Na cestě k lepšímu portfoliu se specialistkou na vizuální prezentaci jménem Allegra Wilde

Ať už fotografujeme profesionálně nebo "jenom" pro své potěšení, všichni si střádáme naše nejlepší fotografie na hromádku, abychom se o naši vizi mohli podělit s přáteli, klienty, kolemjdoucími etc. Co ale dělat, aby právě naše portfolio bylo skutečnou reprezentací našeho pohledu na svět a aby nejen zaujalo kamarády, ale možná i lidi, co kupují umění nebo co potřebují fotografa pro nafocení svatby, reklamní kampaně, rodinných snímků atp.? Allegra Wilde je žena z New Yorku, která právě na takové otázky pomáhá fotografům a fotografkám odpovídat. Allegra je profesionální kritičkou portfolií a před několika týdny se o mnoho svých tipů a rad o fotografování podělila živě při chasejarvisLIVE online vysílání.

Před šesti nebo sedmi lety se fotograf Chase Jarvis ocitl v situaci, kdy nebyl spokojen se svým portfoliem a nevěděl jak dál. Tedy až do té doby, než jej jeho kamarád poslal do NYC na profesionální kritiku portfolia ke specialistce na vizuální komunikaci jménem Allegra Wilde. Chase dnes jeho první setkání s Allegrou nazývá terapií s někým, kdo zná a rozumí světu fotografování, po jejíž skončení měl jasnou vizi o jeho vlastní osobní i profesionální kariéře. A naštěstí pro nás si Allegru pozval k sobě do garáže na jednu z jeho chasejarvisLIVE epizod

A já bych se s vámi dnes rád podělil o to, co mě osobně přišlo při sledování epizody a Allegrou zajímavé a co mi utkvělo v mysli:

  • Fotograf sám ví, co má dělat, aby byl úspěšný, protože když začal fotografovat a než se někomu jeho práce zalíbila, tvořil to, na čem mu záleželo a co pocházelo z jeho nitra. Pozor na propastné tvoření pouze pro klienty a pamatujme na důležitost osobních projektů, které v nás probouzí vášeň a lásku k fotografování.
  • Fotograf by měl tvořit takové fotografie, které nikdo jiný, kromě jeho samého, není schopen vytvořit. Jsem jediný fotograf, který (co?) ...doplňte větu. 
  • Když naše tvorba vypadá jako tvorba kohokoliv jiného, těžko nás někdo rozezná z davu druhých fotografů a pravděpodobnost spolupráce na skvělých projektech a možnost najmutí je mnohem nižší.
  • Styl fotografování není o tom, jakým fotoaparátem fotograf fotí, jaké filtry používá, jakým programem své fotky upravuje, na jaký materiál je tiskne apod. Styl je o tom, kdo fotograf je sám o sobě předtím, než drží v ruce fotoaparát.
  • Vzhled modelky, krása lokality, barva oblečení atd. se odehrává od toho, co chce fotograf říct a ne od "věcí" samotných.
  • Fotograf by měl vytvořit koherentní prezentaci fotografií, které jsou právě pro něj důležité, a poslat je do světa. Zaměřme se na to, co je pro nás tak důležité, že si to chceme vyfotografovat a podívat se na to znovu.
  • Atd.

Bylo úžasné slyšet mluvit "nefotografku" o fotografování, která rozumí tomu více než většina z nás. Její nadhled byl osvěžující, a proto, pokud pro vás angličtina nepředstavuje překážku, tak radím: podivte se na celý rozhovor a určitě vydržte i na sekci, kdy Allegra kritizuje portfolio fotografa ze Seattlu. A když budete mít chuť podělit se o to, co právě vás zaujalo, mohli bychom rozpoutat hlubší diskuzi na toto téma dole v komentářích.