INTERVIEW: fotografka Ekaterina Grigorieva - o portrétním fotografování

Krásný den vám přeji a vítám vás u dalšího interview s talentovanou a kreativní fotografkou, kterou jsem objevil na 500px i na flickru. Její fotografie mě zaujaly především tím, že zobrazují lidi zastavené “uprostřed věty”, kteří však působí velmi uvolněně a elegantně. Její odhalování lidské krásy je zajímavou podívanou.

Ekaterina Grigorieva je fotografka, ilustrátorka, malířka a kreslířka z Moskvy a říká, že co nemůže vyfotografovat, to maluje a naopak. Její specializací ve fotografii je lidský portrét.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stala fotografkou?

To bylo kdysi, když jsem stála někde v Anaga horách na ostrově Tenerife. Představ si mlhu, vůni vřesu a absolutní ticho. To byla tak úžasná krása, že jsem se o ni chtěla podělit s ostaními a zprostředkovat jim mé pocity, které jsem zažívala, prostřednictvím vizuálních obrazů. Pořídila jsem si tedy pak svůj první SLR fotoaparát.

Studovala jsi fotografování ve škole nebo jsi spíše samouk?

Jsem samouk, protože pro mě je mnohem více zajmavé učit sama sebe praxí. A abych byla upřímná, musím říct, že jsem v podstatě nezačala číst knihy o technice fotografování až do té doby, než jsem začala učit ostatní fotografy.

Co jsi tedy dělala, aby ses naučila fotografovat?

Řekla bych, že zvídavost, obrovské investice času a úsilí i studování tvorby ostatních fotografů mi byly nejlepšími učiteli.

Co děláš, abys byla lepší fotografkou dnes?

Snažím se zaměřit více na psychologii v portrétu a samozřejmě nikdy nepřecházím možnost, kdy si mohu vyzkoušet nové techniky svícení.

Lidé na tvých fotografiích vypadají jako by byli “zastaveni v čase” a přitom jsou velmi uvolnění. Děláš něco speciálního, abys své subjekty uvedla do takového stavu, když fotografuješ?

Aby se lidé cítili uvolnění, musíš vytvořit takové prostředí, ve kterém se budou cítit pohodlně. Konverzace, hudba, která se vám oběma libí a tvé vysvětlení toho, co chceš na výsledné fotografii vidět. Modelka by se neměla cítit jako předmět, oba jste v tomto procesu zapojeni rovnocenně.

Co tě vlastně přivedlo k fotografovaní lidí?

Byla to opravdu stará fotografie vytvořená s velkoformátovým fotoaparátem v nějakém časopisu. Překvapilo mě, jak takový portrét může divákovi říct více, než jenom o zobrazené osobě, ale také jak může probudit vzpomínky a senzace, vůně i náladu.

Koukal jsem, že také fotografuješ akty, proč?

Myslím, že oblečení je přebytečná informace, která nás svazuje se specifickým časem, místem a obrazem. Když na sobě člověk nemá oblečení, nic neodvádí naši pozornost od samotného člověka a ta hlavní věc pro mě je ukazování vnitřního světa. Když však mohu použít oblečení ke zdůraznění krásy, udělám to, jinak je ale lepší se svléct.

Samozřejmě nemám nic proti fotografování aktů a moc se mi líbí, jak ženy na tvých fotografiích vypadají. Jsou tak přirozené, elegantní a krásné. Pracuješ s profesionálními modelkami?

Ano, některé z nich jsou profesionální modelky.

Co je více důležité fotograf a nebo jeho vybavení?

Určitě fotograf, hlavně když přijde na uměleckou fotografii. Samozřejmě technika je také důležitá, když fotografuješ třeba reklamu, ale je to vždy pouze jenom podpůrný nástroj, který fotograf používá pro implementaci jeho nápadů. Nápady a pocity - to je to důležité.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/people/reprise/

© Copyright Egaterina Grigorieva 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.