Jak fotografovat večírky nejen pro kamarády


Také vás čas od času poprosí kamarádi a známí, abyste jim zvěčnili významný večírek či oslavu prostřednictvím nezapomenutelných fotografií? Rádi byste jim vyhověli, ale nejste si úplně jisti, jak na to? Právě pro vás je určený dnešní článek, který vznikl na podnět Matěje Krče, který mě včera na twitteru požádal o několik tipů na fotografování stužkovacího večírku. Dnes bych rád Matějovi a doufám, že i vám tímto článkem o focení večírků přiblížil, jak na to.

Každý večírek je jedinečný, ale v zásedě jsou všechny stejné. Na začátku se sejde několik lidí, chvíli se baví, zanedlouho nastane "hlavní program večera" a pak se opět nezávazně baví, než se rozhodnou, že je konec. Ať se jedná o stužkovací večírek budoucích maturantů, předvánoční posezení kolegů v zasedačce, nebo narozeninová oslava, dá se očekávat to samé. Ať už je to ale jakkoliv, pojďme se na focení podobných akcí podívat konkrétněji a hlavně z pohledu fotografa.

Příprava:

Před začátkem akce je nutné připravit si vhodnou výzbroj i výstroj. Z pohledu výstroje je slušné a čisté oblečení zásadou a když si nejsme jistí, jestli je oblek a kravata potřeba či zda postačí džíny s košilí, telefon pořadateli/kamarádovi, co nás o fotografování požádal, to vyřeší. Obecně vzato, nebojme se to s elegancí trochu přehnat a nezapomeňme na osobní hygienu. Výzbroj je, jak víme, druhotná a podstatný je fotograf a jeho talent, avšak bez fungujícího aparátu a vhodně zvoleného příslušenství se člověk při focení zbytečně trápí a dostatečně nesoustředí na fotografování. Proto, abychom tomu předešli, minimálně den předem si své vybavení připravíme, baterky nabijeme a vše si pečlivě zkontrolujeme. Konkrétně:

  • Fotoaparát: Na večírek si vezmeme fotoaparát, se kterým budeme fotografovat a jeden do zálohy. Když nemáme dvě zrcadlovky ať už DSLR či SLR, i obyčejný kompakt nám může v nouzi vytáhnout trn z paty.
  • Objektiv: Standardní ohnisková vzdálenost mezi 28 a 70mm je pro většinu večírků dostačující, avšak pokud se jedná o velký sál, teleobjektiv se hodí pro zachycení nestřežených momentů. Osobně si pro většinu případů vystačím s dobře světelnými pevnými objektivy 28mm a 50mm.
  • Blesk: Blesk si vezmeme určitě s sebou, nejlépe externí a pokud možno jeden do zálohy. Dnešní fotoaparáty jsou na tom s hladinou šumu velmi dobře a v kombinaci s rychlým objektivem se bez blesku dá obejít, ale osobně mám rád více hloubky ostrosti při focení více lidí a blesk je nutnost.
  • Paměťové karty a baterie: S pamětí i bateriemi je to jako s penězi, čím víc, tím líp.
  • Záloha fotografií: Třebaže se z dnešních karet nechá hodně zachránit, i když selžou, není nad klid na duši se zálohou na harddisku či druhé paměťové kartě. Beru si běžně s sebou malý notebook, na který si vše před opuštěním večírku pečlivě zálohuji, abych měl každou fotografii minimálně na dvou místech. Pokud máme fotoaparát, co může najednou zapisovat na dvě karty a vytvářet si zálohu při focení, s počítačem či externí databankou se nemusíme namáhat.

Zní to jako hromada vybavení, že?! Nezoufejte, to je pouze pro jistotu, kdyby něco selhalo. Často celou akci nafotím s jedním fotoaparátem, jedním bleskem, několika kartami a maximálně dvěma objektivy. Záloha mi však umožňuje nebýt zbytečně nervózní, kdyby se něco pokazilo. A ještě jsem zapomněl zmínit jednu věc, při přípravě výzbroje a výstroje se také několik dní předem vypravíme na místo, kde bude večírek probíhat, aby nás v den konání se, nic nepřekvapilo.

Večírek:

Na samotný večírek přicházíme nejen včas, ale o něco dřív. Samozřejmě opět záleží na charakteru akce, ale půlhodina až hodina člověku dá možnost porozhlédnout se, promyslet si focení i vypustit všemožné starosti a stres před začátkem.

S fotografováním je to jako s psaním slohové práce. Úvod, stať a závěr by měla mít i naše foto-story. Vždy se snažíme zachytit příchod a přivítání, dále pokračujeme k fotografování skupinek lidí sedících u stolů. V případě, že se jedná o "párty na stojáka", fotíme skupinky stojících hostů, se kterými samozřejmě komunikujeme a mile se s nimi bavíme a také si dáváme pozor, abychom nikoho nevynechali. Hromadnou fotografii všech nemusíme fotit vždy ve stejnou dobu, někdy se to více hodí před "hlavním programem", jindy až poté. Ale to vycítíme podle situace a hlavně se nebojíme domluvit s organizátorem akce, kdy by se jim to nejvíce hodilo.

Několik minut před začátkem hlavního programu - dnes stužkování, si najdeme místo s dobrým výhledem, ze kterého snadno vytvoříme např. fotografii přicházejícího studenta, akt stužkování a portrét studenta se stuhou. Nezapomínáme ani na učitelský sbor. Po skončení stužkování je hromadná fotografie "ostužkovaných" spolužáků s učiteli dobrým zvykem.

Pak už nám nezbývá, než dokumentovat volnou zábavu. Když už máme pocit, že jsme nafotili dost fotografií, abychom dostatečně dobře sdělili příběh večera i nezúčastněnému, rozloučíme se a odjíždíme, pokud jsme se s organizátorem akce předem nedomluvili jinak. U akce přátel pokládáme fotoaparát na bezpečné místo a jdeme se bavit.

Chování:

A jak bychom se měli jako fotografové chovat? Nikomu nepřekážet, dát lidem možnost fotografovat si s jejich fotoaparáty, případně jim pomoct. Nerozčilovat se, že nám někdo vlezl do záběru a chovat se asi tak, aby se o nás dalo říct, že s naší přítomností byl večírek mnohem lepší než bez nás. A mějme na paměti: téměř žádná fotografie nestojí za to, abychom se rozčilovali a kazili večer druhým. Nikoho nezajímá, že jsme měli mizerný den. A asi nemusím připomínat, že alkohol fotograf samozřejmě nepije a na akci příchází ve většině případů již najedený.

Dodání fotografií:

Záleží na rozsahu, typu akce a "klientovi", ale dobrým zvykem je slíbit řekněme 3 týdny a dodat fotografie za 2. Fotky můžeme poslat přes FTP, Dropbox, na HDD, flash disku apod. Toť zhruba vše. A nezapomínejme:

I když fotíme "jenom" pro kamarády, profesionalita nás dovede dál, než si jsme kolikrát schopni představit. Jak říká Rick Sammon: "Nikdy nevíš, kdo všechno se dívá."

A na závěr bych rád dodal. že možností, praktik a postupů je samozřejmě nekonečně mnoho a každý večírek je jiný. Věci výše zmíněné fungují pro mě, ale pravděpodobně máte jiné a možná i lepší, neváhejte se o ně prosím podělit! Budu moc rád, když své tipy přidáte dole v komentářích.