FOTO MISE: Překvapení - Radost či Pláč?

Když jsem nahlédl do poolu naší skupiny na flickru, nenašel jsem takovou záplavu fotografií jako třeba u foto mise na téma bokeh - nedělal jsem tedy hlasování. Je ale pravda, že dnešní téma bylo poměrně náročné na čas a zpracování a týden byl možná málo. Přesto ty fotografie, které jste přidali, jsou super! Nicméně jsem přemýšlel a zvažoval a dospěl k následujícímu návrhu: naše týdenní foto mise bychom od příště zaměřili na snadnější témata (bokeh, červená, sníh, ...), která nezaberou příliš času, ale vedou nás k fotografování každý týden => praxi a zlepšení. A souběžně se těmito foto misemi bychom vždy první pátek v měsíci zadali složitější téma (filozofické, chcete-li), jako je třeba to dnešní, na které by bylo více času (návrh Petra Klabala) a zhodnotili bychom jej za měsíc v zase pátek a zadali nové. Souhlasíte?

A ještě než se vrhnu k fotografiím: jak jsme se před týdnem domluvili, založil jsem diskuzní vlákno v naší skupině na flickru pro snímky na hlubší kritiku, kam každý, prosím, přidejte jednu fotku z jakékoliv předešlé foto mise, kterou byste chtěli, abychom hlouběji rozebrali. První kritika již tuto sobotu! :)

A teď již k fotkám: na dnešním tématu je super, že se dá pochopit mnoha způsoby. Nejvíce, se mi ale líbilo zpracování od Petry (Ptáče). Navrhuji ale fotku převést na černobílou, protože pak více vynikne obličej a hlavně výraz fotografovaného (bratr?) a nesoupeří o pozornost se světlem napravo v úrovni jeho očí. Také bych fotku ořízl, abych diváka více vtáhl do děje/výrazu. Tato fotografie se mi také líbí díky její přirozenosti a nenucenosti. Výborná práce, Petro.

 

Moc hezký portrét fotografa Romana Pastierika mě zaujal převážně zachycenou pozitivní atmosférou plnou radosti. Fakt, že pes se dívá do objektivu a slečna hledí zasněně do dálky mě vtahuje do děje a začínám přemýšlet, jestli tu není náhodou příběh: Dostala slečna pejska jako dárek? Přijela z prázdnin u babičky domů a vítá se se svým čtyřnohým kamarádem? ... Dále se mi líbí, že jak pes, tak slečna mají v očích "catchlights". Pokud bych fotku chtěl udělat o trochu lepší, snažil bych se nezahrnout dveře v pozadí, i když to je malý detail, ale na co bych se více zaměřil je ruka slečny - rád bych viděl "dokončené" objetí pejska resp. větší část její ruky. Jinak moc pěkná práce. (Světlo v jejích vlasech je také super.)

 

Kamil Staš také skvěle zpracoval naše téma. Líbí se mi její výraz, nos, středová kompozice a chladnější vyvážení bílé, které "dotváří" její výraz a celkovou atmosféru snímku. Pokud bych chtěl zlepšovat, zaměřil bych se na levý horní roh, kdyby tam nebylo to tmavé tak výrazné - líbilo by se mi to víc.

 

Usměvavý portrét mladého muže mi vždy vykouzlí úsměv na tváři - moc hezká a přirozená fotografie s hlavním osvětlením z pozadí. Dle mého názoru je dodaná viněta až příliš silná, zeslabil bych ji tedy a také bych příště při fotografování použil blesk, třeba ten na fotoaparátu, který bych nastavil na jeho nejnižší sílu, což by dodalo "catchlights" neboli malé odrazy světla v jeho očích. Také bych udělal krok doprava, abych zamezil odrazům světla na zábradlí, které trochu soupeří s fotografovaným o mou pozornost. "Property of mom and dad" je super detail. :)

 

Další výborné zpracování. Moc se mi, Jaroslave, líbí tvůj nápad. Ztmavil jsem ale koberec a přidal kontrast, abych fotce dodal na "hloubce". Černobílá je dobrá volba. :)

 

Ondřeji, tvoje fotka se mi líbí hlavně proto, že jsi zvolil nízkou perspektivu a postavil tak diváka do role malého dítěte, kterého maminka právě hodlá na něco upozornit. "Udělal jsem něco dobře, nebo jsem zase něco provedl?" Úsměv na její tváři a vztyčený ukazováček tuto fotku přesně řadí na hranu, které naše téma také představuje. Super nápad. Možná bych vinětu neudělal tak silnou - převážně na pravé straně - a kmen stromu nalevo bych se pokusil minimalizovat a skleničku bych dal mimo záběr. Jinak super ztvárnění. 

 

Snímek fotografa hpnvsn je, předpokládám, ze svatby. Další originální interpretace pomezí radosti a pláče. Nicméně bych raději viděl její obličej více - takto mi přijde, že je až moc vlevo. Blesk bych, pokud možno, natočil směrem nahoru a odrazil jej od stropu pro měkčí světlo. Avšak moment je to krásný.

 

Úžasné fotky - jako obvykle. Moc vám děkuji za to, že se foto misí účastníte, nezapomeňte mi, prosím, sdělit váš názor ohledně návrhu ze začátku tohoto "článku" a na příště se těším na fotografie na téma Black and White (černobílá)

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

 

Přidejte se k nám na facebook.com/odcloneno či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Facebook" a "Twitter" tlačítek, pokud se vám články líbí.