Howard Schatz - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Mile rád vás opět "vidím" u dalšího článku z THE BEST FOTO "THING" projektu, ve kterém vám, jako každé úterý, přináším odpověď resp. radu úspěšného fotografa, kterého jsem se zeptal pouze na jednu jedinou otázku o fotografování: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" Minulý týden se s námi o svou moudrost podělil fotograf RYAN LIBRE a dnes mám pro vás dalšího úžasného fotografa jménem Howard Schatz:

HOWARD SCHATZ je americký profesionální fotograf a režisér žijící v New York City, který se specializuje na fotografování lidí. Jeho fotografie však nejsou pouze o našich vnějších schránkách, a tak při pohledu na jeho tvorbu nejeden z nás zažije něco "víc" jako například u fotografií tanečnic s miminkem.

Howard Schatz nebyl vždy profesionálním fotografem, původně vystudoval medicínu se specializací na oční lékařství. Fotografování pro něj původně bylo koníčkem a postupem času však pověsil kariéru specialisty na oční duhovku na hřebík a přešel k fotografování úplně.

Dnes má za sebou stovky publikovaných fotografií v časopisech jako Vanity Fair, American Photo, Sports Illustrated a mnoho dalších, k současnému datu publikoval 17 knih, tvořil fotografie pro klienty jako Mercedes-Benz, Virgin Records, Ralph Lauren, Epson, Coca-Cola etc. a také získal přes 100 ocenění za svoji tvorbu, která sbírá od roku 1992 každý rok a v několika posledních letech přibližně deset ročně. I galerie po celém světě i sbírky mnoha soukromých sběratelů se pyšní jeho fotografiemi. 

A na moji otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" odpověděl:

Pokaždé, když fotím, pokaždé, když edituji, pokaždé, když umělecky renderuji obraz ve Photoshopu, pokaždé se něco naučím. Nikdy se nenudím a je pro mě požehnáním, že se mohu přičinit k tomu, abych sám sebe překvapil a potěšil.

Více informací a mnoho skvělých fotografií naleznete na jeho osobním webu howardschatz.com.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

It is very nice to "see" you here at my weekly THE BEST FOTO "THING" project again. Like every Tuesday I bring you a blog post featuring successful photographers from all over the world who's answered my one and only photography question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" I love to ask the question almost as much as to share the answers and I believe it makes our photography community a little better and enriches our lives as photographers and artists in general. Last week a wonderful photographer RYAN LIBRE shared his insightful answer with us and today I am honored to bring you Howard Schatz:

HOWARD SCHATZ is an american professional photographer and director living in New York City who specializes in making people photographs. But his art is not just about our "human exteriors", everytime I look at one of his photographs I experience wonderful feeling of the inner world he "captures" - for example while looking at the photographs of dancers and their babies. Being a wonderful pro photographer Howard Schatz hasn't always been a professional photographer. Originally chose medicine, completed his medical degree and became an ophthalmologist. Photography was just a hobby for him back then, but through-out the time he decided to pursue his academic career as a retina specialist and he focused on photography full-time.

Nowadays he's published 17 books so far and also hundreds of photographs in magazines such as Vanity Fair, American Photo, Sports Illustrated and many more. Howard Schatz is also an amazing advertising photographer so it's not a surprise he's worked with clients like Mercedes-Benz, Virgin Records, Ralph Lauren, Epson, Coca-Cola etc. and that his work has been awarded more than 100 times since 1992. We can also find many of his photographs in galleries and private collections all over the world.

And his answer to my question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

Every time I shoot,  every time I edit,  every time I render an image artistically in Photoshop,  every time:  I learn something.  I am never bored and I am blessed that I can endeavor to surprise and delight myself.

You can find more about Howard Schatz and his wonderful photographs on his website: howardschatz.com.