FOTORADY PŘÁTEL ODCLONĚNO: Kamil Staš - Jak být ve vyhledávačích vidět

Mile mě potěšilo, když jsem před dvěma týdny dostal zprávu od Kamila Staše (autora blogu nejen o fotografování s názvem mojeokoli.cz) s nabídkou článku pro nás na odcloněno. Kamil je znalý v oblasti internetové prezentace a rozhodl se s námi podělit o jeho tipy a triky týkající se SEO (Search Engine Optimalization) a taktiku na zvýšení viditelnosti našich stránek ve vyhledávačích. Sice se toto téma přímo netýká fotografování, ale úzce s ním souvisí.

A teď předávám slovo Kamilovi:


Určitě každý z nás chce, aby naše fotografie vidělo co nejvíce lidí. Vedeme si fotoblogy, naháníme tam své známé skrze sociální sítě, emaily, vizitky, výstavy etc. Ale abychom doshli větší návštěvnosti, potřebujeme ještě jednu věc - takovou maličkost - být oblíbení u vyhledávačů. Prvně chci říct: zapomeňme, že bychom například při slovu fotografie byli na prvních pozicích v Seznamu či Googlu. Ale třeba u více slov "fotograf Frýdek-Místek" už to není tak nereálné, když se budeme držet několika zásad.

Jak fungují dnešní vyhledávače? Obsahují databáze, kde mají uloženy údaje o stránkách a jakmile zadáme dotaz, kouknou do své databáze a dají nám relevantní výsledek. A jak vyhledávač posuzuje relevantnost výsledků? To nám přesně nikdo neřekne, protože kdyby byl veřejný přesný vzorec, lidé vydělávající na internetu by dělali to co se má dělat do puntíku a nic by se nenašlo. Nemluvě o tom, že se vzorec pro vyhledávání mění podle trendů a také se neustále zdokonaluje, aby vyhledávač našel nejlepší odpověd na dotazy svých uživatelů. Stále jsem ale nenapsal jak. Tak tedy: každý vyhledávač má své roboty, kteří chodí po internetu a indexují stránky. Takový robot, když přijde na stránku, udělá si o ní zápis do databáze a přes odkazy jde dál. Aby se robotu u nás líbilo, provádí se SEO optimalizace. Už jste se s tímto slovem určitě setkali - SEO = Search Engine Optimization neboli optimalizace pro vyhledávače. Nepředpokládám teď, že tvoříte svoje stránky od píky skrz HTML a PHP kód, ale věřím, že používáte nějaké publikační systémy. Nebudu tedy detailně rozebírat, jak dobře psát kód pro SEO, ale zkusím tu napsat tipy, jak být u vyhledávačů oblíbený.

Každý vyhledávač má své ranky - hodnocení. Jaké máme u našich stránek, můžeme zjistit třeba na ranky.cz. Toto jsou veřejné ranky, ale ještě existují i neveřejné (jen tak na okraj). Čím vyšší rank, tím mají naše stránky vyšší autoritu a na webové stránky s vyšší autoritou chodí roboti častěji a ve vyhledávačích jsou tyto stránky řazeny na přednější pozici. Po založení si fotoblogu, máme ranky nulové. On vlastně vyhledávač ani neví, že náš nový fotoblog existuje. Robot se k němu dostane až skrz nějaký odkaz, ale odkaz třeba z Facebooku nebere v úvahu, neb ten si střeží svá data a roboty vyhledávače do svých databází nepouští. Takže aby jsme vyzvali robota k první návštěvě, můžeme náš fotoblog zaregistrovat do nějakého katalogu např. seznamkatalogu.cz. Ale dřív, než tak učiníme, doporučuji stránky naplnit obsahem. Avšak to je u fotoblogu často problém.

