INTERVIEW: fotograf Jef Van den Houte - "Architekturu nefotím proto, abych dokumentoval budovy"

Vítám vás u dnešního rozhovoru s talentovaným fotografem. Doufám, že letošní Vánoce jsou pro každého z vás časem, který trávíte s rodinou či přáteli, naplněným štěstím, radostí a spokojeností.  I proto jsem dnes zvolil kratší interview, než jste obvykle zvyklí, abyste svůj cenný čas mohli strávit se svými blízkými i si dopřát svou týdenní dávku inspirace. Dnešní fotograf se specializuje na fotografování architektury, avšak možná vás překvapí, že právě budovy pro něj nejsou hlavním důvodem proč je fotografuje.

Jef Van den Houte je amatérský fotograf z Belgie žijící nedaleko Antwerp, který se specializuje se na fotografování budov a architektury. Své fotografie sdílí s lidmi na internetu i ve významném belgickém fotoklubu, jehož je stále členem, protože cítí, že živá diskuze o fotografiích je pro fotografův vývoj velmi důležitá. Své fotky zasílá i do soutěží a může se pochlubit hezkou řádkou mezinárodních ocenění i publikací.

Co tě přivedlo k fotografování?

Už od 70.let pro mě bylo focení významným koníčkem. Nejsem ale schopen definovat hlavní důvod, fotografování mě prostě zajímalo. Baví mě vyjadřování se obrazem a zkouším, jak nejlépe to jde. Po mnoho let jsem měl doma malou temnou komoru, kde jsem na papír vyvolával černobílé i barevné fotografie a stále si vážím analogového média. Před sedmi lety jsem ale přešel na digitál.

Navštěvoval jsi nějaký fotoklub, abys získal feedback od kolegů, když nebyla možnost sdílet fotky po internetu.

Ano, zanedlouho poté, co jsem začal fotografovat, jsem se přidal k významnému fotoklubu v mém okolí, abych se mohl ve focení zlepšovat. Mohl jsem se tak podělit o své fotografie s ostatními fotoamatéry i získat jejich názory.

Co děláš teď, aby ses neustále zlepšoval?

Stále navštěvuji fotoklub s ostatními amatérskými fotografy a také chodím na výstavy. Podle mě je prohlížení si skvělé fotografické tvorby dobrým způsobem, jak rozvíjet mé fotografické dovednosti. A pak ještě internet s jeho mnohými a výbornými stránkami o fotografování samozřejmě zvýšil tuto možnost být kontinuálně inspirovaný.

Na tvém webu jsem si přečetl, že jsi zůstal u amatérského fotografování. Je to tak?

Je to tak, jsem čistě amatérský fotograf.

Souvisí tvá denní profese nějak s architekturou?

Má profese je v odvětví grafického umění, což s architekturou příliš nesouvisí.

Jak jsi se tedy dostal k focení architektury?

Hned od začátku mě zajímala hra světla a stínů u různých tvarů a linií, a proto jsem se i začal více zajímat o fotografování architektury.

Takže to pro tebe není o budově samotné?

Vzhled budovy mě nezajímá, a tak její dokumentace není mým záměrem - je to můj osobní pohled.

Jaký druh stavby je tvůj nejoblíbenější?

Nejvíce mě zajímají moderní stavby s jednoduchými tvary a liniemi v kompozici.

Co je důležitější fotograf nebo jeho vybavení?

Samozřejmě je důležité mít solidní fotoaparát a objektivy. Sám ale nejsem blázen do vybavení. Pro to, co fotografuji je super-širokoúhlý objektiv nutností, ale zbytek je na fotografovi a jeho vizi. On je tím, kdo fotografuje. Myslím si, že talentovaný fotograf s průměrným vybavením vytvoří významněji lepší fotografie, než průměrný fotograf s tím nejvíce sofistikovaným profesionálním fotoaparátem.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/jefvandenhoute

© Copyright Jef Van den Houte 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.