INTERVIEW: fotograf Vesa Lehtimäki - "koukám na Star Wars Lego postavičky jako na něco živého"

Dnes máte před sebou interview s fotografem, který se rozhodl vdechnout trochu života Lego postavičkám vytvořeným podle proslulé ságy Star Wars. Jeho fotografie mě zaujaly, hned jak jsem je uviděl a moc se mi na nich líbí, že každá fotka člověka vtáhne do děje a už jej nepustí. :)

Vesa Lehtimäki je finský fotograf a ilustrátor z Helsinek, který se ve svém volném čase již několik let zabývá fotografováním plyšáků, lego postaviček a jim podobným. Při prvním pohledu na jeho fotografie člověka většinou ani nenapadne, že se dívá na scénu, která se odehrává pod vodou. Jeho fotografie byly uveřejněny na mnoha místech na webu včetně například Wired, Gizmodo etc.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal fotografovat?

Měl jsem příležitost pracovat s jedněmi z nejlepších fotografů ve Finsku, když jsem pracoval jako designér a art director pro různé časopisy. Už tím, že jsem měl možnost je pozorovat, jsem se mnohému naučil. Navíc to nebylo o stisku spouště fotoaparátu či Photoshopu, ale hlavně o sledování toho, jak postupují od konceptu ke konečné fotografii. Je to cesta a to se mi vždy líbilo. Před několika lety jsem změnil několik věcí ohledně mého zaměstnání a najednou jsem našel čas, ve kterém jsem mohl začít objevovat nové věci. A protože ilustrace mají hlavní roli v mém životě, mé hobby muselo být něco jiného, a tak jsem začal s fotografováním. Často jsem fotografoval, hrál si s fotoaparátem, učil se novému, a tak to nějak přišlo.

Kdo, nebo co tvou tvorbu ovlivňuje?

Howard Hawks, Billy Wilder, Wes Anderson, J.M. Coetzee, Helene Schjerfbeck, André Franquin a mnoho dalších. Je to dlouhý list, avšak není to nikdo nebo něco vysloveně specifického, čehož jsem si vědom. Myslím, že cokoliv má dostatečně zřetelný hlas a je neobvyklé, mě inspiruje. Každodenní život je také docela dobrou inspirací. A také výhled z okna našeho obývacího pokoje hraje důležitou roli v mých “Hoth snow” fotografiích.

Co tě přivedlo k focení postaviček z Lega?

Zvědavost. Chtěl jsem zjistit, jestli to dokážu. Viděl jsem nějaké Lego fotografie na flickru, ale nepřipadalo mi to, jako můj šálek kávy, a tudíž jsem se tomu po určitou dobu vyhýbal - protože jsem byl zastrašený některými skvělými fotografiemi na toto téma.

Mike Stimpson

(další skvělý Lego fotograf) řekl, že rád fotografuje Lego postavičky, protože skrz ně může vyjadřovat různé emoce. Co tě nejvíc baví na focení Lega?

Mike je skvělý v tom, co dělá. On je schopen dosáhnout mnohého s na první pohled jednoduchou fotografií. Vůbec netuším, jak to dělá.

Viděl jsem Star Wars poprvé v roce 1977, když byl tento film představen a pak asi ještě miliónkrát. Ale Star Wars Lego pro mě bylo něco nového, když jsem jej koupil pro mého potomka před několika lety. Jakmile mám v ruce fotoaparát, chci se na Lego postavičky koukat jako na něco živého, ne skutečného, ale živého. Rád zjišťuji, jestli jsem schopen dát jim trochu života a cíl - proto často publikuji i krátké příběhy s každou fotografií. Je to jako inscenování jednoho aktu a sledování, jestli to drama funguje, nebo ne. Také mám rád lego, protože to je dostupné každému a o to je to pro mě větší výzva. Pokud něco stavím či vyrábím pro fotky, tak je to pouze jednoduché pozadí.

Změnilo ti fotografování malých Lego postaviček perspektivu na svět kolem tebe?

Myslím, že fotografování samotné ani ne, ale přítomnost mých fotek online určitě ano. Před dvěma lety jsem nebyl moc orientován směrem k internetu, nicméně nyní shledávám jeho nepředvídatelnost fascinující a neustále přemýšlím, jak to všechno funguje. Moje zkušenost na flickru mi v podstatě otevřela dveře k webu a můj svět se rázem zmenšil. Jestli je to dobrá věc, to bohužel zatím nevím.

Takže přítomnost na flickru pro tebe a tvé focení byla prospěšná?

Nesmírně! Feedback, který jsem dostával mě neustále tlačil kupředu. Čtení reakcí mého obecenstva na každou fotku, kterou jsem na flickr nahrál vytváří dialog mezi nimi a mnou a to je důležité. Zkouším vytvářet fotografie, které nejsou založené na tom, co mé obecenstvo očekává a chce vidět, to by brzy zevšednilo a bylo nudné, ale donutilo mě to neustále zvyšovat hranici kvality mých fotografií.

Co je více důležité fotografovo vybavení a nebo on sám resp. jeho talent?

Rozhodně talent! Často to vypadá, že ty více zajímavé fotografie pochází od lidí s low end (“amatérským”) vybavením, možná proto, že jsou mladí a mají čerstvé myšlenky, a nebo proto, že jsou fakt dobří. Nevím, v každém případě ale nakoupením toho nejlepšího vybavení se člověk nestane lepším fotografem, pokud nemá na čem stavět. Nudný snímek s lepším objektivem a větším sensorem je pořád jenom nudný snímek, akorát je ostřejší.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/40195501@N06/

© Copyright Vesa Lehtimäki 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)