INTERVIEW: fotograf Pierre Beteille - "nejsem fotograf, nejsem umělec, I just make images"

Přeji všem krásného Valentýna. Sice nepatřím k největším nadšencům či zastáncům tohoto "svátku", ale dnešní den je pro mě důvod navíc, proč lidem, které mám rád, udělat radost. Tak proč si neudělat hezký den i dnes, že?! :)

Připravil jsem pro vás rozhovor s fotografem, o jehož snímcích by se dalo dlouze diskutovat, jestli to jsou ještě fotografie či spíše ilustrace. On sám tvrdí, že není fotograf a že fotografie vůbec nevytváří - říká: “I just make images.” Ač tak či onak, moc si vážím, že se rozhodl poskytnout nám interview o jeho skvělých autoportrétech.

pierre-beteille-fotograf-autoportret-self-interview-07.jpg

Pierre Beteille je webdesigner, grafik a art director s 10 lety praxe žijící v Toulouse ve Francii. V poslední době se ale rozhodl více se věnovat jeho vášni pro obraz - manipulaci fotografií ve Photoshopu. Pierrovy fotografie byly publikovány v The Times, National Geographic Traveler, La Stampa a dalších. A třebaže o sobě tvrdí, že není umělec či fotograf, dovolil bych si nesouhlasit.

Co tě inspirovalo k vydání se na cestu fotografování?

Nemohu říct, že by mě něco inspirovalo, protože jsem vždy fotil. Ale fotografování mě opravdu začalo zajímat s příchodem digitální fotografie. Předtím pro mě bylo příliš drahé fotit na film (až moc fotek jsem vyhodil) a poněvadž jsem netrpělivý, nemohl jsem vydržet několikadenní čekání na to, až uvidím výsledky mého focení. Navíc digitální fotografie mi umožnila editovat a manipulovat mé fotky, což mě opravdu baví.

Kdo nebo co tvoji tvorbu ovlivňuje a co tě inspiruje?

Možná to bude znít až příliš sebevědomě, ale nemyslím si, že bych byl ovlivněn ostatními fotografy. V první řadě proto, že se nepovažuji za fotografa, vytvářím obrázky a ne fotografie... Někteří z mých oblibených fotografů, mimo jinými, jsou Annie Leibovitz, Albert Watson či Philip Lorca di Corcia a moje fotografie s těmi jejich nemají nic společného.

Mojí inspirací je lidská bytost - její absurdita, iracionalita a malichernost v každodenním životě. Má inspirace tedy může přijít z politiky nebo náboženství, života a smrti, jídla, televize a našeho každodenního chování.

Co tě přivedlo k tvoření tvých úžasných autoportrétů?

Nefotografuji se z narcisistních důvodů ale proto, že mě zajímá portrétní fotografie a já jsem byl jediný dostupný model, když jsem začal fotit. Preferoval bych focení druhých, ale stále se učím... Jakmile se budu cítit připraven, přestanu fotografovat sám sebe.

Vzpomínáš si na moment, kdy ti tvoje fotografie poprvé vyrazila dech a musel jsi říct: “wow!”?

Obávám se, že se mi to ještě nestalo. Když tvořím, mám prvně na mysli nápad, kterého se pak snažím dosáhnout. Vím přesně co chci, ještě předtím, než začnu fotografovat. Nejsem tedy vždy absolutně spokojený s mými obrazy. Je to pro mě virtuálně nemožné dosáhnout mého nápadu přesně.

Nebojíš se zneužití tvých fotografií?

Nebojím. Myslím si, že je pokrytecké říkat, že netvoříme obrazy, abychom je ukazovali. A tak jediná cesta, jak je ukázat velkému počtu lidí je internet, i když je to risk.

Myslíš, že ti dlouhé hodiny strávené před objektivem nějak změnily pohled na sebe či na svět kolem tebe?

Ani ne, jsem na to příliš starý. Je tu ale jedna věc: jsem (možná) tak trochu posedlí světly. Když vidím někoho na ulici, v obchodě, v televizi, … vždy nevědomky přemýšlím, kam a jak bych postavil svoje světla.

Je pro tebe přínosné být součástí komunity fotografů na flickru?

Ano, díky flickru jsem potkal mnoho fotografů z mého města i dalekého okolí a také jsem nedávno podepsal významný kontrakt díky komunikaci s ředitelem jedné společnosti, který mě na flickru našel.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/pookhy/

© Copyright Pierre Beteille 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)