Experimentováním k vlastnímu stylu fotografování

Každý fotograf chce být lepším v tvorbě fotografií a mít vlastní styl focení nejen proto, aby se odlišoval od ostatních. A mnoho úspěšnějších kolegů často radí, že k odhalení osobního styl fotografování by měl fotograf poznat sám sebe, studovat focení a fotografovat. To je samozřejmě dobrá rada, avšak bohužel je natolik obecná, že mnohým poskytne pouze své dvě třetiny a tu třetí, těžko hmatatelnou a možná nejdůležitější, většina z nás vynechá.

Asi jako každý z vás, neustále nad tématem vlastní vize, stylu fotografování a jejich rozvíjení přemýšlím a stále dlouho pro mě nebylo snadné artikulovat jak na to. Minulý víkend jsem se však v útržkách díval na creativeLIVE kurz s fotografem jménem Matthew Jordan Smith, kdy jsem uslyšel a poznamenal si jednu z jeho skvělých vět, kterou pronesl, když nás, fotografy po celém světě, učil o focení beauty a módy.

Konkrétně když vyprávěl o výběru zábleskových světel a jejich příslušenství pro úpravu světla. Matthew mluvil o tom, jak se svými asistenty neustále ve studiu testují nějaký nový modifikátor jako je softbox, beauty-dish, deštník apod. a že díky testování pak ví, co se mu líbí a co nelíbí pro různé druhy fotografií, subjektů, atmosfér atd. A v tu chvíli mi to došlo. Vždyť je to tak jednoduché, říkal jsem si a samozřejmě jsem se hned rozhodl podělit se o tuto zkušenost, kterou můžeme aplikovat na fotografování, design, malování, hudbu a možná náš celý život. A nejlepší na ní asi je, že to není něco složitého a nedosažitelného, a tak každý z nás ji může aplikovat. Už víte o čem mluvím? Ano, přesně tak.

Abychom poznali sami sebe, je třeba zkoušet nové "věci", testovat v různých podmínkách, experimentovat. A časem budeme vědět jaké fotografie chceme tvořit, vytříbíme si vlastní styl i vizi a hlavně budeme vědět proč to děláme a kdo jsme.

Jak jsem řekl, není to nic složitého, na co by druhý nepřišel a pro některé z vás asi nic nového, že?! Přesto si myslím, že to stojí za dnešní článek. Než ale skončím a popřeji vám hezký prodloužený víkend, rád bych doplnil: testování vybavení a zkoušení různých objektivů, formátů, světelných modifikátorů, blesků, pozadí etc. je samozřejmě v pořádku a vcelku nutné, nicméně dobrý fotograf nezačíná a nezůstává pouze u vybavení. Jde dál...

 

Přeji hezký víkend a v pondělí u interview s talentovaným fotografem či fotografkou na viděnou.