INTERVIEW: fotograf Marcel Wetterhahn - vypráví příběhy opuštěných míst (Urbex Photographer)

Dnes mám pro vás rozhovor s dalším talentovaným fotografem, který se zabývá navštěvováním opuštěných a chátrajících míst, které nechává vyprávět příběhy prostřednictvím jeho fotografií. Urbex neboli Urban Exploration je skloubením jeho lásky k budovám a architektuře s fotografováním.

Marcel Wetterhahn je fotograf z Nizozemí specializující se na fotografování opuštěných budov a míst s dobrou i špatnou historií. Každá jeho fotografie vypráví příběh a zachycuje atmosféru místa, kde fotografoval. Marcel je stoupencem hnutí zvanho Urbex - neboli Urban Exploration, které se zabývá objevováním míst, kam lidská noha dlouho nevkročila.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal fotografovat?

Narození mého syna. Měl jsem kompaktní fotoaparát, ale tvorba hezkých fotek s ním pro mě nebyla uspokojivá, a tak jsem koupil digitální zrcadlovku (Canon 400D) s kitovým objektivem a to mě odstartovalo.

Kdo nebo jaké elementy tě jako umělce ovlivnily?

Vždy jsem se zajímal se o staré budovy, architekturu a ve spojení s mým novým hobby - fotografováním, to pro mě otevřelo dveře do nového světa. Můj nejlepší kamarád, co má také DSLR, mi tehdy navrhl, že bychom spolu mohli občas jít fotit a s přihlédnutím k tomu, kolik hodin denně jsem trávil na internetu, zrodila se mi v hlavě myšlenka pro Urbex fotovýlet. Řekl bych, že nejvíce mě ovlivnil internet plný krásné tvorby ostatních fotografů a hlavně Urbex fotografe.

Předpokládám, že jsi samouk. Co jsi dělal pro to, aby ses naučil fotit?

Ano, jsem samouk. Četl jsem hodně časopisů a díval se na hodně fotografií ostatních fotografů na komunitních webech jako 1x500px ZOOM.

Co děláš, aby ses neustále zdokonaloval dnes?

Stále hodně čtu, sleduji tvorbu druhých a zkouším nové věci.

Každá z tvých fotek vypráví nějaký příběh. Je to pro tebe důležité?

Říct příběh místa, které jsem navštívil, je pro mě to nejdůležitější. Všechna tato stará místa mají nějakou historii, ať už dobrou či špatnou. Vždy se snažím najít nějaké pozůstatky, abych přidal každému příběhu a fotografii na hodnotě - například zapomenuté dětské oblečení v opuštěném sirotčinci, plynovou masku v Černobylu nebo knihy ve starém zámku.

Jak víš, co hledat a jak příběh fotografie zachytit?

V případě opuštěných míst se pokouším zjistit, k čemu budova sloužila, kdo tam žil a co se v minulosti stalo, že byla opuštěna a ponechána zubu času, aby zchátrala. Pak se pokouším nálezt věci nebo vytvořit fotografie, které to odrážejí divákovi, aby si mohl, v kombinaci s názvem fotky nebo krátkým popisem, vytvořit vlastní obrázek.

Kde nacházíš taková místa a opuštěné baráky?

Internet je mým největším zdrojem. Často trávím mnoho času hledáním těchto lokalit a někdy sdílíme tyto informace na soukromých fórech. Nesdílíme je však veřejně s každým, protože tam hrozí riziko zranění, zřícení se a jiných nehod. Nepřipravení a nebo špatně připravení fotografové bez zkušeností se často nachomýtnou k nehodě a navíc příliš mnoho návštěvníků je pro taková místa nevhodné, poněvadž lákají zloděje a vandaly. Spousty takových krásných budov již kvůli tomu bylo zavřeno.

Vytváříš si své scény a hýbáš s věcmi, nebo je fotografuješ tak, jak jsou?

Normálně na nic nesahám, ale když se stane, že třeba židle je vedle kompozici, trochu její polohu upravím.

A na závěr mi dovol poslední otázku. Co je více důležité fotovybavení nebo fotograf a jeho talent?

To se těžko řekne, několikrát jsem upgradoval své vybavení a fotografuji s poměrně drahými věcmi, protože dobré objektivy mají méně optických vad, dobrý stativ je dostatečně stabilní pro dlouhé expozice, ale to je pouze logické. Fotograf je ten, co tvoří fotografie, i když vybavení dělá tvorbu dobrých fotek jednodušší.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/Sjwets

© Copyright Marcel Wetterhahn 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.