FOTO MISE: Tipy o fotografování - Náčrt (Skeč)

Fotografování podle relativně obecného náčrtu, to jsme tu ještě neměli, že?! Minulý týden, když jsem toto "téma" zadal, mě potěšilo, že někteří z vás se s námi rovnou podělili o jejich vizi v komentářích. Například v Kamilovi to evokuje vánoční stromeček a Martin zase vidí cestu, otázku budoucnosti a ruku, co chňapá po něčem co existuje a možná také ne. Mají ale náčrty vůbec místo ve fotografování? Není prostě jednodušší si jedním klikem věci vyfotit, než se "pracně" snažit o obrázky?

Dříve jsem si myslel, že ano, ale čím více pracuji s druhými, tak poznávám, jak jsem se mýlil. Například když si vzájemně potřebuji něco vysvětlit s modelkou či klientem je levnější chvilku kreslit a načrtnout 10 různých nápadů a scén, než je tvořit. A také je to, jak si asi umíte představit, rychlejší a všichni vidí, o čem se mluví. Navíc pokud má člověk k dispozici tablet jako například iPad s připojením k internetu, tak i distribuce každého nápadu všem "účastníkům zájezdu" je otázkou několika vteřin.

Fotíte většinou sami a náčrty vám přijdou zbytečné? Někdy můžou být, ale jednoduché návrhy fotografií se nehodí pouze pro focení kolaborací či zakázek pro klienty. Sám jsem začal načrtávat téměř každou fotografii, o které dopředu vím, že ji budu tvořit, jelikož mi to pomahá v konkretizaci mé vize, vychytání much a hlavně nemusím řešit "banální situace" a zbytečně přerušovat plynulý chod focení.

Jak se tedy pustit do fotografování podle náčrtu, když v něm, alespoň zatím, nic nevidíte a nebo nechcete být ve své interpretaci doslovní? Zde je několik z mých osobních postřehů a zkušeností:

  • když mi někdo načrtne fotografii a požádá mě, abych mu ji vytvořil, téměř nikdy nejsem doslovný, pokud to tedy není absolutně nutné. Pokaždé se snažím udělat fotografii něčím svojí.
  • Vždy si tedy náčrtek vezmu, vytisknu a pověsím u sebe na nástěnku, abych si jej několikrát za den všiml. Začínám přemýšlet. Někdy mě napadne fotografie rovnou a někdy za několik dní.
  • Zbytečně však na "inspiraci" nechvátám. Stejně tak ale nečekám na smilování z nebes, a tak pokud nemám ponětí, vezmu si tužku a papír a začnu si čmárat a hrát si s náčtem a většinou se "něco" dostaví. 
  • Když se pořád nic nedostavuje, začnu si náčrt otáčet, různě jej překládat a když ani to nepomahá, na několik hodin na něj zapomenu. V mezičase se podívám se na film, pustím si hudbu, jdu projít atp.
  • S kresbou téměř pokaždé snažím asociovat nějakou emoci či cit, který vždy udá hlavní tón celé fotky, pokud mi emoce již nebyla zadána nebo pokud právě emoce nebyla hlavním impulsem pro tvorbu.
  • Čas od času je také dobré neustále si kresbu překreslovat a s každou novou verzí ji více a více konkretizovat.
  • Vždy na začátku do náčrtu přidávám otazníky. Je možné je nahradit lidmi, věcmi, rostlinami atd. a scénu tak obohatit a vytvořit ji více originální. Je však nutné dát si pozor na to, jestli se to hodí a neboří mi to hlavní myšlenku celé fotografie.
  • Samozřejmě neexistují žádná pravidla určující, co se smí a co je zakázané. Těžko vám bude někdo vymlouvat, že to co vidíte vy, je špatně, jenom protože on to nevidí. Vidíte-li ruku, foťte ruku. Ti z vás, co mají z obrázku pocit evokující vánoční stromeček, tvořte na téma vánočního stromečku. 
  • A na závěr bych rád podotkl, že bych se osobně vůbec nebál doslovného fotografování načrtnutého snímku, protože i když budeme všichni fotit "ruku mávající do dáli s cestou v pozadí", stejně každý vytvoříme jinou fotografii. Neb každý jsme unikátní.

To je zhruba vše. Kdyby vám to přišlo moc obecné a radši byste něco konkrétního? Pojměte fotografii jako Skeč a vytvořte komickou scénku. :) Jinak doufám, že vám dnešní tipy pomohou nejen k tvorbě fotografií pro současnou foto misi na příští týden, ale také že se pro vás načtávání stane běžnou praxí a budete pak produkovat stále lepší fotografie.

Těším se na příští týden na vaše skvělé fotografie a nezapomeňte k nim prosím přidat TAG odclonenoFMnacrt.