Holga a Lomografie aneb další cesta ke kreativitě?

Pokud toto není první článek, který zde na odcloněno.com - blogu o fotografování čtete, asi se právě tážete: "Co tu dělá článek o foto vybavení? Jsem tu dobře?" :) Ano, jste a třebaže si zde dnes přečtete o fotoaparátu, jenž mnoho lidí považuje za hračku, a focení na film, doufám, že z toho vyčtete více, než informace o vybavení a tip, jak si Holgu relativně levně pořídit. 

V druhé polovině minulého roku - poté, co jsem si přečetl několik pozitivních článků o lomografii a poté, co mi hry s iPhone "lomo" aplikacemi přestaly stačit, rozhodl jsem se pro zakoupení skutečného lomo-fotoaparátu, který je proslulý svojí nepředvídatelností a ne příliš vysokou cenou. Mezi mé důvody samozřejmě nepatřilo domnění, že koupí nového přístroje pro zaznamenávání světla na film se moje fotografie významně zlepší, nicméně musím říct, že mě focení s Holgou přivedlo k poupravení si názoru. Je pravda, že jenom tím, že si koupím ten nejlepší fotoaparát se ze mě nestane fotograf, avšak pokud už fotografové jsme a snažíme se dále rozvíjet, je nová "hračka" také jedním ze způsobů pokroku. Navíc pokud budeme schopni produkovat zajímavé fotky s tak obyčejným foťákem, jako je Holga... :)

Rozhodnutí tedy padlo, v září 2010 jsem začal vybírat legendární foťák značky Holga. Jaký typ si pořídit? Ten, který fotí na 35mm film či na "holga-klasickou" 120ku? Je pravda, že díky papírovému podkladu filmu 120 a nedokonalosti utěsnění vůči okolnímu světlu je středoformátová Holga producentkou ještě více nepředvídatelných výsledků. Je to ale ten hlavní důvod, proč si ji chci pořídit? Nebude mi vadit to, že se občas "rozpadne"? A co její velikost a nízký počet snímků, který je na 120ku film možné vyfotografovat? Po zvážení faktů jsem se nakonec rozhodl, jak je vám už asi jasno z úvodní fotografie, pro 135ku, která fotí na 35mm film. Samozřejmě bych mohl film 135 navinout i do 120ky a dosáhnout tzv. sprocket hole fotografií, ale to mi v danou chvíli nepřišlo jako zásadní argument. Zbývalo mi už jenom rozhodnutí se, jestli zvolit Holgu 135 nebo 135BC, která má intenzivnější vinětaci. Podobně jako u digitálu fotografuji v barvě a do Black and White převádím na počítači, tak bych si raději vinětu přidal softwarově, než aby mi překážela, říkal jsem si. Rozhodl jsem se tedy pro fotoaparát Holga 135. (Mimochodem 135 i 135BC má oproti 120ce i hotshoe na blesk a je možné fotografovat s rádiově odpálenými blesky od Canonu, Nikonu, Vivitaru, ... to se může hodit.)

Když jsem po nějaké době obdržel balík s černým plastovým foťákem, vložil jsem připravený černobílý film 400ASA (nebyl součástí balíku) a vydal se fotografovat. Proč tak rychlý kinofilm? Protože mám rád viditelné zrno na fotografiích a všichni na webu doporučovali alespoň 400ASA do mého nového "přístroje". Navíc to po trošce jednoduché matematiky resp. aplikaci pravidla "Sunny f/16" bylo vcelku logické (btw. třebaže má Holga na objektivu indikovanou clonu f/8, je to spíše f/11 a u některých dokonce f/13).

Standardně využívám pouze manuálního režimu na mých digitálních fotoaparátech a nemožnost volby expozice u Holgy - kromě rychlosti filmu, by pro mě mohla představovat spíše nevýhodu, říkal jsem si. Nicméně tomu bylo právě naopak. Sice bych si asi nevzal pouze Holgu a šel fotografovat klienta, ale musím říct, že "vypnout" a běhat po ulicích či po přírodě s "plastovou hračkou" je úžasný způsob relaxace, objevování nových úhlů pohledu a pohánění vnitřní kreativity.

A není focení na film a následné získávání fotografií zbytečně složité? Pokud bych měl fotografovat každý den a vyvolávat mnoho fotek každý den a skenovat či produkovat papírové fotky každý den a něco s nimi dělat každý den, asi bych řekl, že ano. Ale právě proto, že focení na film (ať už s Holgou nebo s filmovou zrcadlovkou) je pro mě způsob relaxace a ne zaměstnání, mohu si filmy vyvolat, až když mám chuť a když se mi to hodí, tak musím říct, že ne. Spíše naopak. Navíc v dnešní digitální době, kdy je všechno rychlé a těch hodin, co prosedím za počítačem... o to raději si jen tak pro radost s mechanickou "hračkou" jdu fotografovat či se s exponovaným filmem zavřu do temné koupelny a vyvolávám film. Navíc byste měli vidět reakce vašich známých, když jim řeknete, že jste si pořídili nový fotoaparát a vytáhnete plastovou "hračku" - v ten okamžik mějte prst na spoušti a mačkejte a převíjejte. :)

A nyní, jak jsem slíbil, tip na relativně levné pořízení Holga fotoaparátu: jakmile jsem věděl, jaký typ foťáku chci, šel jsem se prvně podívat na web českých prodejců, jestli Holgu mají v nabídce. Měli. Ale když jsem viděl cenu, nevěřil jsem svým očím. Za plast cca. 1500,- korun českých?!?! Tak to ne pane. Hurá na nákup na eBay, kde ji stále mají za cca. 36 USD, což je přibližně 3krát míň než v ČR + poštovné zdarma. Vybral jsem si Top-Rated Seller, klikl Buy it now, zaplatil přes PayPal a cca. za 10 dní mi z Hong Kongu přišla nová perfektně fungující Holga. Jak já mám rád mezinárodní obchod a principy volného trhu.

 

P.S. Nechtěl jsem psát příliš dlouhý článek, třebaže by se na téma lomografie a Holga dalo dlouze vyprávět, nicméně sekce s komentáři je nám k dispozici a pokud budete mít jakýkolik dotaz ohledně Holgy, lomografie, filmů, nákupu přes eBay, ... rád jej zodpovím (pokud budu znát odpověď). A když ne, spoléhám na mnohé z vás, kteří jsou v této oblasti také a možná i více zkušení. Fotografie jsem kromě kontrastu a změny velikosti v podstatě neupravoval a jak vidíte, 135 má také hezkou vinětu. Do digitální formy byly transformovány filmovým skenerem. A pokud oříznuty, tak při skenování, aby nedošlo ke ztrátě rozlišení.