INTERVIEW: fotograf Michael "Misho" Baranovic - "Zpočátku jsem fotoaparátu v iPhone moc nevěřil..."

Dnes vám s potěšením přináším rozhovor s iPhone fotografem z Austrálie. Další fotograf, který je důkazem toho, že pro skvělou fotografii není nutno nejlepšího a nejdražšího vybavení na trhu. S jeho telefonem, který má vždy sebou, chytře a často vtipně "portrétuje" život nejen v ulicích.

iphoneografie-misho-baranovic-rozhovor-fotograf-08.jpg

Michael “Misho” Baranovic je fotograf žijící v Melbourne v Austrálii. S iPhonem začal fotografovat v lednu 2010 a od té doby se stal jedním z předně uznávaných iPhoneografů z Austrálie. Své fotografie vystavoval v Berlíně, New Yorku, Californii, byl publikován dokonce v prvním čísle melbournského magazínu And Now It’s In Print.

Co tě inspirovalo k fotografování s iPhonem?

Zpočátku jsem fotoaparátu v iPhonu moc nevěřil. Fotky, které produkoval byly podle mě příliš rozmazané, vybledlé a obsahovaly moc šumu. Avšak protože jsem měl telefon vždy v kapse, začal jsem fotografovat, když jsem jezdil na kole z a do práce. Fotil jsem čerpací stanici, parkoviště a nádraží. Poté jsem nahrál několik fotek na flickr a obdržel velmi pozitivní reakce.

Nicméně ale až na mé cestě z Brisbane do Melbourne jsem začal používat iPhone pro fotografování vážněji. Bavilo mě používat Shake It aplikaci a rozhodl jsem se produkovat fotografie pouze skrz tuto aplikaci po dobu celé cesty. “Polaroid” efekty mi skvěle pomáhali “zarámovat” a doplnit ostrý kontrast australského letního slunce.

Kdo nebo co tě v tvé tvorbě ovlivnilo?

Podněty ovlivňující mé fotografování pramení ze tří oblastí:

  • klasické street fotografie: Robert Frank, Josek Koudelka, Helen Levitt, kteří sdílejí lyrickou sílu a lidský soucit. Tito tři fotografové mi pomáhají lépe vidět.
  • “mobilní” fotografie: mnoho fotografů v této oblasti mě inspiruje jak fotografiemi, tak jejich slovy a přátelstvím. Sion FullanaDominique JostGreg SchmigelJordi V Pou Oliver Lang se stali mými blízkými přáteli.
  • moderní díla: přitahuje mě tvorba jediného australského Magnum fotografa jménem Trent Parke, který pokračuje ve vývoji jeho vize (oka fotografa) od drsných černobílých fotek krajin k illustrativním barevným předměstím. A místní fotografové v Melbourne např. Christian Were (Memetic) a fotografka z Adelaide Becky Kill mě přivedli ke kráse a umění středo-formátové fotografie.

Je iPhoneografie tvou jedinou cestou k vyjadřování tvé vnitřní kreativity?

Fotografování obecně je mojí cestou ke kreativitě. Kromě iPhone tvorby jsem pracoval na výstavě cestující po třech městech vývojářských projektů v severní Srí Lance. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl cestovat do zón se zvýšenou ostrahou v polovině minulého roku a vytvořit tam sbírku dokumentárních fotografií zobrazující přestavbu země.

Je možné se o tomto projektu dozvědět více na internetu?

Ano, zde: www.diasporalanka.com/blog/

Dává ti “neschopnost” kontrolovat fotografie pořízené s iPhonem (ve srovnání s foťákem s manuální kontrolou) více nebo méně prostoru pro kreativitu?

To záleží... Myslím, že iPhone mi pomáhá s disciplínou - více se zaměřit na vizuální kompozici, ořez fotografií a nezaobírat se technickými aspekty fotografování. I když je pravda, že mi iPhone dává stejně tolik kontroly, jako standardní fotoaparát - má přesnou dotykovou expozici, slušný ostřící systém a relativně citlivou závěrku. Také si myslím, že jeho nenápadný vzhled vytváří více prostoru pro bezprostřední street scénu a zachycení momentu, který závisí na mé anonymitě a splynutí s davem.

