KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #20: Podzim

fotografie-kritika-fotografovani-odcloneno 107.jpg

Podzim už nám stále více připomíná zimu a dnešní fotografie skvěle do toho zapadá. Vítám vás u další konstruktivní kritiky fotografií, v níž se jednou za 14 dní (vždy v sobotu) vyjadřuji k fotografiím, které mi zasíláte na email: kritika@odcloneno.com, za což moc děkuji a vážím si vašeho zájmu o můj názor. Dnešní podzimní snímek mě zpočátku zaujal selektivním zaostřením a malou hloubkou ostrosti, avšak fotografovo poukázání na skvělou texturu listů, zmrzlou vodu ve formě poprašku na listech a hezké barvy, moji pozornost zaměstnalo, a tak jsem fotku jenom tak nepřešel. Snímek má potenciál člověka k sobě přitáhnout, fotografův záměr je zřejmý, jeho vize čitelná a krásné měkké světlo dobře využité. I vyvážení bílé, stejně jako hloubka ostrosti jsou zvládnuté, avšak:

  • první věc, co mé oko dráždí je špička listu v kolizi se spodní hranou fotografie, která tak působí neukončeným dojmem. Příště bych tedy o něco více místa dole.
  • Z hlediska rušivých elementů: vlevo v rohu je malé smítko, které bych vyretušoval a list vlevo nahoře je pro mě až příliš tmavý a působí na mě nepřirozeně.
  • Když se podívám kritickým okem na kompozici, tak kromě kolize listu a spodní strany fotky, mám dojem, že nahoře je zbytečně moc místa, a proto bych fotografii zvrchu ořízl.
  • Dále je na řadě expozice. Ta je velmi povedená až na přepálená místa na levém velkém listu, nicméně pokud bylo foceno do RAWu, mělo by to jít snadno obnovit. V ostatních místech fotografie je expozice povedená a kontrast také dobrý dodávající barvám na sytosti.
  • Nad ostřením jsem chvíli přemýšlel, říkal jsem si, jestli by nebylo lepší, aby bylo zaostřeno na špičky listů, ale potom jsem skončil u názoru, že se mi autorovo rozhodnutí líbí, poněvadž ukazuje to, co má.
  • Při zhodnocení smyslu barev na fotografii nejsem 100% pro ponechání fotografie v barvě, ale ani pro černobílou fotku. V závěru jsem sice zvolil B&W, protože tím na první pohled zanikne kolize špičky listu a spodní hrany snímku, levý horní list pak také vypadá méně rušivě a vyniknou i tvary a textura. Avšak nevýhoda tohoto rozhodnutí spočívá v tom, že člověk hned neví, že se jedná o podzim a zbarvené listy, a tudíž vize fotografa je pak méně čitelná. Záleží tedy na osobní preferenci a umělcově cítění. Nutno podotknout, že bych se pravděpodobně k černobílé neuchýlil, kdyby list vlevo nahoře a špička listu na fotografii nerušily.
  • Vodoznak (watermark) mi vůbec nevadí, je velmi vkusně provedený.

Jinak je to hezká fotografie ilustrující dobu, ve které se právě příroda kolem nás nachází. Parádní práce a s potěšením konstatuji, že se tvorba dnešního fotografa výrazně (od minulé kritiky) proměnila k lepšímu. Ještě jednou děkuji za projevenou důvěru a zájem o můj názor, doufám, že mé poznámky pomohou a přeji hezký zbytek víkendu.

Chcete také znát můj názor a dalších fotografů (dole v komentářích) právě na vaši fotografii? Neváhejte. Zašlete mi ji na emailovou adresu: kritika@odcloneno.com a já udělám vše, co bude v mých silách, abych poradil a pomohl.

fotografie-kritika-fotografovani-odcloneno 108.jpg

A jaký je váš názor na dnešní podzimní fotografii?