INTERVIEW: fotograf Daniel Cheong - městské krajiny jej fascinují

Přeji vám krásné pondělí a vítám vás u dalšího rozhovoru o fotografování s talentovaným fotografem. Ten dnešní se specializuje na městské krajiny, které jej fascinují a třebaže jeho fotografie vypadají jako HDR fotky, nejsou to tradiční “tone-mapping” HDR snímky.

Daniel Cheong je fotograf, který se narodil na ostrově Mauritius. Dnes však žije ve Spojených Arabských Emirátech, kde pracuje v High-Tech odvětví a ve volném čase fotografuje městskou krajinu, kterou má všude, kam se podívá.

Co tě přivedlo k tomu, aby ses stal fotografem?

Od útlého dětství jsem měl rád fotografování. První fotoaparát jsem dostal, když mi bylo 10, ale používal jsem jej převážně k tomu, abych fotografoval rodinu o dovolené. Svůj první digitální fotoaparát jsem si pořídil v roce 1997, nicméně fotografování mě začalo opravdu zajímat a stalo se mou vášní až poté, co jsem si v roce 2006 koupil digitální zrcadlovku.

Co bys řekl, že tvoji tvorbu nejvíce ovlivnilo?

Všechno se pro mě jako fotografa změnilo, když jsem roku 2006 začal používat flickr. Tehdy jsem objevil tvorbu několika HDR fotografů, což mě přimělo k tomu, abych se začal více zajímat o tuto techniku fotografování a zpracovávání fotografií.Ve stejnou dobu jsem tam také našel fotky mnoha tradičních krajinných fotografů, kteří mě také k focení inspirovali a moji budoucí tvorbu ovlivnili.

Šel jsi studovat fotografování formálně do školy a nebo jsi fotograf samouk?

Jsem absolutní fotograf-samouk.

Jaký zdroj informací ti nejvíce ve studiu focení pomohl?

Tento web o “Digital Blending” technice, díky kterému jsem si začal rozvíjet vlastní styl. A také kniha, jíž vydal Photoshop Guru Scott Kelby pod názvem 7-point System, mi pomohla.

Co tě inspirovalo k tvorbě fotografií městských krajin kromě inspirace na flickru?

Vždy jsem měl a stále mám rád architekturu a moderní města. Když jsem se začal více zajímat o focení, žil jsem v Singapůru, který je fantastickým, moderním a velmi fotogenickým městem. Nyní žiji v Dubaii, také úžasně moderním městě s dechberoucím městským panoramatem. Jedna a jedna daly dvě.

Kdy rád fotografuješ a proč?

Rád fotím města při tzv. modré hodině, kdy je obloha krásně modrá a celé město se rozsvítí. Města mi v noci připadají více živé, než ve dne a musím přiznat, že mě prostě fascinují.

Používáš tone-mapping pro tvorbu svých HDR fotografií?

Pro zpracování mých nočních snímků nikdy nepoužívám software pro tone-mapping, jelikož to pak generuje až moc šumu a nepřirozeně vypadající barvy. Fotografuji více expozic, ale pak výslednou fotku dávám dohromady ve Photoshopu.

Co bys řekl, že dělá dobrou fotografii městské krajiny?

Kompozice je základ. Snaž se najít dobré popředí, linie vedoucí divákovo oko, symetrii, reflexe. Kdykoliv můžeš, snaž se také do fotografie zahrnout vodu a pokus se nalézt neobvyklé úhly. Světlo je také dalším základem fotografie, nejlepší je na to ráno, kdy slunce je nízko a světlo na budovách je zlaté a měkké. A samozřejmě i modrá hodina - 20 minut po západu slunce je skvělá.

Co je důležitější fotograf a nebo jeho fotoaparát?

Samozřejmě fotograf. Kompozice je základ a samotný fotoaparát ji netvoří. Viděl jsem snímky z opravdu drahých foťáků, jako třeba z 50 megapixelových středních formátů, které byly mnohem horší než fotka z telefonu.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/danielcheong/

© Copyright Daniel Cheong 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.