Jak vlastně indexuje takový robot? Přijde na stńanky, koukne na nadpisy, koukne na odkazy vedoucí na naše stránky, mrkne na text, ten si rozdělí podle četnosti opakování slov a když v něm uvidí často se opakující slovo, řekne si: "Aha, tohle je stránka věnující se robotům." (konkrétně u tohoto článku). Proto je dobré k fotografiím dodávat i texty a v nich vhodně opakovat text, podle kterého chcete, aby lidé k vám z vyhledávačů v budoucnosti chodili. Robot je věc neživá a nějak neposoudí, zdali je text kvalitní. Někteří to zneužívají a mají na stránkách text jako třeba tento: Fotografie jela jalovice dobrá fotografie, kupujte fotografie, auta jela a byla fotografie .... robot vidí opakující se slovo, ale nevidí, že přínos takového textu je nulový. To se snaží vyhledávače eliminovat tím, že hodnotí zpětné odkazy na naše stránky. Spoléhá se totiž na to, že čím více stránek odkazuje na tu naši, tím je pravděpodobnější, že máme kvalitní obsah. Nejvíce na v očích vyhledávače pomůže, když na naše stránky odkazují weby s vyšími ranky.

Další důležitý aspekt, jsou zpětné odkazy a nejlépe vedoucí z tématem podobně laděných stránek. Když budeme mít odkaz na naše stránky z jiného oboru, tak tím moc vyhledávače nenadchneme. A odkazy obalené do textu blízkému našim stránkám je nejlepší varianta. Ale kde tyto odkazy vzít? Je možné je získat v již zmíněných katalozích, jejich váha ale není moc valná. Dále odkaz získáme i tím, že budeme psát komentáře pod články jiných blogů, čímž zvýšíme i přímou návštěvnost. Ale některé blogy jsou nastaveny tak, že řeknou vyhledávači, aby nebral tenhle odkaz jako odkaz z pohledu počítání odkazů. Není to tedy 100%. Nejlepší cesta k získání většího počtu zpětných odkazů, je vyměnit si odkaz s stránkami tématicky podobným těm našim. Něco jako sekci spřátelené blogy doporučuji. Zde si jen pohlídejte, aby to bylo v menu a ne až v podmenu. Tzn. aby jste získali link z každé stránky - pokud to samé budete nabízet protistraně. Nakonec ta hlavní cesta za zpětnými odkazy, je dělat tak kvalitní stránky a obsah, že lidi budou na naše stránky odkazovat sami. Například já jsem napsal článek o odcloněno na mém blogu, protože jsem chtěl lidem, co chodí ke mně na blog, říct o fajn stránkách o fotografování.

A co má vyhledávač ještě rád? Pravidelnost příspěvků. Ale ne ve smyslu přesně co dva dny, jde spíše o to, abychom zkrátka měsíc nic nepublikovali a pak během jednoho dne nepřidali naráz 5 nových článku. Vyhledávač hodnotí i stáří stránek a plno dalšch věcí, ale to by bylo na dlouho, a tak o tom třeba jindy.

Malé shrnutí: pokud chceme, aby naše stránky měl vyhledávač v oblibě a posílal nám lidi, tak:

 

  • je třeba psát texty (což u fotoblogů není vždy samozřejmostí) se zaměřením na klíčová slova, ale pozor ať to není na úkor kvality textu
  • sbírejme zpětné odkazy, jak formou komentáře, tak třeba i zapsáním se do katalogů
  • mějte obsah zaměřený na jedno nebo jen několik témat
  • dotazujme se našich čtenářů a snažme se rozpoutat diskuzi, protože např. Seznam bere v ůvahu i diskuze pod články

 


Na závěr dvě známá moudra:
"Na co se soustředíme, to roste."
"Žádná říše nevyrostla ze dne na den a bezdůvodně."

 

Moc děkuji za přínosný článek Kamile. Je pravda, že být vidět je třeba a podobných rad není nikdy dost. Navíc k čemu je fotka, která leží jen tak někde na harddisku, že?! :) Jenom bych připojil, že na informace o odkazech je také docela dobrý www.opensiteexplorer.org.

Jaké jsou vaše zkušenosti s SEO, máte nějaké rady, které v článku nezazněly?