FOTO MISE: Cesta

Nestačil jsem se divit, jak různorodé fotografie jste na téma dnešní foto mise "cesta" vytvořili. Mám vždy o to větší radost. Konkrétně fotografie rostliny Richarda Konečného představuje cestu z mnoha pohledů - cesta od poupěte ke květu, cesta rostliny za sluncem, případně cestu Richarda za rostlinou atd. Líbí se mi také světlo, volba expozice, kompozice i nízká perspektiva a textura na vrchních lístcích fialového květu. Nicméně vždy, když jsem se na Richardovu fotografii podíval, tak mé oči přecházeli od rostliny k levé části fotky, kde moji pozornost přitahovala příliš světlá rozostřená křivka nacházející se v první spodní třetině svislé části fotografie. Trochu jsem ji ztmavil. Jinak skvělá práce.

 

Snímek Pavola Parikrupy nemůže naznačovat nic jiného než počátek cesty. Je pravda, že by to mohl být i konec cesty, ale na to jsou boty příliš dobře vypadající a čisté. :) Jejich pozice - blíže spodnímu okraji - navozuje pocit blízkosti vykročení a počátku nové cesty. Volba jednoduchého prostředí a monochromatického zpracování pouze zlepšuje "příběh" fotografie.

 

Když cesta neměla být cíl. Moc se mi líbí Vlastimilův nápad. Jsem rád, že přidal svoji fotografii a třebaže fotka potřebuje trochu více pomoct, rozhodl jsem se ji sem zařadit. Pomoc by fotka uvítala v barevném zpracování, levém spodním rohu, nahoře, kde je až příliš místa nepřispívající k příběhu fotky a co jsem nemohl opravit - málo místa vlevo. Avšak když jsem fotku uviděl, tak nápad Vlastimila Otta mě k ní i přes nedostatky přitáhl a od detailů jsem rád odhlédl. Zahrnutí SOS, je naopak skvělý detail.

 

Fotografie lokomotivy Radka Herra je také hezké zpracování cesty. Nápadem, kompozičně i perspektivně se mi moc líbí. Nejsem si ale jistý, jestli ji černobílá přidává k dobru. Myslím, že zelená v kombinaci s černou lokomotivou, šedým kamením a případně i červenou klikou u kol vlaku by mohla být trochu lepší. Ale je to pouze moje představa něčeho, co tak vůbec nemusí vypadat. Palec nahoru za dodání snímku na dynamičnosti delší expozicí. Mimochodem: super název! :)

 

Toskánská krajina Kamila Staše mě původně moc nezaujala, hlavně světlem a jejími "vybledlými" barvami. Fotku jsem ale upravil jednou barevně a jednou černobíle a myslím, že jí to lehce vylepší, třebaže světlo v post produkci už nezměníme. Proč jsem fotku jenom nepřešel bez povšimnutí? Protože když odhlédneme od světla a toho, že by dům mohl být posunut trochu více vlevo, je to hezká fotka krajiny zobrazující Kamilovu cestu po Itálii a taky mě zajímalo, jak by fotka vypadala po několika vteřinách v editoru na úpravu fotek.

 

Oldřich aka lenkolaf nás obdařil mnoha fotografiemi z cest po Americe. Nejvíce se mi líbí tato díky jednoduchosti a tomu, že u mě podněcuje hlubší zamyšlení. Nemůžu si pomoct, že ale podle mě cesta vede jiným směrem, než oni jedou, proč? :) To se mi líbí. Jinak jsem fotku převedl do ČB, protože se mi to více líbí, avšak si nemyslím, že by barva byla nutně špatně. A nakonec s ohledem na povahu vozu jsem si dovolil trochu křížového zpracování, kterého jsem velkým fanouškem právě u tohoto snímku. Červenou tyč jsem klonoval narychlo pouze pro ilustraci. ;)

 

Moc všem děkuji za skvělé fotografie. Téma na příště? Oldřichova poslední fotka mě inspirovala pro: RETRO. Těším se na příští týden na vaše nápady a úhly pohledu.

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

 

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

 

Přidejte se k nám na facebook.com/odcloneno či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Twitter" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.