INTERVIEW: fotograf Nenad "Neno" Družić - o fotografování makra i malý návod jak na to

Dnes mám pro vás rozhovor s fotografem, který se zabývá žánrem fotografování, který jsme tu ještě neměli a jak jste poznali z úvodní fotografie, ano jedná se o focení makra. V rozhovoru se nejen dozvíte o jeho přístupu k fotografování malých tvorů, ale také vám poradí, jak na makro fotografie a co je důležité si nezapomenout.

Nenad “Neno” Družić je 40 letý fotograf na volné noze ze Záhřebu v Chorvatsku, který se specializuje na krajiny, makro a divokou přírodu. Dnes však o makru:

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Stal jsem se fotografem, protože jsem měl potřebu tvořit hezké věci a vždycky jsem se snažil zmrazit krásné momenty v čase, navždy! Od útlého dětství mě fascinovalo fotografování. Velkou inspirací mi je od malička můj otec, který byl skvělým fotografem. Doufám, že jednoho dne budu tak dobrý, jako on. Mojí součanou múzou a zdrojem inspirace i síly je moje milovaná manželka Alma.

Kdo bys řekl, že měl či má na tvoji tvorbu vliv?

Umělci, které nesmírně respektuji a obdivuji jsou Ansel Adams a Hans R. Giger. Mohl bych zde vyjmenovat více umělců a fotografů, ale protože se snažím vytvořit si vlastní styl, nekoukám moc na tvorbu druhých, poněvadž i to by mě vedlo k nechtěnému plagiátorství a to by byla ta poslední věc, kterou bych chtěl. Originalita je můj cíl. Ve fotografování je mým hlavním spojencem vytrvalost, práce, vytrvalost, práce a práce. Ale pokud bych se musel rozhodnout a říct, kdo má na moji tvorbu největší vliv, pak bych řekl: můj otec a skvělý Ansel Adams.

Jak a proč jsi se dostal k makro fotografii?

Fotím vše. Celý svět je pro mě jevištěm a já vidím fotku kam se podívám. Makro fotografování mě vždycky přitahovalo, třebaže jsem tomu nikdy nevěnoval dostatek času. V posledním roce jsem se ale o focení makro snímků začal zajímat poněkud více. A proč makro fotografování? Zaprvé mám moc rád focení brouků a jiného hmyzu, když hovoříme o makru. Jakmile vezmeš fotoaparát a vytvoříš skvělou fotku malého tvora, který nemáš ponětí, jak vypadá, jelikož je tak malý, že tvé oči nejsou schopny vše vidět, a nahraješ tu fotografii do počítače a zobrazíš na velké obrazovce, pak tehdy a pouze tehdy porozumíš velkoleposti makro fotografie. Když vidíš každý detail motýlích křídel či zbarvení na hlavě tiplice nebo každý detail na hlavě klasické domácí mouchy, pak si uvědomíš krásu přírody a malých tvorů, kteří nás obklopují v miliónech. Hmyz je fascinující a má pozoruhodný design těla. Moc rád objevuji malé věci. Nikdy nevíš, co najdeš a věř mi, že už pak nikdy nerozplácneš mouchu srolovanými novinami.

Co bys řekl, že je ta nejdůležitější věc, nak kterou by se měl fotograf zaměřit, když fotí makro?

Když fotíš něco velmi malého, v mém případě hmyz, jenž je mým nejoblíbenějším, tak se musíš vyzbrojit trpělivostí a časem. Focení hmyzu může být velmi frustrující. Představ si, že vidíš perfektně vypadající hmyz, připravíš si foťák, světlo je parádní, máš zaostřeno a už ti zbývá jen zmáčnout spoušt... a v tu dobu rozloží křídla a odlítne. Frustrující... to ti povídám. :) Samozřejmě makro fotografie není pouze o hmyzu, můžeš fotit tisíc jiných malých věcí, ale lov mých malých hmyzích kamarádů je moje oblíbená větev makro focení. Z technického hlediska bys měl mít dobrý zdroj světla - čím menší tvůj subjekt je, tím silnější zdroj světla potřebuješ. Pozor si také musíš dát na hloubku ostrosti, aby se tvůj model neztratil v pozadí. A to jsou 4 nejdůležitější aspekty makra - světlo, DOF, trpělivost a trpělivost. :)

Jak podle tebe vypadá dobrá makro fotografie?

To je velmi složitá otázka, a proto budu citovat Ansela Adamse: “Neexistují žádná pravidla pro dobré fotografie, existují pouze dobré fotografie.” Ale pokud bych musel odpovědět, řekl bych rovnováha - jako u každého žánru fotografování. Když zvládnéš vybalancovat barvy, hloubku ostrosti a kompozici, pak konečný výsledek bude dobrou fotografií.

Pomohla ti přítomnost na flickru s fotografováním?

Z profesionálního hlediska musím říct, že ještě nevím, protože jsem na flickru relativně nový. Mám rád flickr, protože jsem tam poznal mnoho skvělých lidí a fotografů z celého světa. Flickr je primárné společenský web, a tak je perfektní pro výměnu zkušeností mezi fotografy. A protože tam najdeš amatéry, hobby fotografy, ale i profesionály, můžeš se mnoho naučit.

Co je podle tebe důležitější fotograf a nebo jeho vybavení?

Zase si dovolím citovat A. Adamse: “Není nic horšího, než ostrý obraz nejasného konceptu.” Určitě tedy fotograf - pouze žijící osoba může dát fotografii ducha. Kreativita lidského ducha nemůže být překonána foťákem - nehledě na to jakým či kolik stál. Viděl jsem skvělé fotky vytvořené s levnými fotoaparáty a také obyčejné fotky z těch nejlepších aparátů. Samozřejmě pokud jsi profesionál, potřebuješ kvalitní vybavení, ale v konečném důsledku je to vždy o tom, kdo drží fotoaparát.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/52088852@N07/

© Copyright Nenad "Neno" Družić 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)