FOTO MISE: Tipy o fotografování - Prosinec

Prosinec je měsíc v roce, kdy k nám chodí Mikuláš, často se radujeme z prvního sněhu, oficiálně končí podzim a začíná zima, užíváme si Vánoc a na Silvestra slavíme, že jsme přežili další rok ve zdraví. Navíc pro každého z nás se může prosinec vyznačovat ještě něčím jiným. Například předvánoční týden v Praze byl tento rok plný jedinečných událostí i poněkud smutné atmosféry např. @ranniptace tuto událost využila k tvorbě fotografie, kterou jsem si půjčil k ilustraci dnešní foto mise.

Nedostatkem námětů na fotografie v této prosincové foto misi určitě trpět nebudeme. Aby ale dnešní článek nebyl smutný, vyberu Vánoce jako téma dnešních tipů. Když přemýšlím nad vánoční fotografií, kladu si následující otázky:

Co pro mě Vánoce znamenají?

Jaké emoce a city o Vánocích prožívám?

Na co bych rád upozornil, ukázal, o co bych se rád podělil?

Pro dnešní příklad řekněme, že odpovědi jsou následující:

Vánoce jsou pro mě svátky, kdy si konečně sednu, mám čas na rodinu, procházím se s přáteli po Staroměstském náměstí, užívám si vánočního občerstvení a hlavně relaxuji.

Radost, lásku, pohodu, nadšení, ...

Rád bych upozornil na to, že Vánoce nejsou o tom, jaké a kolik dárků člověk dostane, jak bychom si měli myslet podle marketingových oddělení různých firem a prodejců. Dárky nakupujeme proto, abychom udělali někomu radost a to samotné i nás činí radostnými, ne to, co my sami dostaneme. Dárky jsou však silně druhotné. O Vánocích jde o "věci", jež si za peníze člověk nekoupí.

Představu už tedy mám. Chci vytvořit fotografii, která lidem ukáže, že konzumní styl Vánoc není ten "pravý" a ukážu jim to snímkem obcahujícím lásku, radost a pohodu s využitím několika modelek a modelů tvořící dvě rodiny užívající si svátků vánočních v centru města s osvíceným stromečkem v pozadí. Rodina 1 bude oblečením sladěna a Rodina 2 taktéž, aby je divák byl schopen oddělit, ale zároveň budou tvořit jeden celek. Někteří budou mít v ruce trdlo a budou se jím vzájemně krmit, dělat si legraci, usmívat se, děti budou pobíhat kolem. Atmosféra fotografie bude samozřejmě "vánoční", což znamená: pohoda, radost ze života i přítomnosti blízkých, láskyplné interakce, absence stresu apod. Pojděme k realizaci:

Záleží pro jaké účely fotografuji. Je možnost využití profesionálních modelů a modelek, i když to by pro účely foto mise vyšlo poněkud draze, a proto by bylo lepší požádat několik kamarádů a přátel s dětma a využít je k focení. Řekněme, že požádám 5 dospělých a jejich 3 děti a pozvu je na vánoční procházku centrem města, kam jsme stejně měli v úmyslu jít. Protože je poslední dobou málo světla, využiji tuto skutečnost pro vytvoření lepší atmosféry a vezmu si s sebou asistenta - dobrý kamarád se také hodí, který mi bude tvořit stojan pro světlo se softboxem, abych nemusel vyřizovat kdejaká povolení a navíc abychom byli snadno mobilní a vše mohlo proběhnout rychle. Koupím občerstvení, které využijeme pro fotografie, vysvětlím modelům o co půjde a začneme si užívat příjemné odpoledne. Po chvíli fotografování, když už vidím, že mám pro co jsem přišel a ještě trochu navíc, vybavení sbalím, karty zálohuji do laptopu a pokračuji v zabavě s kamarády.

Když nastane čas na post-produkci, vyberu si ty fotografie s perfektním fokusem, dobrou expozicí, kompozicí, perspektivou, ... ale nezapomínám na to, že atmosféra je pro mě to hlavní a ve stejném duchu fotografii upravuji. Po upravení a závěrečném doostření fotografii exportuji a uploaduji na flickr, přidavám TAG odclonenoFMprosinec a mám hotovo.

Pro dnešní tipy jsem si vybral fotografii složitější na organizaci, ale stejně tak je možné využít stromečku doma a pozvat několik kamarádů na návštěvu a dobře je využít. V případě nedostatku lidí bych zvolil jinou variantu buď bych fotografoval sám sebe a nebo bych tvořil fotky bez lidí. Například fotografie zobrazující prázdnou, promáčklou a špinavou pet lahev pohozenou vedle opadané větve s rozbitou ozdobou a názvem Konzumní Vánoce také mluví za vše.

Nemusíte se však držet pouze vánočního tématu, jak jsem se zmínil v úvodu, prosinec není jen o Vánocích, Mikuláši, narození Ježíše Krista, prvním sněhu, zimním slunovratu, nedostatku světla pro fotografy či silvestrovských oslavách. Vyberte si, co je vašemu srdci blízké a vytvořte skvělou fotografii nejen pro foto misi, ale hlavně pro radost z fotografování. A nezapomeňte, výše položené otázky se hodí téměř pro každé osobní téma. ;)

A kde je moje fotografie? Budu se ji snažit do 3. ledna 2012 vytvořit a přidat mezi ty vaše, na které se už teď nemůžu dočkat.