FOTO MISE: Tipy o fotografování - KONTEXT neboli vnější a vnitřní souvislost

Když se řekne, že fotografie má obsahovat kontext, je to podobně neurčité, jako to, že má vyprávět příběh. Nicméně obě vlastnosti přidávají našim snímkům na kvalitě, lépe se s nimi pak druzí ztotožňují a snadněji se rozhodnou jestli se jim líbí a nebo nelíbí. Co to ale ten kontext je a jak to udělat, aby jej naše fotografie obsahovaly? An ení to příliš obecné téma?

Je pravda, že jsem mohl zadat konkrétní téma této 14-ti denní foto mise, jako je například Smog, což by nás přivedlo k tvoření fotografií reagujících na současnou situaci ovzduší v České Republice a fotili bychom v jasně definovaném kontextu. Nechtěl jsem však omezovat vaši představivost a třebaže velmi široká témata jsou často náročnější mohou skončit neúčastí, rozhodl jsem se to zkusit. Navíc někdy ani není nutné se dlouze namáhat a přemýšlet nad kontextem, stačí vyjít ven, podívat se na naši společnost - smog, krize, vláda či naopak blížející se Vánoce, běžná lidská radost, ... a fotit.

Třeba fotograf Josef Koudelka nemusel v roce 1968 dlouze fantazírovat, prostě vyšel do ulic Prahy se svým fotoaparátem v ruce a dokumentoval. Styl, jakým zachytil lidi i atmosféru tehdejší doby, je učebnicovým příkladem fotografování s kontextem na mysli a jeho snímky budeme obdivovat po mnoho let. Naštěstí však nemusíme čekat na okupaci, setkání se s hořícím mnichem reagujícím na bezmoc své situace či příletu UFO. Často stačí vzít foťák, vysednout ze stojícího auta na dálnici D1 a vyfotit další řidiče procházející se kolem svých zastavených aut, protože zase musí stát v koloně, která se nehýbá. Nebo zachytit na první pohled zdravého člověka v běžeckém vybavení, jak běží kolem obézního spoluobčana před fastfoodovou restaurací.
 
Pojďme ale dál od "tragédií" a katastrof společnosti, naše životy jsou také plné krásných chvil, kdy se ženíme, vdáváme, rodí se nám krásné děti, sportujeme, studujeme, pracujeme, máme narozeniny, ... I "obyčejný" snímek rozházených učebnic s unaveným studentem spícím na zemi (publikováno v zimě a pak ještě jednou před létem) každému napoví, že je zkouškové období. Kontext je všude kolem a je pouze na nás, abychom si vybrali, co a v jaký čas do snímku zahrnout a co naopak ne. Jak řekl Hemingway - a teď parafrázuji: to, co vynecháme, je stejně tak důležité, jako to, co se rohodneme zahrnout.

Kontextu také často využívají street fotografové. Téměř každá, mnohými obdivovaná, street fotografie umísťuje hlavní subjekt do kontextu s jeho okolím jako třeba lhostejnost kolemjdoucích vůči lidem z ulice. Protiklady jsou vděčným námětem na téma kontext. Ale nemusí se jednat pouze o antonyma, když například fotografujeme svého kamaráda, který rád čte či kamarádku, co sbírá klobouky nebo babičku, která se rozhodla naučit se pracovat s počítačem, vyfoťme je v "jejich okolí". Fotografie zobrazující babičku zahleděnou do monitoru ji postaví do kontextu a takový portrét bude lépe vyprávět její příběh.
Co tedy pro kontext dobře funguje?
  • protiklady - starší člověk vs. moderní technologie, extravagantně oblečená žena mezi muži v obleku
  • stejné věci v různých situacích - pes oblečený téměř stejně jako jeho pán
  • reakce na dobu - Vánoce, Velikonoce, ...
  • zachycení subjektu a jeho okolí
  • zaznamenání a vyjadření vlastního názoru k současnému dění či dlouhodobému stavu společnosti
  • situace z běžného života
  • metaforické vyjádření 
  • atp.

A nakonec bych rád připomenul, že fotografie "s kontextem" by měly být jednoduché natolik, aby jim druzí porozumněli, ale ne jednodušší. Přeji kupu skvělých nápadů, dobré podmínky pro fotografování a těším se na příští týden, až uvidím všechny vaše povedené fotografie. 

P.S. Budu rád, když přidáte i vaše tipy.