FOTO MISE: Náčrt - souhrn fotografování

Hezký den přeji a vítám vás u dalšího souhrnu naší pravidelné foto mise. Tentokrát jsme fotografovali podle náčrtu a musím říct, že jsem mile překvapen fotografiemi, které jste vytvořili. Nejvíce mě zaujala ta od Martina Huszára, který fotil cestu z auta a dokonce do snímku zahrnul i svůj portrét. Při prvním pohledu jsem si autoportrétu ve zpětném zrcátku nevšiml, ale jakmile jsem jej uviděl, okamžitě se mi fotografie začala třikrát více líbit. Volba černobílého provedení je velmi dobrá a pomahá divákovi všímat si tvarů bez toho, aby byli rušeni mnoha barevnými tóny. Gratuluji k vytvoření netradičního autoportrétu, Martine. Vzít tak trochu cliché námět a udělat z něj originální fotku není snadné, ale tobě se to povedlo - hlavně selektivním ostřením na cestu před sebou. Snímek bych minimálně, ale přece ořízl, poněvadž mě pravý horní roh trochu rušil a také jsem se chtěl zbavit černého proužku mezi rukou a stromem na levé straně fotografie. Nejsou to závážné nedostatky, mně tam utíkaly oči z fotografie. Jinak, jak jsem řekl: paráda!

 

Tak koukám, že jsi fotografovat stihnul, Kamile. Mám z toho radost a musím poznamenat, že i tvé zpracování je parádní. Zaujalo mě, že jsi využil přívěsku, který fotografii udělal o trochu více tajuplnou (vidím správně tvar fotoaparátu?). :) Světlá místa u stromů na levé straně mě lehce rušila a tvá ruka mi přišla moc u pravé strany, a tak jsem ořízl a pak i vyretušoval světlý flíček na chodníku. Čím více jsem se koukal na tvoji fotografii, tím více jsem si říkal, že by potřebovala trochu pomoci s atmosférou na straně barev, pohrál jsem si tedy s barevnými tóny i kontrastem, což zvýraznilo ruku, potlačilo detail v okolí a fotka, dle mého názoru, získala jakýsi melancholický nádech. Samozřejmě s tématem atmosféry si může každý udělat, co se mu zlíbí, já jsem zvolil tento. :) Moc děkuji za skvělou tvorbu, Kamile.

 

Luboš Račanský zvolil také hezké provedení a téma podle náčrtu zajímavě zpracoval. Moc se mi líbí zahrnutí světla a jeho spojení s pozicí ruky, což ve mně navozuje pocity pokory. Parádně jsi, Luboši, otazníky z náčrtu vyplnil. Čím více jsem se na tvoji fotografii díval, tím více mi přišlo, že bych ji raději viděl v B&W, a proto jsem ji tak upravil. Kompozice, nápad, ... výborné a černobílá vs. barva je pro mě otázka osobní preference. Děkuji za fotografii i podporu foto misí, vážím si toho.

 

Kamil Staš přidal hned několik snímků na dnešní téma, z čeho jsem měl radost. Každá verze byla nápaditá a ta s toaletním papírem byla vtipná. Nakonec jsem zvolil právě tuto, protože má, oproti ostatním fotografiím v dnešním souhrnu, jinou perspektivu a pozice prstů na kanálku ji dělá více zajímavou. Rozhodl jsem se fotografii křížově zpracovat a zvýšit kontrast, protože křížové zpracování dodalo kamenům, na můj vkus, přirozenější barvu a kontrast zvýraznil jejich texturu. Ruka je lehce mimo hloubku ostrosti, což se v mé verzi tvé fotografie více ukázalo, ale mně se to docela líbí. Díky za fotografie, Kamile.

 

Brano Ulbrich mě také potěšil zajímavou fotografií. Kompozičně bych ji lehce upravil, a proto jsem ji ořízl, čímž jsem i eliminoval spodní spáru, která byla nebezpečně blízko spodní hraně snímku. Lehoučce jsem zchladil barvy pomocí vyvážení bílé. Nápad se mi moc líbí, zpracování je také solidní i pozice ruky je perfektní. Hezká práce a děkuji za fotku, Brano. :)

 

Tak jak se vám fotografování podle náčrtu líbilo? Mám v blízké budoucnosti další náčrt vymyslet? Mně samotnému se toto téma moc líbí, protože je u něj hezky vidět, že i když každý fotografuje to samé, nakonec skončí s jinými fotografiemi a navíc si i člověk hezky může porovnat vizi s ostatními kreativními fotografy.

Na příštích 14 dní jsem nad tématem přemýšlel trochu více, protože bych rád zadal něco vánočního, ale protože v tomto termínu bude i Silvestr a oslavy nového roku a navíc na mnoha místech republiky (i Slovenské) padá sníh, napadlo mě téma PROSINEC, které to všechno dá dohromady a navíc nám umožní si vybrat. Co si představujete, když se řekne PROSINEC? Fotografovat budeme, jak jsme zvyklí, po příštích 14 dní, konkrétně do 3. ledna. Prosím přidejte vaše parádní fotografie do flickr skupiny s TAGem odclonenoFMprosinec. Děkuji a těśím se na skvělé fotografie.

P.S. Tipy přiští týden samozřejmě, svátky nesvátky, budou. ;)

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH

Přidejte se k nám na facebook.com/odcloneno či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Twitter", "+1" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.