INTERVIEW: fotograf Hengki Koentjoro - "černobílá fotografie mi dává více flexibility ve vyjadřování."

Mám obrovskou radost, že mám tu čest vám přinést dnešní interview s fotografem zabývajícím se hlavně černobílou fotografií a který je jedním mistrů atmosférických snímků. Při výběru fotografií pro dnešní rozhovor jsem neměl jednoduchou práci, avšak o to více mě to bavilo a o to větší mám radost.

Fotograf-Hengki-Koentjoro-interview-fotografovani-odcloneno-07.jpg

Hengki Koentjoro je uznávaný fotograf  specializující se na černobílou fotografii pocházející z města Semarang v Indonézii. Své vzdělání získal v Kalifornii, kde absolvoval Brooks Institut (Santa Barbara), jeho hlavním zaměřením byla videoprodukce a vedlejší specializací fine art fotografie. Po návratu do Indonézie začal pracovat jako kameraman/editor specializující se na dokumenty o přírodě a profily korporací. V současnosti žije v Jakartě se svou ženou a třemi dětmi. Hengki vyhrál řadu ocenění za jeho černobílé fotografie a jeho tvorba se objevila v řadě foto časopisů a také na výstavě v Jakartě. 

Co tě přivedlo k fotografování?

Moje mamka mi dala kapesní fotoaparát značky Kodak k mým 12. narozeninám a od té doby jsem se nezastavil. Moc rád kreslím a to hraje důležitou roli pro komponování a volení toho nejlepšího úhlu, který se snažím zachytit při fotografování. Nakonec jsem spojil tyto dvě činosti a tu sem.

Kdo nebo co ovlivňuje tvoji tvorbu?

Mám moc rád fotografa jménem Ansel Adams pro jeho zónový systém a také fotograf Michael Kenna má skvělou tvorbu, která se mi líbí hlavně kvůli obsažené jednoduchosti. Mým oblíbeným subjektem je voda, která pro mě představuje Ying a Yang. Moc rád objevuji tento element hlouběji a hlouběji. 

Tvé fotografie často stimulují moji fantazii. Snažíš se vědomě "vytvářet příběhy"?

Beru to, jak to přijde. Fotím to, co mé oči rozzáří - scéna s dobrým kontrastem, kompozicí a přirozeným světlem. Snažím se přinášet krásu přirozeného světa.

Všechny tvé fotografie na flickru jsou černobílé, co se ti na černobílé líbí nejvíce?

Mám moc rád fotografování, protože se prostřednictvím tohoto média mohu svobodně vyjadřovat. B&W mi konkrétně dává více flexibility pro osobní interpretaci a je bohatá na záhadnost a evokuje silnější emoce.

Také jsem si všiml, že na mnoha fotografiích nemají lidé zřetelně viditelné obličeje. Proč ses rozhodl takové fotografie vytvářet?

Výraz obličeje může rušit celkovou atmosféru fotografie, a proto silueta nejen vyřeší tento problém, ale také dodá fotce na záhadnosti. Snažím se limitovat příčiny rozptýlení.

Pomohla ti přítomnost na flickru s fotografováním? 

Internet nesmírně pomohl umělcům. Před internetem byly všechny moje fotografie uložené ve skříni, zaprášené a zanedbané bez toho, aby spatřily světlo světa. Nyní je mohu sdílet se zbytkem světa a získat upřímné názory jak začátečníků, tak ostřílených profesionálních fotografů.

Co je důležitější vybavení nebo fotograf?

Muž/žena za fotoaparátem - osoba, která dodá duši fotografii.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/21290636@N06/

© Copyright Hengki Koentjoro 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)