INTERVIEW: fotograf Charles Hildreth - "Umění je odrazem umělce bez ohledu na nástroj, jaký používá."

Máte rádi portréty a fotografie lidí obecně? Pak si nenechte ujít dnešní interview s fotografem, který se právě fotografováním portrétů zabývá. Jeho průpravu tvoří mimo jiné i láska k psaní a i když vyměnil pero za fotoaparát, jeho snímky nepostrádají jedinou větu, či slovo. Právě naopak.

fotograf-interview-charles-hildreth-portret-foceni-rozhovor-profile.jpg

Charles Hildreth je americký fotograf z města Denver ve státě Colorado, který se specializuje na portrétní fotografii. Jeho mottem je, že nechce být fotografem, kterého člověk uvidí jednou za čas, když potřebuje fotku do občanky, ale aby vytvořil portrét jeho života.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Již dříve mě fascinovaly digitální malby, které jsem viděl na DeviantArt. Chtěl jsem k nim také přispět, nicméně moje ruka a oko nebyly trénovány natolik, abych vytvořil podobné výsledky, které jsem tam vídával, a tak jsem strávil nějaký čas ve škole psaním. V roce 2009, když má nevlastní sestra měla promoci, jsem vzal s sebou fotoaprát a objevil fotografování. Díky sledování úspěšných Hollywoodských filmů jsem si v průběhu mého dětství vytvořil lásku pro kompozici, světlo a fotografování obecně. Dnes mám stále touhu vyzkoušet si filmařinu i za přispění mé lásky k focení.

Kteří lidé nebo jaké elementy bys řekl, že tě jako umělce ovlivnili?

Z hlediska vyprávění mě ovlivnili: Joan Didion (spisovatelka), Joni Mitchell (hudebnice) a Annie Leibovitz (fotografka). I když to je jenom několik dam, které si spojuji s vlastním objevováním, nejsou jedinými figurami, které mě inspirují. Moji časnou inspirací ve fotografování a hlavně v souvislosti s post-processingem je Jamie Ibarra. Jeho tvorba ve mně vždy vyvolala romantickou stránku. A taková je právě jeho technika při zpracování fotografií.

Jak bys sám sebe popsal jako fotografa?

Řekl bych, že jsem vypravěč, tŕebaže jsem si vědom, že tento termín je obecný a cliché. Nerad se klasifikuji pouze do jedné kategorie a má technická znalost fotoaparátů není taková, jaká by mohla být.

Co bys řekl, že v tobě vyvolalo touhu po fotografování lidí?

Vytvořil jsem portrét mého bratránka na schodech, když jsme doma grilovali a celé rodině se to líbilo. Rozhodl jsem se to tedy zkusit a tak jsem začal trénovat na rodině a kamarádech. Každý týden jsem trávil hledáním lidí, které bych mohl fotografovat a přibližně po roce jsem jsem začal, z pohledu mého procesu, být více selektivní. Myslím, že mojí inspirací, díky které jsem u toho vydržel, byl a je ryzí zájem o lidského ducha. Jsem moc rád, když lidé vypadají tak, že jsou hodni básně od Tennysona.

Co tě na focení lidí baví nejvíce?

Rád objevuji osobnosti, energie a život. Ať modelka či bezdomovec, každý má unikátní příběh a přispívá k našemu světu jinak. A při objevování těchto životů se vždy dozvím i více sám o sobě.

Když fotograf pracuje s lidmi, co by měl mít vždy na mysli?

Fotograf či fotografka by vždycky měli zredukovat to, co potřebují k tvorbě portrétu. Je to ale pouze můj názor. Když jdu tvořit portréty, spoléhám se na přirozené světlo a vždy si s sebou beru co nejméně věcí, co se dá. Myslím, že to je zásadní proto, aby se můj subjekt cítil tak, že může být sám/a sebou.

A jak by “dobrý portrét” měl podle tebe vypadat?

Nemyslím si, že existuje nějaký obecný soubor pravidel, jejichž aplikací získáme dobrý portrét. Pro mě ta jediná věc, kterou se snažím zachytit je upřímnost mého subjektu. Pokud člověk vypadá, jako když lže o daném momentu nebo o tom, kdo je, zavrhuji takovou fotku jako nepoužitelnou. Řekl bych, že dobrý portrét je skutečnou chvíli v čase bez profesionálních světel, reflektorů či jiného vybavení. Samozřejmě existují situace, kdy je třeba použít zmíněné vybavení, ale já jej nepovažuji za důležité v oblasti portrétní fotografie, kterou se zabývám.

Možná už je trochu nadbytečné se ptát, ale přesto tak udělám: co je více důležité fotograf a nebo jeho vybavení?

Tou nejdůležitější věcí je to, kým jsi předtím, než si vezmeš do ruky fotoaparát či jiný nástroj pro tvorbu umění. Umění je odrazem umělce bez ohledu na nástroj, jaký používá.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/charleshildrethCharles je i na 500px: 500px.com/hildreth a jeho oficiální portfolio naleznete na www.charleshildreth.com.

© Copyright Charles Hildreth 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.