RECENZE: Hipstamatic resp. Hipstamart posílá papírové fotky do ČR, objednám si je znova?

V pátek 21.ledna 2011, když lidé z Hipstamatic resp. Hipstamart na jejich facebook “fan page” ohlásili, že začínají tisknout a posílat fotografie globálně, neváhal jsem a objednal balíček devíti 4” (10 na 10cm) fotografií, vytvořených s Dalí vybavením, které jsem zrovna měl v mém iPhonu v této aplikaci. Byl jsem docela rád, že se mi podařilo být jedním z prvních padesáti lidí, kteří si objednali fotky a Hipstamart mi odpustil poštovné. Sice mi to ušetřilo jenom $2, ale přesto jsem měl radost. :) Zadal jsem v aplikaci moji adresu, číslo platební karty a čekal, kdy mi přijdou vytištěné fotografie. Zhruba za deset dní...
...se na mém stole objevila hezká čtvercová obálka se žlutým polepem Hipstamartu a nápisem PHOTOS - DO NOT BEND (fotografie - nepřehybat). Fotky dorazily neporušené. Otevřel jsem obálku z kartonu, přečetl si nápis Made in California a hodlal se těšit z mých fotografií.

V dnešní době tabletů, smartphonů, netbooků, laptopů a jiných zařízení stále méně často přicházíme do styku s papírem. O to více mám rád papírové fotografie. Jak se říká: “Fotka není fotkou, dokud není na papíře.” Více smyslu měla tato věta dříve. Přesto si ale poslední době tak nějak více vážím pohlednice, dopisu, … napsané rukou perem. Samozřejmě tedy často tisknu kvalitní fotky. Jak je ale na tom s kvalitou tisku Hipstamart?


Fotografie jsou tištěny na matný Fujicolor Crystal Archive Paper. Papír je kvalitní, v matném provedení a fotky jsou ostré. ALE barevně neodpovídají tomu, co vidím na displeji svého telefonu či laptopu. Převážně žlutá není dobře interpretována - je nazelenalá. Fotky jsou, v porovnání s telefonem a počítačem i o dost tmavší. Také jsou dražší zhruba o 5 korun na fotku včetně poštovného (v závislosti na kurzu USD) - oproti čtvercovému tisku u FotoŠkoda ve Vodičkově. Čekal jsem od Hipstamartu více. Nicméně asi v případě tisku fotek z telefonu - v případech, kdy mi nestačí inkoustové - zůstanu v českých luzích a hájích, třebaže objednávání fotek je přes hipstamatic velmi pohodlné.

Tisknete ještě vůbec nějaké fotky (z telefonu, kompaktu, dlsr) na papír? A co plátno?