KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #19: Národní muzeum

fotografovani-konstruktivni-kritika-fotografie-fotograf-praha 108.jpg

Moc mě těší, že na email kritika@odcloneno.com mi od vás stále chodí fotografie, ke kterým se každou druhou sobotu zde na odcloněno.com blogu o fotografování mohu vyjádřit a také se s vámi všemi podělit o můj názor a úhel pohledu na zaslané fotografie. A když se poštěstí tak vám možná i pomoct, prostřednictvím těchto konstruktivních kritik, k lepším fotografiím.

Dnes jsem vybral snímek Národního muzea v Praze, který mě zaujal především výborným nápadem a perspektivou autora, jenž moc hezky poukázal na "nové" a "staré" muzeum jeho noční fotografií. Fotografův záměr je tedy jasný a čitelný, fokus přijatelný, rozhodnutí ponechat fotografii v barvé skvělé a hloubka ostrosti dobrá...

  • Podstatou této fotografie je pro mě odraz "staré" budovy v "nové" a nápis i znak Národního muzea v Praze, a tak se vše odehrává od tohoto "příběhu" fotografie.
  • Hned při prvním pohledu na tuto fotografii, mi neseděl její netradiční formát, a proto jsem začal experimentovat s klasickým 3:2 a fotografii převedl do tohoto formátu.
  • Po přechodu na 3:2 jsem se rozhodl fotografii dále ořezávat, až jsem došel, dle mého názoru, k ideálnímu ořezu, který neukazoval ani moc a ani málo informací, ale dostatek k tomu, aby byla fotografie dobře čitelná.
  • Kompozičně mi fotka přišla, zaměřená příliš na její pravou stranu, která je poněkud "nudná" a mé oči si v podstatě ani na chvilku neodpočinuly.
  • Ořezem mi zmizela pouliční lampa vpravo dole, což se mi hodilo, protože mě neustále nutila k "přebíhání" zleva doprava.
  • A když už jsem byl u rušivých elementů, vyretušoval jsem i ty na vrchní a levé straně fotografie.
  • Dále jsem přešel k barvám. Na můj vkus byla fotka až moc oranžově-žluto-hnědá, a tudíž jsem neváhal a vyladil barevnou teplotu a pak i sytost. Ubral jsem saturace zelených a žlutých - každé zvlášť a potom i saturaci celé fotografie. Nápis NÁRODNÍ MUZEUM mi ale začal mizet, a proto jsem písmenům lehce na sytosti přidal.
  • Expozice pro mě hoří, je až moc v plusu, a tak jsem použil křivku pro ztmavení fotografie jako celku a pak i lokálně vpravo dole v rohu, i na kopuli, kde je fotka moc světlá. Abych to vše dal dohromady a přitáhl divákovy oči do snímku, jemná viněta přišla na řadu.
  • Okna vpravo nahoře se díky ztmavení také lehce ztratila, ale ne natolik, aby zanikla, což byl také můj záměr, protože o nich fotografie není, ta je o odrazu v nich, který tím vynikne.
  • A nakonec, když jsem se na fotografii podíval, viděl jsem autorův záměr mnohem čitelněji, co říkáte?

Moc mě těší, že jsem se opět mohl vyjádřit k jedné z vašich fotografií, které mi posíláte na kritika@odcloneno.com a za další 2 týdny můj názor rád opět nabídnu. Doufám, že nejsem příliš tvrdý a nebo přehnaně detailní a že vaše fotografie budou na emailu kritiky přibývat.

A nyní výsledná fotografie, jak jsem ji viděl já:

fotografovani-konstruktivni-kritika-fotografie-fotograf-praha 107.jpg