FOTO MISE: Tipy o fotografování - Budoucnost

Nevidím budoucnost, ale těším se na to, co přijde.

Budoucnost čeká na každého z nás, ať už má podobu jakoukoliv, a i proto jsem ji vybral jako téma současné foto mise. Týka se nás všech. Každý z nás si však budoucnost představuje jinak, ať už tu svoji, nebo naši obecně. To je hezké říkáte si, ale jak toto vcelku neurčité a rozmanité téma zpracovat a skončit s relativně pěknými fotografiemi?

Určitě si dobře vzpomínáte, jak jsme v posledních dvou foto misích fotografovali VYPRÁVĚJ a KONTEXT. Obě tato témata se nám dnes budou skvěle hodit. Každá fotografie by měla mít nějaký příběh i kontext a budoucnost ke spojení těchto témat prostě vybízí, což pro nás mimo jiné představuje i jakýsi návod, jak se dnešního tématu ujmout.

Samotné a konkrétní zpracování je samozřejmě na každém fotografovi a nerad bych někomu, kecal do uměleckého vyjádření a diktoval, že fotografie na téma budoucnost musí vypadat tak či onak. Napadlo mě však několik bodů, které by vás mohli nasměrovat vcelku dobrým směrem a o které bych se s vámi dnes rád podělil: 

 • autoportrét s výrazem korespondujícím s autorovou vizí budoucnosti - pozitivní, negativní, neurčitá, určitá, ...
 • portrét člověka, páru nebo dokonce skupiny zachycující jejich emoce vyjadřující autorovy pocity s představou jeho budoucnosti, budoucnosti společnosti, přírody, státu atp. nebál bych se také parodie
 • kontrast něčeho starého s novým a poukázání na fakt, že budoucnost včera je současnost dnes 
 • fotografování dětí - portréty dětí jsou vděčným tématem - napadá mě scéna ze Lvího krále o koloběhu života 
 • ale i snímek vnučky a babičky ve “správném světle” by mohla být vítězná fotografie
 • pochmurně naladěný fotograf může vyrazit na hřbitov
 • “svět zahalený v odpadcích” je nemilá představa, avšak takové fotografie mění svět k lepšímu, samotná představa takové budoucnosti je natolik hrozivá, že často začneme měnit naše zvyky (viz. fotografie od fotografa jménem Chris Jordan)
 • fotografie cest a silnic za různého počasí jsou také skvělým příkladem fotek, které vedou člověka k zamyšlení se nad budoucností a kam jeho činy vedou
 • strach z budoucnosti je také dobrý směr pro zajímavou fotografii
 • žiji v přítomnosti, těším se na budoucnost / obávám se budoucnosti
 • ...

Možností je nekonečně mnoho a vás určitě právě také napadají mnohé scény a potenciální fotografie. Kdybyste je mohli přidat dole v komentářích, byl bych vám vděčný. A ohledně samotného focení, rád bych vás, přátelé, proprosil, abyste tvořili fotografie, které jsou kompletně vaše a když inspirované navrženými okruhy, tak aby se od nich pouze odrážely a šly mnohem dále. Vezměte je jako pomyslný odrazný můstek a promítněte je skrz vaši vlastní vizi a kreativní “oko”, aby výsledné fotografie byly právě a jenom vaše. Tvořte fotky, které kromě vás nikdo jiný vytvořit nemůže.

Naše fotografie můžou mít stejný název, ale v jádru budou obě unikátní.

Už teď se nemůžu dočkat příštího týdne, až uvidím záplavu skvělých a pravděpodobně filozoficky laděných fotografií! A nezapomeňte prosím přidat flickr TAG odclonenoFMbudoucnost.