KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #21: Portrét, Dívka, B&W

kritika-fotografie-konstruktivni-odcloneno-fotograf 107.jpg

Vítejte u 21. konstruktivní kritiky. Dělá mi rádost, že stále máte zájem o můj názor na vaše fotografie a že mi je posíláte na email: kritika@odcloneno.com. O dnešní fotografii jsem dlouho přemýšlel a nějak jsem si nemohl udělat názor, ale když jsem šel vybírat fotografii pro dnešní článek, rozjasnilo se mi.

Co se mi na snímku opravdu líbí, je styl, jakým její autor zachytil levé oko modelky a v závěru i uvidíte, že jsem právě na tomto detailu postavil moji verzi zaslané fotky. Nicméně závěr je daleko před námi, a proto pojďme rovnou ke kritice:

  • Při prvním pohledu na fotografii mě zarazila volba typu světla hlavně proto, že se nehodí k jejím vlasům a vytváří stín pod nosem, což pro dívku není příliš lichotivé. Příště bych tedy zvolil měkčí zdroj světla.
  • Dále volba tvrdého světla ovlivňuje kontrast fotografie, kdy, jak si můžeme všimnou ve vlasech i na pokožce, vytváří někde příliš tmavá a jinde velmi svělá místa. To na mě působí nevyrovnaným dojmem a odvádí mě od fotografie. Hlavní nedostatky tohoto efektu vídím ve vlasech a na krku modelky. Otevřel jsem tedy fotografii ve fotoeditoru a pokusil jsem se na kontrastu ubrat - nebyl jsem se však schopen dostat tam, kam bych chtěl aniž bych fotografii znehodnotil.
  • Kompozičně také nejsem s portrétem úplně spokojený, protože na něm vršek modelčiny hlavy soupeří s jejím obličejem a hezkým a jemným výrazem. Fotku, jak si můžete všimnout dole, jsem ořízl, čímž jsem přitáhl více pozornosti k jejímu obličeji a hlavně oku. Také jsem se tím "zbavil", na můj vkus, příliš tmavých vlasů, o kterých jsem již ale mluvil.
  • Expozice je podle mě moc světlá, a proto i výše zmíněný kontrast mi bohužel nesedí.
  • Ostrá fotografie je, ale jak říkal Ansel Adams (a nyní parafrázuji): není nic horšího, než ostrá fotografie z mlhavým konceptem. Neříkám, že tu koncept není, jenom není viditelný, jak by měl.
  • Volbu převést fotografii do černobílé "schvaluji". :)
  • Záměr fotografa a na co chtěl poukázat mi z původní verze nebyl zřejmý. Příště by to chtělo vyjádřit se přesněji. Dívky fotografuje mnoho z nás resp. každý, a tak obecné portréty žen poněkud "zevšedněli". Je třeba divákovi tedy ukázat, pomocí dobře zvolené kompozice, světla, hloubky ostrosti, ...na co se má dívat.
  • Má fotka potenciál zaujmout? Určitě ano, mě zaujala, ale bohužel v tom smyslu, kdy mě začalo napadat, jak bych ji nafotil jinak. Příště to bude určitě lepší! ;)

Možná jsem byl dneska více tvrdý, než obvykle, ale všechny mé poznámky sdílím s dobrým úmyslem a doufám, že pomůžou dnešnímu fotografovi k lepším výsledkům v blízké i daleké budoucnosti. Osobně jsem zastáncem tvrdé pravdy, než alibismu. To mám pomáhá růst.

Také byste rádi znali můj názor na vaše fotografie? Neváhejte a zašlete mi jeden snímek na email kritika@odcloneno.com a já udělám vše, co bude v mých silách, abych poznamenal, co se mi líbí, nelíbí a hlavně abych pomohl. Další kritika vychází na Štědrý den. :)

kritika-fotografie-konstruktivni-odcloneno-fotograf 108.jpg