Jak jsem fotografoval high-key portrét (mini tutorial)

V souvislosti se současnou foto misí na téma high-key mi dnes Ondřej Kadlec poslal následující tweet:

"@odcloneno mozna by nebylo od veci napsat clanek na tema "Jak fotit high-key", kdyz je to prave tema dalsi fotomise. :-) Byl bych vdecny..."

Shodou okolností jsem dnes fotografoval portrét více méně spadající do definice high-key a třebaže jsem dnes chtěl publikovat jiný článek, rozhodl jsem se malý "jak na high-key" tutoriál napsat. Koneckonců kdy budu mít lepší příležitost, že?! :) 

Jěště než začnu, rád bych nastínil, co si pod high-key představuji já. High-Key fotografie je pro mě snímek, který neobsahuje ostré a výrazně temné stíny, má často absolutně bílé (přepálené) pozadí a byl nasvícen měkkým světelným zdrojem (čím je zdroj světla větší, tím je měkčí). Puristé by ještě řekli, že by měl subjekt mít světlé, nebo žádné oblečení. To ale pro mě není až tak podstatné.

Schéma na začátku tohoto článku zobrazuje ideální situaci obsahující 4 světelné zdroje (systémové blesky, záblesková zařízení, trvalá světla). Přední dvě pro nasvícení subjektu a zadní dvě pro nasvícení pozadí. Proč světla na pozadí? Protože po aplikaci zákona převrácených čtverců (inverse square law) a nebo praxí zjistíme, že by naše pozadí nebylo absolutně bílé (některé zdroje říkají, že jedno světlo na pozadí také v mnoha situacích postačí). Z hlediska nastavení výkonu a poměru světel bych chtěl zdůraznit, že by neměl být u všech světel stejný, protože jinak bude vaše fotografie plochá jak ze xeroxu. :) Obyčejně se jedno z předních zvolí jako hlavní (key) a druhé přední jako vyplňovací (fill). Zadní světla se doladí podle potřeby, aby pozadí bylo opravdu bílé, ale aby zároveň příliš nezářilo a nesnižovalo kontrast tím, že by oslňovalo objektiv (lens flare).

Samozřejmě fotografujeme v manuálním režimu světel i na fotoparátu, popřípadě v režimu priority clony a se "zýšenou" kompenzací expozice (o CLS třeba jindy). Proč ne v režimu priority času u blesků? Protože čas trvání jednoho záblesku se (v závislosti na nastavení) pohybuje mezi 1/1 000 a 1/40 000 u systémových blesků a většina digitálních zrcadlovek má sync speed někde kolem 1/200 => nemá na to doba závěrky vliv. Ale měníci se clona ano. Proto nechceme, aby se měnila, jak si fotoaparát usmyslí.

To je v podstatě celé. Pak už je čas zapomenout na techniku a začít pracovat se subjektem a úžívat si samotné fotografování. 

Po vyfotografování high-key fotografií je čas na post-processing resp. úpravu fotografie na počítači, která (pokud jste vše dobře nastavili a vyfotili) přestavuje doupravení kontrastu, lehký retouching a případná konverze do černobílé či ořez.

"Ale já nemám 4 světla. Není tu nějaká cesta kolem?" 

Ano, je. Je jich vlastně několik:

- vystačit si s méně světly a některé z nich třeba nahradit odraznou deskou

- půjčit si světla

- fotografovat, když je venku zataženo a mraky tvoří jeden velký softbox a pak si hrát s nastavením na PC.

- fotit v obýváku a pak hurá do photoshopu zamalovat to bílým štětcem - tomu bych se raději vyhnul :)

Fotografie z praxe: 

Následující fotografii jsem vytvořil pomocí dvou resp. tří světelných zdrojů. Dva blesky (jeden s difůzním deštníkem, druhý "nahý"), které vidíte na schématu pod fotkou a jako třetí (fill) jsem využil denního světla přicházejícího oknem, podle nějž jsem nastavil čas. Pak jsem fotku náhrál do počítače, otevřel v Aperture, ořízl na čtverec, převedl na black&white, poupravil expozici jemným hraním si s úrovněmi (levels) lehce doostřil oči a exportoval.

 

Na závěr bych chtěl podotknout, že high-key není jenom o focení portrétů, aktů, ... ale často se používá i v produktové fotografii. Princip svícení je ale stejný a variacím se meze nekladou. Jako pozadí je možné využít papírovou roli z foto obchodu, ale také prostěradlo, bílý ručník, zeď atd, a jako "softbox/deštník" třeba bílý povlak na polštář, nebo u malých věcí (produkty) třeba papír. 

Doufám, že vám tento vcelku narychlo vytvořený tutorial pomůže a pokud máte nějaký dotaz, sekce s komentáři je vám k dispozici. (třeba budu schopen vám i odpovědět) :)

Přeji hezký den a těším se na vaše high-key fotografie.