FOTO MISE: Vyprávěj - souhrn fotografování

Vítám vás u první foto mise podle nových pravidel, které si můžete přečíst na aktualizované stránce pro foto mise s novou galerií vašich snímků z uplynulých misí, které byly na "titulní straně" každé foto mise. O dnešní misi s radostí konstatuji, že se nám sešlo několik vážně pěkných fotografií na téma Vyprávěj a už se nemůžu dočkat na příště. Nyní ale pojďme k dnešním fotografiím.

Ze všech fotek v naší skupině na flickru se mi nejvíce zalíbila tvorba Vladimíra (fotograf hpnvsn), který naše téma perfektně zpracoval. Využil emocí s použitím subjektu - roztomilého ledního medvěda, jenž nám snadno přiroste k srdci a díky červenému "srdci, míči, dárku..." s jeho dvěma kusy ve vodě vnesl do fotografie nádech tajemna a já osobně jsem několik minut koukal a přemýšlel, co ten medvěd vlastně drží. Sám bych však fotografii lehce vyčistil - jak vodu, tak ocelová oka. Ořízl. A dále, protože na můj vkus byla fotka příliš zelená - zřejmě od skla, bych ubral sytosti zelených. A nakonec bych přidal saturaci červené pro zvýraznění toho, o čem snímek vlastně je (medvěd zvýrazňování nepotřeboval). Parádní fotka s příběhem, který sice není úplně jasný, ale o to víc mě to nutí na fotku koukat. :)

 

Další fotografie, opět od Vladimíra, o řeči těla je také hezkým příkladem vyprávění obrazem, hádám o Tai Chi v podkroví. Oceňuji nápad. Fotografii bych ale ořízl, abych přitáhl více pozornosti k modelce a po chvíli testování jsem se rozhodl vypustit barvy ze snímku, jelikož mě rušily a navíc b&w zvýrazní tvary, o než tu jde. Potlačit detaily v tmavých oblastech by nazval kreativním rozhodnutím. Je to moc pěkná fotka a parádně nám do tématu foto mise zapadá, děkuji za ni a rád jsem tě Vladímíre ve foto misi zase viděl.

 

Kamilův (Staš) portrét také vybízí k zamyšlení. Pohled chlapce do neznáma i netradiční oblek jsou dva hlavní elementy, které mě přivádí k přemýšlení a hledání příběhu, který není úplně jasný, ale fotka má smysl. Pokusil jsem ji však doupravit, aby se mi lépe četla. Hlavním vypravěčem jsou zde mladíkovy oči, a proto jsem je zesvětlil. Dále jsem snímek ořízl, abych omezil vizuální významnost tympánu a také jsem jej ztmavil. Nakonec jsem přidal vinětu a lokálně jsem upravil jas kožešiny, abych vedl divákovy oči hlavně k výrazu a očím subjektu se zachováním kontextu (tympán, oblek), který dopomáhá s dotvářením příběhu. Jedná se pravděpodobně o momentku, a tak mohl Kamil asi těžko zasahovat do scény, nicméně líbilo by se mi, kdybych viděl alespoň náznak toho, co v chlapci tento výraz vyvolalo a konkretizoval bych tak příběhovou linii. 

 

Kamil (Zachar) vytvořil také zajímavou fotografii. Se zprávami o možném krachu Olympusu je i vcelku aktuální a potencialně by mohla vyprávět, že situace japonské společnosti je poněkud chaotická. Na druhou stranu je to i výpověď o fotografově pracovním místě a procesu fotografování. Líbilo by se mi, kdyby fotka byla více specifická z hlediska jejího příběhu. Přidal jsem sépiový nádech, abych fotku posunul na nostalgickou stránku - ve vztahu k focení na film. Nakonec jsem trochu říznul. 

 

A nakonec jsem zvolil snímek Lubošův (banterCZ). Úžasný nápad a potenciál. Zpracování je OK, ale protože měla fotka být o rozbitém okně, musím konstatovat, že jej téměř nevidím a kdybych si nepřečetl jméno fotografii, asi bych si jej nevšiml. Možná kdyby byla černobílá bez světlých rohů, byla by lépe čitelná, těžko říct. Je to ale super nápad, a tak jsem fotku nemohl nepřidat. Moc za ni děkuji, Luboši.

 

Z dnešní foto mise mám opravdu radost a zdá se, že nová pravidla vyhovují i vám. Vyprávěj bylo poměrně náročné téma, protože to je něco, o co se téměř každý fotograf snaží a někdy trvá déle, než je jeho vize dobře čitelná i pro druhé. Musím však říct, že jste se s "Vyprávěj" poprali skvěle. A jaké téma nás bude provázet a určovat směr našich fotografií po dalších 14 dní? Na mnoha fotkách mi často chybí jeden element, který často pomáhá fotografii být čitelnější a tím je KONTEXT neboli vnější a vnitřní souvislost. BTW. Když do snímku zahrnete vnější i vnitřní souvislost, bude dobře, ale stejně tak bude i v pořádku, když si vyberete pouze jednu z nich. O mé tipy k tomuto tématu se s vámi samozřejmě podělím příští středu, ale nebojte se začít fotit už dnes, mnoho z vás to má zmáknuté. TAG pro flickr je odclonenoFMkontext.

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH

Přidejte se k nám na facebook.com/odcloneno či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Twitter", "+1" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.