Jak k lepším fotkám bez nákupu nového vybavení fotograf přišel

Dnes jsem si pro vás připravil malý tip o fotografování, který patří do kategorie rad a tipů, které v sobě mají potenciál pomoct fotografovi k lepším snímkům aniž by musel nakupovat nové vybavení. Když jsem před nedávnem slyšel fotografa jménem Jay Maisel, který se zabývá hlavně street fotografií v New York City, mluvit o tom, jak učí své studenty lépe fotografovat, jedna věta mi obzvláště zůstala v hlavě.

Samozřejmě jsem s jeho radou souhlasil a vzal si ji k srdci, poněvadž Jay patří k opravdu moudrým fotografům a navíc je to vážně dobrá rada. Nicméně se mi poslední měsíc neustále vracela na mysl, a proto jsem si ji začal pro sebe více rozebírat. Nakonec jsem zjistil, že jeho rada pro mě nebyla žádnou velkou novinkou a aniž bych si to uvědomoval, činil jsem, jak fotograf Jay Maisel radí před tím, než jsem jeho foto tip slyšel.

V žádném případě nechci jeho radu bagatelizovat nebo se tu vytahovat - naopak. Díky tomu, že je mi jeho rada do určité míry přirozenou záležitostí, více jsem se na ni mohl zaměřit a dnes se s vámi o ni podělit a přidat moji zkušenost.

Jay Maisel řekl: “Když si myslíš, že už máš Tu fotku, nezastavuj se a fotografuj dál.

Čímž je myšleno: řekněme, že si fotograf vymyslí určitou fotografii, představí si ji, rozmyslí si, jak na ni a po přípravách se pustí do její tvorby. Po hodině focení již na displeji vidí tu fotografii, kterou měl na mysli. Nezbývá tedy, než se rozloučit s modelkou, maskérkou, sbalit si fotoaparát a další foto vybavení, uklidit a jít, že?! NE. V tento okamžik, když už si fotograf myslí, že už dosáhl kýženého snímku, má pokračovat a fotit dál. Také je to vhodná doba začít v tento moment experimentovat - v podstatě bez rizika - což vede často k ještě lepším výsledkům, než si fotograf byl schopen představit.

Abych byl upřímný, je to jedna z nejlepších rad o fotografování. Vědomě jsem se na ni zaměřil a vždy, když už jsem si myslel, že jsem dosáhl cíle, pokračoval jsem dál. Pak, když jsem na počítači porovnával snímek, o němž jsem si říkal, že je hotov a ten, který jsem vyfotil potom, v devíti případech z deseti byl ten pozdější lepší než ten původní. Snímek na začátku tohoto článku je toho skvělým příkladem.

Děláte to také? Máte podobnou radu?