Z vlastní zkušenosti vím, že focení na ulici s telefonem nepřipadá kolemjdoucím jako potencionální hrozba jako třeba DSLR. Nicméně setkal jsi se někdy s negativní reakcí lidí na ulici?

Souhlasím, iPhone pro ně není tak zastrašující a dovoluje mi fotografovat bez přitahování pozornosti. Ale čas od času jsem konfrontován. Například včera se mě řidič projíždějícího auta ptal, jestli jsem jej vyfotografoval. Odpověděl jsem mu otázkou: “Proč vám na tom záleží?” Nevěděl, jak se má zachovat a odjel. Minulý týden na mě křičel mladý muž: “Doufám, že jsi nás nevyfotil!” Míjel mě rychle a hledal výmluvu k zastavení, ale jeho manželka se postarala, aby pokračoval v jeho cestě. Většinou ale, když jsem rozumně osloven a lidé se ptají, co dělám, nemám problém jim říct, kdo jsem a proč je fotím a také jim nabídnu, že jim fotku zašlu emailem nebo poštou. Většinou jsou s mojí reakcí potěšeni.

Co děláš abys předešel potencionálním konfliktům?

Směřuji k tomu, abych předešel konfliktu tak nějak instinktivně, ale řekl bych, že na úkor mých fotografií. Myslím, že kdybych byl více drzý, sebejistý a méně si dělal starosti s odezvou druhých, dostal bych se blíže a byl bych schopen zachytit zajímavější scénu ulice.

Abych předešel konfliktu, obvykle jsem otevřeně zaměřen na to co, dělám a když někdo “čumí” usměji se na něj. :)

Připadá mi, že ptát se iPhoneografa na jeho oblíbené aplikace na úpravu fotek, je to samé, jako říkat někomu, jak musí mít super foťák, když je schopen vytvořit takovou a takovou fotografii. Přesto mi to nedá a zeptám se...

Posledních několik měsíců používám tři aplikace: Filterstorm, PhotoFX pro většinu mých úprav - konverze do BW, křivky a zostření - je pravda, že své fotky moc neupravuji. Třetí aplikací je CrossProcess - nemohu prostě odolat nostalgickému efektu této iPhone aplikace.

Mnoho lidí má pocit, že fotky z iPhonu jsou dobré jenom díky efektům různých aplikací. Je to tak nebo je to spíše o talentu?

Špatná fotka je špatná fotka. Těžko “opravíš” mizerný snímek. Ale je zde mnoho způsobů, jak vylepšit již dobrou fotku. Takže si myslím, že je to spíše o talentu.

Byla ti přítomnost na flickru nápomocná s fotografováním?

Ano, začal jsem s flickrem a obdržel mnoho dobrého od ostatních fotografů z celého světa. A třebaže jsem poslední dobou více selektivní ohledně fotografií, které tam nahrávám, stále si považuji a podporuji tuto platformu.

Patříš ještě do nějakých jiných komunit online, které ti pomohly?

Eyeem.com je iPhoneography komunita, která mi poskytla nejvíce podpory za poslední rok. Jsou tam zaměření spíše na umělecké aspekty fotografie a méně na proces. Stále nalézají inovativní způsoby prezentace účelu a hodnoty “mobilní” fotografie. Pomalu také objevuji Instagram, ale nejsem si zatím jistý jeho významem. Také tam vidím až moc podobných stylů fotografování, i když je pravda, že je to snadná cesta pro sdílení fotek online. Jsem také aktivní v Tumblr komunitě - mishobaranovic.tumblr.com je ústřední centrum mých iPhoneografií, kolaborací a myšlenek.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/mishobaranovic

© Copyright Michael Baranovic 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)