FOTO DÍLNA: CHAOS

Vítejte u prvního souhrnu naší foto dílny. Neboli nové rubriky zde na odcloněno.com zabývající se složitějšími tématy a jejich zpracováním. Tentokrát jsme tvořili fotografie na téma CHAOS - námět, pod kterým si mnoho z nás představí něco jiného. Pro někoho může představovat pohled od Muzea směrem na Václavské náměstí, pro jiného to může být pohled na sebe do zrcadla, pro dalšího jízda po dálnici D1 atd. Chaos se stává ještě zajímavějším, když k němu připojíme přídavné jméno např. organizovaný chaos. Osobně mi připadá, že s fotoaparátem v ruce, když "zastavíme čas", chaos přestává být chaosem a často i v tom nejméně organizovaném sledu událostí začneme nacházet strukturu a přinejmenším vizuální organizaci. 

Moc se mi líbí fotografie Petra Klabala, který vyfotografoval něco, co bychom těžko organizovali. Přesto ale je jeho fotografie na první pohled relativně jednoduchá díky volbě černobílého provedení, nekomplikovaného "pozadí" a jednoduchou kompozicí. Avšak v detailech: mírné natočení hrnečku, jeho pozice mimo střed a samozřejmě kapky - jeho fotografie představuje chaos. Osobně bych odstranil kapku, která je nejblíže pravému hornímu rohu, aby moje oči tak rychle neodcházeli ven z fotografie. Super nápad!

 

Perfektní chaos, Jaroslave. Jsem rád, že jsi zvolil cestu abstraktní fotografie. Mé nejoblíbenější místo je to, kdy dráhy směřují do pravého dolního rohu. Palec nahoru za kombinaci zvolených barev. Čím více se dívám na tvoji fotku, tím více v ní vidím jakousi metaforu lidského života, nicméně si jsem skoro jistý, že každý v ní uvidí něco jiného a docela bych se to rád dozvěděl v komentářích. :)

 

Bětka (sBety) šla podobnou cestou jako já. Autoportrét je perfektní interpretací chaosu (alespoň v mém případě "ha-ha"). Líbí se mi volba dlouhé expozice a kompozice. Nebál bych se užít barev nicméně B&W je také dobrá volba. Co bych se ale pokusil vylepšit je světlo - levá strana je pro mě tmavší než bych si představoval a tvůj pravý loket a vlasy tam zanikají a na pravé straně mě odraz svěla odvádí od tebe - podstaty fotografie. Jednoduchá věc by byla postavit lampičku před sebe dolů a využít stínu nad sebou, a nebo vzít bílé prostěradlo, využít jej  jako improvizovaný softbox a dosáhnout měkčího svěla. Na levou stranu bych namířil další lampu. Líbí se mi, jak pozice tvých rukou velmi dobře doplňuje téma fotografie.

 

Moc vám všem děkuji za účast na naší první foto dílně a těším se na příští první pátek v měsíci na vaše snímky na téma DIVADLO a také se budu těšit, že i ostatní se přidají a uvidíme více úhlů pohledu. Je zde ale jedna podmínka - nesmí to být fotografie budovy divadla. :) Pro to, abych mohl najít vaše fotografie, označte je prosím tagem ODCLONENO-FOTO-DILNA.

Málem jsem zapomněl, toto je moje skromná interpretace. Z technického hlediska se jedná o mnoho expozic senzoru mého fotoaparátu na jeden stisk jeho spouště a následná úprava kontrastu a barev v Aperture. Moc rád takové věci dělám rovnou ve foťáku a ne v Photoshopu - proč tím trávit více než tři vteřiny (doba expozice).