INTERVIEW: fotograf Jason Lee - "nikdo nefotografuje své děti jako on"

Když jsem poprvé viděl fotografie dnešního fotografa, modlil jsem se, aby měl své fotky na flickru a když jsem je tam našel, strávil jsem skoro hodinu u počítače prohlížením si jeho tvorby. Jeho snímky mě zaujaly především pozitivní atmosférou plnou radosti, důvtipu a intimního vztahu subjektů s fotografem. Talentovaný člověk z dnešního interview je perfektním příkladem toho, že fotoaparát je pouze prostředek k tvorbě fotografií.

fotograf-jason-lee-interview-fotografovani.jpg

Jason Lee je fotograf původem ze San Francisca nyní žijící v San Ramon v Kalifornii. Kromě fotografování jeho dvou dcer (Kristin a Kayla) je profesionálním svatebním fotografem. Jeho fotografie jsou hodny více než 1000 slov, a proto dnes velkou část rozhovoru budou ilustrovat právě ony.

Co tě přivedlo k fotografování?

Musím říct, že hlavním impulsem bylo, když jsme čekali narození mé první dcery (zhruba před 8lety). Pořídil jsem si fotoaparát a od té doby nenechal spoušť fotoaparátu v klidu.

Kde bereš inspiraci pro svoje fotky?

Většinu mé inspirace pro focení mých dětí získávám právě od nich. Jen pozorováním toho, jak si hrají a mluví, pro mě představuje bezednou studnici nápadů.

Studoval jsi fotografování, nebo jsi spíše samouk?

Všechno, co umím jsem se naučil sám. Učím se praxí a dolaďováním posledních detailů před každým focením, abych vyfotil takovou fotku, jakou si představuji.

Proč jsi se vlastně rozhodl fotit tvé dvě dcery trochu jinak, než ostatní rodiče?

Baví mě fotografovat děti v unikátních a neobvyklých situacích. Také rád přináším úsměv na tvář ostatním lidem - hlavně mé mamince, která byla před několika lety diagnostikována s non-hodgkin lymphoma (typem rakoviny krve).

Co je ten nejnáročnější aspekt fotografování dětí?

Jejich nepředvídatelnost a třebaže fotografování mých dětí je pro mě snadné, s ostatními dětmi je trochu více práce. A protože dlouho neudrží pozornost, je klíčové plánovat a vše připravit předtím, než přijdou.

Pomohla ti komunita fotografů na flickru s fotografováním?

Mám flickr moc rád a rozhodně mi pomohl s focením, hlavně pozitivním feedbackem a také jako studna informací.

Kdybys měl dát jednu radu fotografovi, který chce začít fotit děti, co bys mu poradil?

Vše naplánuj a připrav předem.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/jwlphotography/ a Kristin a Kayla mají také svůj blog, na který se můžete podívat na: http://kristinandkayla.blogspot.com/

© Copyright Jason Lee 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)