku vyfotil. Ovšem takového rybáře bych tam naopak rád zahrnul.
  • Když se posunu dál po hladině směrem doprava, narazím na skoro dotýkající se odraz vrcholku zasněžené hory a břehu jezera. Toto místo ve mě vyvolává dojem napětí, který příliš nepřispívá k poklidnému nádechu vyfotografované scény. Buď bych snížil fotoaparát, aby se tyto dva výběžky více než "skoro dotýkaly", a nebo bych se lehce zvýšil, aby se zaručeně nedotýkaly.
  • Na spodní hraně fotky, kde jsou v hnědé zemině obsaženy kusy zmrzlé vody bych se je pokusil vyloučit ze záběru či je pak vyretušoval. Nejsou natolik dlouhé, aby vedly mé oči dál do fotografie. Spíše mě tam zastavují a přesto, že se jedná o detail, tak když jsem si je zkusil odstranit, mi přišlo, že mé oči snadněji cestovaly po celé fotce a vydržel jsem se na ni koukat mnohem déle. Ten levý bych ostranil určitě ten pravý spíše ano, ale tolik mi nevadí. (Je to možná pouze osobní preference.)
  • Dále bych při focení udělal úkrok doprava, abych "posunul" pozici zasněžené hory vůči "trávě" uprostřed hnědého políčka při zachování jeho kompozičního umístění. Také by to mohlo vyřešit "skoro dotýkající se" odraz, o němž jsem hovořil výše bez změny výšky foťáku.
  • Na závěr jsem si všiml možná až příliš velkého kontrastu oblohy nahoře vůči přechodu dole, k čemuž mohlo dojít při pootočení polarizačního filtru o něco víc či při lokální úpravě fotky na počítači a nebo to tak skutečně vypadalo, byly tam například mraky, mlha, cokoliv - v takovém případě, prosím, tento poslední bod ignorujte. :)

Zvláště v posledních třech bodech si říkám, že jsem možná až přehnaný detailista. Nejsem fotograf, který se hlouběji zabývá focením krajin a třebaže nějaké zkušenosti mám, berte opět toto kritické povídání jenom jako můj osobní pohled a názor. Doufám, že jsem alespoň trochu pomohl a věřím, že mnozí z vás také rádi autorovi fotky napíší svůj názor. Jinak je to vážně hezká krajina i fotografie. Děkuji.

konstruktivni-kritika-fotografie-odcloneno-krajina 2.jpg