KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #01: Distant Faith

konstruktivni-kritika-fotografie-distant-faith.jpg

Vítám vás u prvního článku konstruktivní kritiky fotografie, kterou jste vybrali z naší flickr skupiny. Rád bych předeslal, že zde nehodlám nikoho zesměšňovat, ale že jsem se rozhodl zveřejňovat moji "hloubkovou" konstruktivní kritiku v sobotu ráno proto, že jste mě o to požádali a také proto, že bych vám rád pomohl k lepším fotografiím. Také vás prosím, abyste se do kritiky zapojili dole v sekci s komentáři, protože - co si budeme povídat - chyby dělá každý a pokud třeba nějakou fotografii nepochopím, nemusí to znamenat, že není dobrá, že?! Budu se vždy snažit říct o fotografii něco dobrého, ale chci se mnohem více zaměřit na to, co bych fotce vytknul, abych tak co nejvíce pomohl autorovi. Vás prosím o to samé. Doufám, že se vám bude naše nová rubrika konstruktivní kritiky líbit a že bude nápomocná nejen autorovi fotky, ale i vám ostatním a mně také. 

A ještě jedna věc: určitě se mezi námi najdou i fotografové, kteří se budou chtít zapojit do těchto kritik se svou fotkou, ale nemají flickr a nechtějí si jej zakládat. Naprosto to chápu a abych vás nevyřadil z této rubriky, založil jsem email kritika@odcloneno.com, kam můžete každých 14 dní poslat jednu fotografii o velikosti 640 pixelů na delší straně fotky. Fotka musí být samozřejmě vaše, nicméně autor fotky, pokud si to nebude výslovně přát, zůstane v anonymitě. A proč má být 640px? Abychom zachovali kontinuální vzhled této rubriky. :) A víte co? Udělejme z toho hlavní cestu pro vstup do kritiky. Nebudeme tedy používat diskuzi na flickru, jak tomu bylo tentokrát, ale posílejte mi prosím pouze vaše fotky či odkazy na ně (pokud je máte na flickru) na zmíněný email.

Nyní už ke kritice:

  • Fotografie listu na téměř opadaném stromu s historickou stavbou (pravděpodobně kostelem) v pozadí není po technické stránce špatná, je vidět, že autor přemýšlel nad kompozicí, líbí se mi vzdálenost okna od listu i volba malé hloubky ostrosti a textura na listu, která se fotogafovi podařilo zachytit.
  • Kompozice: fotograf se pravděpodobně snažil aplikovat pravidlo zlatého řezu, ale dle mého názoru poněkud nešťastně. Moje oko vždy nakonec skončí u dvou listů a napadne mě otázka: "A co dál?" Pravý horní roh fotky mě ruší a odvádí mé oči pryč z fotky, stejně tak dva malé kousky vlevo dole a ostrá vetvička vpravo dole. Kdyby byly neostré - mimo pole ostrosti, asi by tak nerušily. Na levé straně snímku mi přijde, že mezera mezi stromem a okrajem fotografie také ruší a raději bych udělal krůček dopředu či ořízl na počítači.
  • Zdroj světla: autor fotky se pravděpodobně vypravil fotografovat za zataženého dne, kdy je hezké měkké světlo, perfektní hlavně pro portrétní fotografie. Myslím si ale, že kdyby byla fotka pořízena v hodině před západem slunce či po východu, mohla by mít lepší atmosfétu díky relativně měkkým stínům a vyššímu kontrastu.
  • Barva: Vypadá, že listy byly selektivně více saturovány, bohužel jsem nepochopil význam této úpravy - resp. k jakému sdělení by měla přispět. Celkově mi přijde, že by fotka mohla benefitovat z černobílé konverze.
  • Vize fotografa: je velmi obtížně čitelná a, abych byl upřímný, samotná fotka mi přijde vizuálně až moc složitá s nejasnou pointou. Fotografie samozřejmě pointu má a po přečtení si jejího názvu Distant Faith (Vzdálená víra) a zapojení fantazie mi došlo, co chtěl fotograf asi říct, ale stále si myslím, že mi to není úplně jasné. Je pravda, že zde na odcloněno.com často píšu o tom, že se mi líbí fotky, které mě přimějí k přemýšlení, mějme ale na paměti jednu věc: přemýšlet nad příběhem fotografie není to samé, jako přemýšlet nad jejím významem.
  • Po technické stránce (fokus, vyvážení bílé, kontrast a expozice) to není špatná fotka, ale víte co se říká: fokus, expozice a kompozice je samozřejmost, to nedělá fotku skvělou fotkou. 
  • Po cca. hodině a půl zamýšlení se nad touto fotografií jsem si vzpomněl na slova moudrého fotografa jménem William A. Allard, který říká svým studentům: každý čtvereční miliment na fotografii musí mít význam, jinak tam nemá co dělat. Myslím, že tato fotografie by si zasloužila malý úklid. :)

Vše mé výtky berte, prosím, jako rady s dobrým úmyslem, nechci nikomu ubližovat. Chci pouze nabídnout můj osobní názor, který by třeba mohl pomoct k lepším fotografiím. Samozřejmě jsem si vědom faktu, že nemusím mít vždy pravdu a snadno se můžu zmýlit. Prosím vás ostatní, abyste se také vyjádřili k této fotografii a přidali váš pohled.

Přeji hezkou sobotu, budu se těšit na vaše fotografie v mailu: kritika@odcloneno.com a za 14 dní na další konstruktivní kritiku.