Cesta k úspěchu v umění: VYKAŠLETE SE NA VŠECHNY (opravdu?)

Sledujete-li, co dělá fotograf Chase Jarvis, a pokud čtete jeho blog, určitě jste si, stejně jako já, všimli jeho včerejšího článku o výstavě fotografií a jiných uměleckých prací ze 70. a 80. let, na níž vystavuje svá díla: Shepard Fairey, Glen E. Friedman, Edward Colver a další a na kterou se Chase těší, až ji uvidí. Pustil jsem si tedy přiložené video o výstavě, ale během prvních deseti vteřin jsem přestal poslouchat poté, co Shepard Fairey (street artist OBEY - umělec, kterého jste mohli vidět v BANKSYho skvělém filmu Exit Through the Gift Shop) krátce vysvětlil význam názvu této výstavy. Nepřestal jsem poslouhcat proto, že by se mi nelíbilo to, co řekl, naopak, ale vybavil se mi rozhovor s výborným americkým fotografem jménem Anthony Barboza, který fotografoval celý život a má, z hlediska moudra a zkušeností, co nabídnout.

Shepard Fairey řekl, že název výstavy “FUCK THEM ALL” (slušně řečeno VYKAŠLETE SE NA VŠECHNY) je o důvěřování svým instinktům bez ohledu na to, co si myslí druzí. Souhlasím, ale myslím si, že jeho tvrzení je třeba obohatit o kontext, který mně (shodou okolností) poskytl již zmíněný Anthony Barboza, protože jinak by to mohlo nadělat více škody než užitku.

Anthony Barboza začal fotografovat v roce 1964, roku 1969 si v NYC otevřel své vlastní foto studio, kde fotografoval editoriál pro časopisy a komerční fotografie. Mezi jeho klienty patří Coca-Cola, Pepsi, Adidas, McDonald’s, Warner Bros., Reebok a mnoho dalších. Své fotografie vystavoval v Evropě, Americe i Asii. Anthony je nejen fotograf, ale také spisovatel a historik fotografování. Jeho CV je tedy nabyté a je rozumné přijmout fakt, že ví, o čem mluví.

Jednom z jeho rozhovorů o fotografování vyprávěl příhodu o tom, jak do MoMA (Muzeum moderního umění) poslal své fotografie z foto projektu Black Dreams, který dokončil a oni mu zanedlouho volali, že tomu, co jim poslal nerozumí. On jim na to řekl: “To, že tomu nerozumíte, neznamená, že to není dobré.” Což je významem velmi podobné tomu, co Shepard Fairey řekl, ale Anthony vzápětí s úsměvem dodává: “Neřeším to, co je teď moderní, já jsem studoval historii fotografování posledních 40 let a toto je můj pohled a já to dělám takhle.” To se mi moc líbilo.

Každý “blbeček” může vyhlašovat, jaký je umělec a jak kašle na to, co si myslí ostatní. Ale ne každý má dostatečně silný argument, kterým své tvrzení může podložit. Nemusí to být dlouholetá praxe, může to být třeba úspěšný projekt, kniha, výstava atp., které dodávají tvrzení “VYKAŠLETE SE NA OSTATNÍ” a jemu podobným na významu. Osobně bych nechtěl být “blbečkem” a nepřál bych to ani vám, přátelé odcloněno, a proto jsem se rozhodl tento článek dnes publikovat, třebaže jsem měl připravený, jiný a když nic jiného tak třeba alespoň vyvolat diskuzi na toto téma.

Na závěr bych rád dodal, že “blbečkem” není myšlen Shepard Fairey aka OBEY, který je uznávaným umělcem s řadou úspěchů v rukávu. A ještě jednu důležitou věc: VYKAŠLETE SE NA VŠECHNY! Nesnažte se zalíbit kritikům a lidem, kteří "tomu rozumí". Ze zkušenosti mohu říct, že pokud budete fotit to, co vás baví, budete to dělat rádi a skutečně dobře, úspěch pravděpodobně přijde. :)