FOTO MISE: Kontext - souhrn fotografování

Dalších 14 dní nám uplynulo jak voda, a tak je čas na souhrn naší tvorby na téma kontext, neboli vnější a vnitřní souvislost. Minulý týden jsem se s vámi již podělil o několik tipů k focení na téma kontext, a proto dnes již nebudu zdržovat a můžeme jít rovnou k fotografiím:

Snímek, předpokládám autoportrét, Tomáše Hellebranda, který vytvořil v kontextu nedávného odchodu zakladatele Apple jménem Steve Jobs mě vážně pobavil a musím se přiznat, že i černo-bílý rámeček se mi k této fotografii hodí, třebaže bych jej normálně oříznul. Hlavně se mi však líbí nápad, zpracování i technická stránka fotografie. Provedení je ničím nezpoutané a vážně upřímné, což z této fotky tvoří umělecké dílo. Skvělá práce, Tomáši a děkuji za příspěvek.

 

Další fotografie, která mě zaujala je Jiřího Procházky, zobrazující část koloběhu života "od randění k výchově dětí", což byl i hlavní důvod pro její zařazení do dnešního souhrnu. Osobně bych ale fotku převedl do černobílého provedení, abych zvýraznil tvary a přítáhl pozornost diváka rovou k subjektům a ne k barvám, třebaže jsem tónoval do modra pro atmosféru. Dále fotografie působila dojmem, že "fotograf stál opodál", ořízl jsem tedy, aby byla více bezprostřední. Pak jsem si říkal, že by bylo skvělé, kdyby pět "hlavních aktérů" bylo více odděleno od davu lidí za nimi, hlavně aby ten vysoký pán vzadu nebyl tak výrazný, sice to není zásadní, ale pomohlo by. Jinak nápad se mi moc líbí, lokalita tvořící pozadí hezky vede divákovo oko kupředu a navíc jaksi naznačuje, že tento koloběh života je normální - jde se dál. Také moc děkuji, Jiří.

 

Pavol Parikrupa opět nezklamal a vytvořil fotografii, na níž, jakmile jsem se podíval, jsem věděl, že je jeho. Fotka vytvořená v kontextu zhoršené situace ovzduší je výborný nápad a každý se s ním může více či méně asociovat. Z technického pohledu je fotografie také povedená a vybral jsem ji nejen kvůli nápadu, ale také její jednoduchosti. Děkuji za super snímek, Pavole.

 

Luboši Račanský, klobouk dolů za výborný nápad! Rád bych sice viděl o trochu více místa nahoře - oblohy, ale jinak provedení v monochromu, důraz na kočárek i dlouhou a nevyšlapanou cestu před sebou... smekám! Moc děkuji, Luboši.

 

A na závěr jsem vybral fotografii Zdeňka Materny, která téma kontext zachycuje perfektně. Opět i zde se mi moc líbí nápad - dát člověka do kontextu s přírodou. Nejvíce se mi asi líbí obrovské množství interpretací "kontextu" - nedokonalý člověk v souvislosti s dokonalou přírodou, nebo na první pohled "organizovaný" člověk a "neorganizovaná" příroda, či pohled na vnitřní svět člověka zobrazený vně jeho těla atd. atd. Fotku bych však ořízl, abych přitáhl více pozornosti k člověku a lehce saturoval. Je však možné, že tím přestavím fotografův záměr, a tak to prosím berte jako osobní preferenci. Jinak také moc děkuji, Zdeňku.

 

Další skvělé téma za nami, ani nevíte, jakou mám radost, že se nám daří foto mise udržovat při životě a že stále tvoříme. Nemůžu ale zakrývat, že bych byl raději, kdyby se vás přidalo více. A na jaké téma že to budeme fotografovat příštích 14 dní a o čem budou fototipy za týden? BUDOUCNOST flickr TAG = odclonenoFMbudoucnost. Vzhůru do toho! :)

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH

Přidejte se k nám na facebook.com/odcloneno či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Twitter", "+1" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.